Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Azt hiszem agorafóbiás vagyok,...

Azt hiszem agorafóbiás vagyok, de senki nem figyel rám, mit csináljak?

Figyelt kérdés

Ez csak néhány éve áll fenn és egyre rosszabb. Először azt hittem ez csak pillanatnyi dolog, de mindig amikor elhagyom a házam pocsékul érzem magam. Az iskolában szinte mindig remeg a kezem, vagy izzad a tenyerem, és nem tudom miért, mert nem foghatom arra, hogy ideges vagyok a dolgozat miatt, mert nem akkor csinálja ezt. Néha a lábam is szokott remegni. Sokszor van, hogy anya engem küld el boltba (5 percnyire van tőlünk), olyankor ha el is megyek szabályosan menekülni akarok. Ez a helyzet az iskolával is és minden mással. Gyűlölöm, ha a szobám ajtaját becsukját, olyankor mintha megfulladnék, de biztosan van elég levegő. Nem tudom, hogy ehhez lehet-e valamilyen köze, de valahogy romlott a tájékozódó képességem. Ha hatvanszor is megyek valahova (akkor sem egyedül) még akkor is alig tudom megjegyezni az utat és emlékszem, hogy ez nem volt mindig így régebben. A jegyeim is romlottak, földrajzból meg csak közepes vagyok éppen. Valahogy nem tudok úgy odafigyelni (nem az ordibáló osztálytársak miatt). Azóta kezdtek javulni a jegyeim, hogy már nem voltam napközis. Ott tanultam, de nem igazán tudtam megjegyezni bármit is. Mindig azt vártam, hogy mikor mehetek már haza. Szóval mióta ebéd után a busszal egyenest haza jövök sokkal jobban érzem magam. Itthon könnyen megy a tanulás. A fizikát nem értem szinte egyáltalán az órákon meg hiába ismételték el többször, én nem tudtam megjegyezni belőle szinte semmit. Otthon viszont egy teljes fejezetet (kb. 50 oldal) simán, néhány óra alatt megtanultam. A tünetek stimmelnek és nem bebeszélem ezt az egészet magamnak. Bár ha valaki a saját udvarára sem szeret kimenni akkor azzal gond van. Próbáltam ezt elmagyarázni anyának, de nem értett semmit. Nyilván ezért nem veszi észre, hogy baj van velem. Egyszerűen nem tudja, hogy ez betegség is lehet. Nem érti miért nem akarok például erdeibe menni, ahogy senki más sem. Most anya elküld majd két napra egy táborba amit a sulim szervez, hogy jobban megismerhessük egymást. Biztos, hogy kifogok készülni. Ráadásul, hogy szinte egyáltalán nem tudok tájékozódni marha jó lesz. Anya mindig azzal jön, hogy ez azért van, hogy összeismerkedjünk. Nem az ellen nincs kifogásom, viszont az ellen van, hogy ez úgy 30 km-nyire van a házunktól. Lehet, hogy a többieknek fel sem fog tűnni, hogy így érzem magam, ahogy eddig is. De ha mégis akkor talán megértik és majd segítenek, de mi van ha egyből eltávolodik tőlem mindenki? Nem baj ez egy egészségügyes osztály, így lehet, hogy már a tanár rájön.

Ez az egész tönkre teszi az életemet. Mint most az egyik barátnőm elhívott a bulijára, de nem mertem elmenni. Pedig először azt mondtam, hogy megyek, de aztán mikor arra készültem, hogy benézek hozzá megijedtem és azonnal mentem haza. Ő is és én is csalódottak voltunk. Az osztályfőnök eddig mindig unszolt, hogy menjek már kirándulni. Igen ám csak, hogy rettegek az egésztől. Ha a boltba nem merek elmerek elmenni sőt még az udvarra is nagyon nehezemre esik kimenni, akkor, hogy a fenébe várják el tőlem, hogy egy hetes kirándulásra elmenjek ami az ország másik felében van. Soha nem mentem így pedig szerettem volna, de valami mindig megijesztett és soha nem mentem ilyesmire. Eddig senki nem vette észre ezt a dolgot, így megpróbáltam elmondani. Anya volt az egyik. Ő még csak fel sem fogta miről beszélek és többen is így voltak a dologgal. De ha ez egy ilyen betegség akkor még rosszabb lesz ez a dolog? Mert egyre szűkebb körben mozgok.

