Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Le lehet ezt győzni önerőből?

Le lehet ezt győzni önerőből?

Figyelt kérdés
Nem akarok se pszichológushoz sem pszihiáterhez menni. Viszont iszonyat ezzel a problémával élni, de megtenném azt amit megtehetek. Azt hiszem szociális fóbiának nevezik mikor abszolút nem merek megszólalni társaságban, szorongani kezdek nehogy szóba álljon velem valaki és félek hogy leégek. Sokszor barátok előtt is, sz elviselhetetlen mert annyi jót tudnék mondani és alapba egy jófej csaj lennék, s semmi kisugárzásom stb. Ennek a forrása a nagy mértékű önbizalom hiányom, ami abból adódik, hogy rengeteget csúfolkodtak velem, mert dundi voltam.
2011. jan. 9. 20:48
 1/10 anonim ***** válasza:
Akkor csak önerőből tudod legyőzni a félelmeidet. A barátod, vagy férjed nem támogat, nem tud segíteni? Vele csak beszélsz. Vagy a családod többi tagjával nem szoktál leülni beszélgetni? Családi összejövetelek? Ezektől is távol tartod magad? Talán a neten kellene többet ismerkedned, összeszedni egy kis önbizalmat, majd ha már valamennyire sikeresnek érzed magad, a való életben is meg kell próbálnod.
2011. jan. 9. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Én is ilyen voltam, mint te! Nekem sikerült legyőznöm (nem mondom, hogy teljes mértékben), de most már nem vagyok szégyellősebb társaságban, mint mondjuk az emberek 90%-a. Viszont ezért sokat kellett küzdenem és direkt mindig a 'mély vízbe' ejtettem magam. Nem tudom miért nem akarsz pszichológushoz menni, de szerintem mégis el kéne menj, úgy talán könnyebb legyőzni ezt az állapotot.
2011. jan. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Szerintem le tudod győzni: ha teszel ellene. Az már egy nagy lépés, ha tudod, min kell változtatni, akkor csináld is, szólalj meg, mondd el a véleményed. Először csak halkan, kis lépésben, tudatosan. Gyakorold. Én úszni tanultam meg magamtól vizfobiásan, egyszerűen eldöntöttem, hogy muszáj változtatni. Kitartást!
2011. jan. 10. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a bíztatást, 2. nem adnál nekem tippeket? Vagy beszélgethetnénk? Igazából számtalan ok miatt nem mennék pszichológushoz, de a legfőbb, hogy nem akarom ilyesmivel terhelni a szüleimet, van igyis elég próblémájuk, de tudom, hogy magam is legyőzhetem, csak szeretnék tanácsot kérni, és attól a legjobb aki benne van/volt.
2011. jan. 10. 06:35
 5/10 anonim ***** válasza:
Második vagyok. Szívesen beszélgetek veled! Írj üzenetet, ha gondolod. :)
2011. jan. 10. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ugyanez volt nekem is, én is úgymond szándékosan léptem be olyan szituációkba, ahol a középpontba kerültem, muszáj volt beszélnem, rám szegeződtek a tekintetek.

Nem voltam csúnya, mégis fekete leplekkel takartam magam, nem mertem beszélni senkivel. Most már ennek az ellenkezője vagyok.

Jószándékú, jófej, segítőkész, néha kicsit nagyképű... de ennyi még belefér. :P


Nekem az hozta a változást, hogy úgy éreztem, elmegy az élet mellettem, én meg nem élek, a négy fal között kuporgok, mindentől félek. Lehet, hogy holnap meghalok,és nincs egy igazi kapcsolatom se.

És akkor elhatároztam, hogy megküzdök a barátokért, a társasági életért, a szórakozásért, az életért.


Sulit váltottam, nulláról akartam kezdeni, ahol senki sem ismer. Új haj, új ruhák. Smink, hasvillantós póló (akkor divatja volt nagyon), melírozott haj. Először fura volt, majd elkezdtem érezni is azt, amit kívülre mutatok. Azonosultam a "jelmezemmel" úgymond.

Elképzeltem, hogy én vagyok a legjobb arc, engem mindenki szeret, nekem mindenki a haverom, és úgy kezdtem viselkedni, mintha ez az előző helyen is így lett volna.

És mindenki így ismert meg, és hamar beilleszkedtem.

