Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem tudok szabadulni a múltban...

Nem tudok szabadulni a múltban elkövetett ballépéseimtől, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Nem ártottam másoknak.
2010. dec. 17. 21:54
 1/1 Nyuwesh válasza:

Pár - a depressziónál, ezen-nyüglődésnél, stb.-nél okosabb megoldás, csak úgy kapásból: szembenézés, elfogadás, megbékélés, hozzáállásod megváltoztatása, nem sorolom tovább, mert úgy fog tűnni, mintha hülyének néznélek, tudod te is ezeket nagyon jól szerintem.


Viszont ettől még a probléma jelen van és nincs megoldva.


Próbáld meg racionálisan végiggondolni, hogy mit tehetsz meg VALÓBAN ez ügyben és mit nem. Aztán tedd meg. A problémád fajtája alapján ennek semmilyen külső akadálya nem lehet, tehát kizárásos alapon Benned van valamiféle akadálya annak, hogy ezt megtedd.


Egyébként a logikus, racionális gondolkodás pont ugyanúgy fejleszthető "skill", mint az ugrókötelezés, az autóvezetés, vagy bármi egyéb. Vannak viszont olyan dolgok, amik ezt meg tudják akadályozni, az egyik (szerintem) legnagyobb ilyen akadály az önmagaddal való őszinteség képességének hiánya, vagy "nem kielégítő" aktuális jelenléte. A Tagadás, vagyis a Szembenézés és az Őszinte Önvizsgálat (ezek is ugyanúgy fejleszthetőek, mint bármi más, igen.., de a Tagadás !! sem kivétel ám ez alól, minél többet csinálod.., ..bizony-bizony..)képességének hiánya elég nagy "szívás", mert általa "megvakulsz" a probléma valós jelenlétére, és ha nem látod tisztán, hogy mi újság van, akkor elég valószínűtlen, hogy hatékonyan fel tudsz majd lépni a probléma ellen. Nem fogod tudni a gyökerénél kezelni a problémádat, mert a félrenézésed következtében nem is fogsz tudni "lenézni" a probléma "fenekére", pedig a gondokat érdemesebb a gyökerüknél kezelni és nem pedig toldozgatni-foldozgatni, miközben az "alap", amire épülnek meg változatlanul van hagyva. Leírom , hogy is megy ez (szerintem).


1 - Gond van. ("Nem tudok szabadulni a...")


2 - Önvizsgálat (Magyarul: "szétnézel" magadban, hogy mi az akadálya, mi okozza, stb. , és ha meglátod, őszintén bevallod magadnak, hogy perpillanat az a dolog ott van, nem jó, nem f**za hogy ott van, de szembenézel vele, és minden - a probléma megoldása szempontjából - "sehová sem vivő reakciót" (értsd: nyűglődés, vinnyogás, hisztizés, és a többi "okosságot" a számodra lehetséges legnagyobb távolságra tartva magadtól, jól megnézed magadnak azt a dolgot.)


3 - Megértés / átlátás. Kihagyhatatlan és nagyon fontos rész. Mivel csak azokat a dolgokat tudod kezelni és irányítani, amiket ismersz, megértesz és átlátod, hogy hogyan működik. Gondolj valamire ami neked könnyen megy és valaki más meg "hozzá sem szagol" ahhoz a dologhoz. Átjött? A különbség kettőtök között csupán annyi ilyenkor, hogy te átlátod annak a dolognak a működését, így aztán simán és hót lazán tudod azt a dolgot használni, míg a másik illető meg - ugyanezen okból kifolyólag - ku***ra nem. Nem is érted néha, hogy hogyan tud ez egyáltalán gondot okozni annak a másik illetőnek, igaz? Akkor most "fordítsd meg" a dolgot, cserélj szerepet és "díszletet" (a díszlet most a te aktuális problémád). Átjött? Még valami. Ha elromlik a TV-d, kit hívsz fel, kitől kérsz segítséget? A zöldségest? Nem hinném. A TV-szerelőt? Hát inkább.. :) , mivel ő az, akinek nagyobb eséllyel van a birtokában a problémádat megoldó "kulcs". Magyarul: beszélj róla, lehetőleg olyanoknak, akiknek látszólag simán megoldható ez a dolog, vagy esetleg tudod róluk, hogy volt ilyen problémájuk és már leküzdötték. És ne csak azt hallgasd meg amit mondanak, hanem próbáld meg meglátni az ő hozzáállásuk mibenlétét is, és hasonlítsd össze a sajátoddal. Garantáltan okosabb leszel a kérdésben.


4 - "Tervezés" és annak a gyakorlatba való átültetése. Szerintem ez tök egyértelmű, nem ragozom. Mivel, ha már átlátod a problémát és "szem előtt tartod", szinte automatikusan megkezdődik a változás, ettől a ponttól kezdve már csak azon bukhat el a dolog, hogy vagy eleve rossz következtetésekre jutottál, vagy ugyan a "jó végén jöttél ki" a gondolatsornak, viszont nem csinálod, nem teszed meg amit meg kéne.


Nha, szépen "kiokoskodtam" magamat.. :), viszont azt hiszem még istenigazából nem válaszoltam a kérdésre..


"Nem ártottam másoknak".. , vagyis.. (mivel mégiscsak ballépésekről teszel említést) magadnak ártottál? Az nem jó. Akkor.. ha jól értelmezem, nem tudsz szabadulni azon, a múltban elkövetett tetteidtől, amiknek a "segítségével" jól kibabráltál magaddal? De, ha jól sejtem, Neked inkább ezeknek a KÖVETKEZMÉNYEIVEL gyűlt meg a bajod. Igaz?


Az - én "problémám" - innentől kezdve az (bár bizonyos szempontból nézve ez most a Te problémád is egyben..), hogy nem tudok konkrét választ adni Neked a kérdésedre. Ugyanis egy általánosságban megfogalmazott kérdésre csak általánosságban megfogalmazott válaszokat lehet adni, konkrét választ meg ugye, evidens, hogy nem.. :)


Ötleteim:

- ha valami esetleg "összeállt" az eddigi válaszom alapján, akkor igyekezz értelemszerűen eljárni az ügyben, ha nem..

- beszéld meg ezt egy barátoddal, vagy egy arra alkalmas személlyel, mert az már akkor is segít valamit, ha az az illető semmit nem tud rá mondani. Pusztán azzal, hogy megosztod valakivel (már magában a "megosztás" kifejezésben is benne van a lényege..) máris könnyebb lesz a "teher", nem is beszélve arról az esetről, ha esetleg az illető válasszal is tud szolgálni a kérdésedre. Ha nem próbálod meg, sosem tudod meg, hogy sikerült-e volna, mivel meg sem próbáltad, logika, ugyebár... :)

- ha meg inkább egy idegennel könnyebb megosztanod, mert teszem azt kínos a dolog, tudomisén.., akármi más miatt.., akkor, ha van kedved, nyugodtan írd meg nekem, hátha tudok segíteni valamiben. (nyuwesh@gmail.com)


Üdv.


Nyw

2010. dec. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!