Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van valamilyen fóbiátok?...

Van valamilyen fóbiátok? Miben nyilvánul ez meg? Mikor kezdődött? Meséltek pár történetet?

Figyelt kérdés

Bocsi,ha túl személyes vagyok :)

Nekem pl.klausztrofóbiám van,de nagyon durván .. nektek?


2011. júl. 2. 20:40
 1/10 anonim ***** válasza:
A betegségektől félek,és sajna mindig van valami hülye tünetem:-(
2011. júl. 2. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

végre... ! (már bocsi) mesélj már kérlek a klausztofóbiáról, mert egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy milyen ez. Hogy jöttél rá? Mi történik azesetben, ha teszem azt én az vagyok, csak MÉG nem tudom, és beszállok egy liftbe és ott jövök rá, hogy ez gáz? Roham, vagy mi?

Amúgy emetofóbiám van, darázs(és rovar)fóbiám, meg a tűztől is félek kicsit, de az még nem fóbiaszintű, tehát az nem uralkodik fölöttem.

2011. júl. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

utolsó :) mesélek szívesen :

szóval..én akkor jöttem rá,amikor egy liftben voltam és hirtelen megállt.Szédülni kezdtem,halálfélelmem volt,remegtem,de számomra az a legrosszabb,hogy nem kapok levegőt.Úgy érzem,hogy odabent elfogy a levegő és nem tudok majd lélegezni.Annyira bepánikolok,hogy konkrétan alig kapok levegőt,felgyorsul a szívverésem és izzadok.Nagyon durva..

A múltkor meg sikerült beszorulnom egy nagyon pici szobába,ahol nem volt ablak.Annyira megijedtem,hogy szinte már biztos voltam benne,hogy meghalok.Szerencsére bízom magamban,meg ha akarom akkor sok mindenre képes vagyok és annyira ki akartam onnan jönni,hogy szó szerint széttörtem az ajtót.

Az a legrosszabb,amikor nem kapsz levegőt,borzasztó.Le sem lehet írni szavakkal.Amúgy nekem egy évig volt pánikbetegségem,az is kb.ilyen,ott is az volt,hogy nem kaptam levegőt,jaj,el sem tudom mondani milyen érzés.:(

pedig még csak 14 éves vagyok.(lány)

2011. júl. 2. 21:18
 4/10 anonim ***** válasza:
hű ez durva. és ájulás nincs benne? Mert én félek, hogy nálam ki fog alakulni valami ilyesmi mint a pánikbetegség. Am a sajátomról iszonyat sokat tudnék mesélni, ha gondolod írj privátban:) Nem túl kellemes, de legalább sok rosszXD
2011. júl. 2. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
Ez így most, hogy leírom, elég viccesen hangzik, de én a rohadt dolgokat nem bírom. Zöldség, gyümölcs, romlott hús, ilyenek. Például ha véletlenül van egy pöttyedt krumpli a zsákban, már ha ránézek is kiver a víz, aztán meg ha véletlenül hozzányúlok, akkor hányinger meg kényszeresen mosom a kezem utána, még órákkal később is, ha eszembe jut. Valószínűleg nem segített a dolgon, hogy ez már kisebb koromban kezdődött és miután valahogy kiderült, állandóan ezzel szívattak a barátaim is, orrom alá dugták a rohadt almát meg ilyenek. Amikor még szüleimmel laktam és pl megromlott valami a hűtőben, akkor mindig mondtam anyámnak, hogy dobja ki, mert én addig ki se nyitom az ajtaját. Most meg ha véletlenül ez van, akkor gumikesztyűvel fogom meg és még a szememet is becsukom, amíg el nem érek vele a szemetesig. Most én is röhögök magamon, pedig tényleg elég gáz. :D
2011. júl. 3. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

23:44

sajnos nem tudok írni,mert az az e-mail cím,amivel ezzel az oldalra regisztráltam már nem érvényes..

esetleg,hogyha megadod az e-mail címed itt,akkor szívesen írok,mert engem nagyon érdekel.:)

2011. júl. 3. 10:30
 7/10 anonim válasza:
Nekem olyan fóbiám volt meg még nyomokban megvan, hogy féltem az idegenektől meg az olyan helyzetektől amikor spontán kellett valamit reagálnom. Gondolom ez abból alakulhatott ki, hogy kiskoromban rengetegszer sikerült hülyét csinálnom magamból, én voltam minden gúnyolódás tárgya és még a tulajdon anyám (akivel borzalmas viszonyom van) is gúnyt űzött belőlem meg a fóbiámból is még családtagok előtt is. Nekem az volt, hogy ha például elmentem a boltba és venni próbáltam kenyeret. Hiába próbáltam el fejben ezerszer a szöveget, mikor odaálltam hirtelen lebénultam. Se kép, se hang, teljes képszakadás volt nálam, izzadni kezdett a tenyerem és úgy dobogott a szívem hogy hallani lehetett. Egyszerűen elkezdtem remegni, bepánikoltam és lefagytam. És nyilván olyankor mindenki engem bámult meg rajtam röhögött, ami csak rátett egy lapáttal. Egyszerűen halálfélelmem volt minden helyzettől aminél akár egy csepp esélye is volt annak hogy hülyeséget mondok ill. hülyét csinálok magamból. Meg drága jó édesanyám "Ha tényleg szeretnél lemennél a boltba egy tejfölért - Nem értem miért nem tudsz venni egy kiló kenyeret, olyan szerencsétlen vagy - Mi olyan nagy dolog abban hogy elmész kiváltani egy receptet? Arra még a legbénább emberek is képesek" megjegyzései se javítottak a helyzeten. Na persze ő tudta hogy jobban félek ezektől mint attól hogy elevenen eltemetnek (szó szerint értem) és abszolút nem értette miért húzom a számat... Pedig volt már olyan hogy otthon sírvafakadtam és remegve összekuporodtam a fotelban, mert annyira rettegtem még a gondolattól is hogy ezek bármelyikét is véghez vigyem, de ő annyira érzéketlen és tapintatlan hogy nem értette mi bajom van...
2011. júl. 5. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