15/L


2011. júl. 26. 00:19
 1/10 anonim válasza:
76%

Nem is biztos, hogy agorafóbiád van. Az agorafóbiás a nyílt terektől fél, tehát csak akkor, ha úton van. Magában épületben (pl. te esetedben iskola) már nincs vele baj - csak állandóan kísérgetni kell, mert nem mer egyedül menni sehová. Én inkább szociálfóbiára tippelnék. Hogyan viselkedsz társas helyzetekben? Kerülöd, félsz tőle? Interneten utána tudsz nézni ennek a betegségnek. Az, hogy suliban nem tudsz úgy tanulni, odafigyelni - a szorongástól van. Nagyon feszült vagy, ezért nem tudsz figyelni. Otthon nem vagy feszült, biztonságban érzed magad, ezért a tanulás is jól megy. Ez egy jól kezelhető betegség, de kezelni kell, mert nagy hatással van arra, hogy társas kapcsolatokat tudj kialakítani. Próbáld meggyőzni anyukádat, hogy vegyen komolyan.

Sokat segíthetsz magadon ebben a helyzetben, ha megtanulsz valamilyen relaxációs technikát - ezt, ha nap mint nap elvégzed, csökken a benned lévő szorongás, és jobban fogod magad érezni egész nap. Autogén tréning, meditáció nagyon hasznos lehet!

2011. júl. 26. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
52%

A kérdés számomra mindent elárul: agorafóbia-senki nem figyel rád -> Senki nem figyel rád, ezért kell valami betegség, hogy foglalkozzanak veled és istápoljanak.

Az iskolában sokan szoronganak. Ha 15 éves vagy, akkor most kerültél át új suliba gondolom, meg anyád is azért küld táborba, hogy megismerjétek egymást. Az általános iskolához képest a középsuli más, és nem várhatod el, hogy ugyanúgy kezeljenek, ugyanolyan legyen a légkör, mint régen. Fel kell nőni és nem agonizálni.

2011. júl. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
A második válaszolóhoz hasonló nagyon "okos" embereket felejtsd el... Szóval azért vagy rosszul ha ki kell menni mert elkezdesz szorongani valamitől. Próbálj meg rájönni, hogy mitől. Nem érzed biztonságban magad, félsz valamitől stb... Ha rájöttél, akkor a meditáció sokat tud segíteni, hogy helyrehozd magad lelkileg, és feloldd a feszültséget, megnyugodjál, és még sok másra is jó...
2011. júl. 26. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

azért van a szorongás, mert nem szeretek kilépni a házamból és kapok én elég figyelmet állandóan mesélek, de ez lényegtelen

ma is voltunk vásárolni, végig remegtem a boltban és izzadtam, úgy éreztem menekülni kell még hányingerem is volt. aztán amikor oda jött hozzám anya, hogy segítsek neki, hogy ehhez meg ehhez a ruhához milyen cipő kellene a szorongás alább hagyott, de úgy tűnt senkinek sem tűnik fel, hogy nem vagyok valami jól. Amikor kilépek az utcára akkor egy pillanatra ez megszűnik, de miután körül szemlélek egyből megint rosszul vagyok,

meditálni meg mindig szoktam

2011. júl. 26. 23:48
 5/10 anonim ***** válasza:

És nem hat a meditáció?

Próbáld meg akkor ilyenkor elterelni a figyelmedet. Most pl amikor szólt anyukád hogy nézd meg az a cipőt, akkor arra figyeltél és jobban lettél. Az egész fejben dől el.