Később már nem kellett színészkednem, hiszen sokat fejlődött az önismeretem, megtudtam milyenek is az emberi kapcsolatok valójában, hogy miről szólnak a barátságok, és hogy hol a helyem a közösségben.

Ha néha el is keseredtem, soha nem mutattam senkinek, kibőgtem magam otthon, és kész.

Ez az "álarc" segített át a gyengeségeimen. Hogy minden áron eljátszottam a külvilágnak azt a lányt, aki szerettem volna lenni.

És közben rájöttem arra is, hogy ki vagyok valójában.


Remélem segítettem valamennyit.

2011. jan. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

2. vagyok. Az előző története és az enyém között sok a hasonlóság! A nagy változás nekem is azután jött, hogy gimibe jöttem. Sokkal könnyebb volt így, új emberek között (és egyben azért nehezebb is, mert minden idegentől féltem kicsit). Már előtte elindutam a jó úton, de ez hozta meg a nagy változást.

Én is úgy éreztem, hogy 'elmegy az élet mellettem'. Vágytam nagyon az emberi kapcsolatokra (mint ahogy gondolom te is), és rájöttem, hogy ha nem teszek semmit, unalmasan élem le az életem, és meg fogom bánni a végém. 'Élj a mának' ez lebegett a szemem előtt.

A változás előtt nekem is beindult egy áltváltozási folyamat a külsőmmel kapcsolatban. Más ruhákat vettem, befestettem a hajam, és elkezdtem egyenesíteni, néha sminkeltem magam. Ezek nem feltétlenül szükségesek, csak azért kellettek, hogy magabiztosabbnak érezzem magam a bőrömben.

Bár nekem szerencsém is volt, mert nem féltem minden idegen előtt. Azokkal, akik nem voltak a társaság közepe, hanem inkább 'legalul tartózkodnak a ranglétrán', olyanokkal mindig könnyen megérettem magam. Velük az új osztályban is könnyen barátságot kötöttem.

Nekem általában mindig mindenről van határozott véleményem. Tudtam, hogy ezt nem szabad elhallgatni és csak ülni csöndben. Szóval mindig elmondtam a véleményem mindenkinek, és így sokat fejlődött az önbizalmam.

A suliban újonnan megismert emberekkel is próbáltam nyitottan viselkedni. Mindig belegondoltam, hogy más mit csinálna, hogyan kezdené a beszélgetést, miket mondana. Ez sokat segített, és a végén már nem is volt szükség erre.

Ja, és anyukámtól kis koromtól fogva mindig azt hallottam, hogy mindig mondjam ki bátran a véleményem, ne hagyjam, hogy lenyomjanak. (Persze kultúrált keretek között.) Ő ezt főleg a tanárokra értette és később a főnökeimre stb. De én ezt kiterjesztettem a kortársaimra is. Szóval ha valami nagyon nem tetszett, bátran megmondtam a véleményem. (Persze nem kötekedően.)

Hirtelen ennyi jutott eszembe. Remélem ez ad egy kis segítséget. :)

2011. jan. 10. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek, de remélem nem feltétlen kötelező a környezet megváltoztatása a javulásban, mostmár az idén úgyis érettségizem, de egyébként az alap barátaim mindig elfogadtak úgy ahogy voltam. Mostmár én is elindultam a javulás útján, pl viccet meséltem, s elohozódott egy régi sztori s lelkesen meséltem az élményeimet, s többen néztek és sikerélményem volt mert nem égtem le. Vagy mikor szembementem a bátyám vmeik haverjával mindig leégtem, ma pedig már nem. Azt mondogatom magamban, hogy nem vagyok kevesebb senkinél és senki se több nálam. Vajon ívelhetek még felfele? Ha van még jó ötletetek szóljatok.
2011. jan. 10. 19:28
 9/10 anonim ***** válasza:

Gratulálok ügyes vagy!! :)

Nem feltétlenül kell a környezetváltozás, de gondolom jövőre úgyis egyetemre mész.

Még bőven ívelhetsz felfele! Beszélj még többet társaságban, mint mikor az élményt mesélted, és a végén teljesen természetes lesz, hogy nagy társaságban beszélsz.

2011. jan. 11. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A nem vagy kevesebb senkinél gondolat is jó, én is ilyesmikkel bíztattam magam (néha még most is).
2011. jan. 11. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!