ez nagyon durva :(

még most is ilyen rossz a viszonyod édesanyáddal?

2011. júl. 5. 21:36
 9/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem tériszonyom, arachnofóbiám (pókiszony) és emetofóbiám (hányástól való félelem)van.


A tériszony kialakulását nem igazán tudom hová tenni sem időben, sem térben.Gyerekkoromban még fára másztam, nem volt különösebb gondom a magassággal, ma viszont ez már korántsem így van...


Ha magas helyen vagyok, de zárt térben, azt még, ha csak nehezen is, de elviselem, viszont ha magas helyen vagyok és nyílt térben, akkor szörnyen érzem magam...Hegymászásnál ösztönösen húzódok a hegy oldalához, minél messzebb az út/hegycsúcs peremétől, erkélyen nem merek a korlátig menni, még akkor sem, ha magas, mert azonnal olyan érzés fog el, hogy "le fogok zuhanni", és megszédülök, minden kis szellőt tízszer olyan erősnek érzek, inognak a lábaim, és lapulnék a földhöz, kapaszkodnék a falba, bármibe... Egyszer a 10 emeletes panelházunk tetejéről (egy vasrácsokkal teljesen körbevett folyosón)néztük a tűzijátékot, én az ajtóban álltam, és úgy markoltam a rácsokat, hogy közben szakadt rólam a víz, és a végére lila lett a kezem...


A pókiszony valószínűleg akkor alakult ki, amikor gyerekkoromban egy ismerősünk két gyereke egy egész utcán végigkergetett egy hatalmas keresztespókkal egy bot végén, rám akarták dobni...Azóta irtózok még a gondolatától is, hogy egy pók hozzám érjen...Képes vagyok 2cm-ről makrofotót készíteni egy szép pókról, de a gondolatától is rosszul vagyok, hogy hozzámérjen, vagy beleakadjak egy pókhálóba...


Az emetofóbia talán az, amitől a legjobban szenvedek még ma is...A hányás ugye nem egy gusztusos dolog, az emberek általában undorodnak tőle -egy normális szinten.Nálam sem volt ez másképpen gyerekként.Viszont engem három "trauma" is ért ezzel kapcsolatban, ami miatt ez a "fóbia" kialakulhatott nálam:


-Apám alkoholizált, és gyerekkoromban előfordult többször is,hogy részegen hányt, ami miatt anyám állandóan veszekedett vele ("nesze neked,igyál még,hogy aztán kiokádd, a fene a beled" és hasonlók hangzottak el...),és akkor mindig nagyon féltem, befogtam a fülem, sírtam, stb.


-Egyszer nagyanyám udvarát takarították épp a szüleim, amikor átjött egy részeg szomszéd és az orrom előtt hányta össze a füvet...Na ebből aztán lett megint ordibálás -gereblyével kergették ki a férfit, amitől megint nagyon megijedtem, beszaladtam a konyhába és sírtam...


-Egyszer egy fiatal srác a szemem láttára hányta össze sugárban az egyik helyi buszt...


Mindez oda vezetett, hogy ma rettegek attól, ha valaki hány, ha valaki az utcán imbolyogva megy, messze elkerülöm, átmegyek a túloldalra, vagy másik utcába, ha valaki pl. fa vagy fal mellett lehajol, mindig a frász kerülget, nem merek eljárni szórakozni, mert rettegek attól, hogy valaki előttem fog hányni, ilyen szempontból "félek a részegektől"...Ha valaki beteg, és émelygésre panaszkodik,rettegek, hogy hányni fog, már a hangját sem bírom, látni pedig aztán végképp nem...


Elég erős lelkületű ember vagyok, nem vagyok az a "hisztis, majrés"-típus, de ezt a 3 fóbiát nem tudtam eddig leküzdeni,bármennyire is szeretném:(

2011. júl. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Tériszony, pókiszony. És kígyóktóliszony. Egyszerűen tériszonyom volt nagyon rég óta, már a templom tetejére se mertem felnézni, mert szédültem. Aztán egyszer hegyet másztunk, és felmentem egy kilátóba, talán Bakonyban volt, és felmentem egészen a tetejéig. Azóta nincs, sőt imádok magasan lenni. Pók és kígyóiszony eredetét nemtudom, nagyon régen tart, és mindig mikor meglátok egy pókot kiver a verejték, kígyót meg már fogtam a kezemben, de akkor is nehezen viselem, ha a tévében megy, műsor róluk.
2011. júl. 19. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!