2011. júl. 27. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Mióta meditálsz, és mennyi időt szánsz rá egy nap? Milyen meditáció? Nekem is furcsa, hogy meditációval együtt mégsem csökken a szorongás...
2011. júl. 27. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Majdnem minden este leülök a ágyamra és kiürítem a gondolataimat, de sokszor előfordul, hogy egy másik helyre kerülök. Akkor csökken is a szorongás, de ha mégis netán el kell hagyni a házat júj, le sem tudom írni az milyen pocsék. De észre vettem, hogy csak akkor érzem magam rosszul épületben, ha annak be van csukva az ajtaja és tudok is róla. A parkokat, játszótereket kerülöm. Ilyesmi az iskola udvara is.
2011. júl. 27. 17:34
 8/10 anonim ***** válasza:
Második válaszolóval ne foglalkozz! aki nem élte át ezt az el sem tudja képzelni hogy milyen sz*r érzés. nekem is ez a betegségem(szerintem).kimegyek az utcára és szorongok,pánikolok.nem szeretek emberek közé menni stb.most már ki se mozdulok itthonról. kb 2 hónapja nem voltam utcán. sejtettem eddig is hogy valami pánikbetegségem van aztán most rákerestem hogy mégis mi lehet. tünetek alapján én is az agorafóbiára gondolok.csak eddig nem akartam beismerni magamnak hogy beteg vagyok. de már elég komoly szóval elmegyek egy pszichiáterhez.anyámnak is hasonló jellegű gondjai voltak ő jár orvoshoz vele kap kedélyjavítót meg nyugtatót és megszűntek a problémái.de ő csak nagy tömegben volt rosszul. bevásárlóközpont,busz,stb.ha nagyon súlyos már szerintem menj el egy pszichiáterhez.a legközelebbi kórházba ahova tartozol. de azt tudd hogy a gyógyszer csak elfedi a betegség tüneteit nem szünteti meg. legalábbis ezt olvastam.még van valami pszichoterapeuta foglalkozás vagy mi a bánat azzal lehet rendesen kikezelni elméletileg de valami 8000Ft/alkalom.... ha megengedheted magadnak azzal jobban járnál. lehet heti 2x kell menned egy évig. az úgy húzós. de tényleg nagyon tré ez a betegség mindenképp menj el egy pszichiáterhez ír majd gyógyszert és valószínű megszűnnek a szorongásaid. én is ezen vagyok csak hát előbb kellett volna már.8 általánost sem tudtam befejezni ez miatt mert nem jártam be suliba.ha esetleg lenne kedved beszélgetni facebookon vagy valahol akkor írj privátot és felveszlek:) 18F
2011. aug. 25. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
előző vagyok. azt még hozzá tenném hogy haverokkal ha megyek valahova akkor nincs semmi gond minden jó. meg van amikor ez a szorongás sincs és teljesen normálisan közlekedek szóval elég fura az egész.
2011. aug. 25. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
ja és az én tüneteim annyiban eltérnek a tieidtől hogy én nem vagyok rosszul ha be van csukva az ajtó :) ha nyitva akkor se. még a családtagjaim szoktak is viccelődni hogy ha börtönbe kerülnék semmi bajom nem lenne bírnám a bezártságot:D buszon sem azért vagyok rosszul mert nem tudok akármikor leszállni hanem az emberek.szorongok emberek között. meg itt gyk-n olvastam egy kérdésnél hogy a kérdezőnek hasonló tünetei vannak és buszon csak előre mer ülni hogy ne lássa a mögötte ülő embereket. na nálam ez pont fordítva van én hátul szeretek utazni hogy lássak mindenkit de mások ne lássanak engem. szóval elég gáz és ez miatt már életkedvem sincs nincs értelme az életemnek úgy érzem:/ 18F
2011. aug. 25. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!