Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Valóban ilyen a hiperérzékenys...

Valóban ilyen a hiperérzékenység, vagy más? Normális vagy nem-normális, mert lehet hogy ti is ugyanígy élitek meg ezeket?

Figyelt kérdés
Állítólag élénkebben élek meg dolgokat, mint mások. Az normális, hogy például stresszhelyzetben mintha a bőrömön át, fizikálisan is érzékelném a lelki érzésemet, jó kedvemben nyüzsgést érzek, vibrál az egész testem de közben rossz is, mintha egy bomba lenne bennem és legszívesebben üvöltenék, majd szét pattanok, mániásan felhangolt lehetek. Rossz stresszhelyzetben pedig egyszerűen fáj, mintha éles kések lennének a bőrömben annyira rossz, hogy alig lehet elviselni. A fő kommunikációs eszközöm az érintés, vagyis ez az amitől kifejezetten jól érzem magam, ha nincs meg akkor üresnek érzem magam, meg azért sírok ha anyám nem ölel meg stb. Álmosan, kimerülten és van ilyen "ingergazdag" bőr érzetem, hisztis a hangulatom. Érzékeny vagyok hőmérsékletre, zajokra, környezeti változásokra (akár csak arra hogy megváltozik valaminek a színe vagy az anyaga, és ettől dührohamot kapok, és arra hogy mennyi ember vesz körül, általában minderre ugyanilyen fura érzéssel reagál a testem (vagy az agyam). Hangulattól, környezettől és még ki tudja mitől függ, de emberi érintés van amikor nagyon rossz, fáj, máskor pedig olyan jó hogy majd felrobbanok attól a bizsergető, jó érzéstől. 20 L

2012. febr. 17. 18:38
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Ez normális/hétköznapi/átlagos?
2012. febr. 17. 18:55
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem átlagos, de azt nem tudom, normális-e. Élek át ilyeneket, de nem ennyire intenzíven. Inkább csak az öröm (telítődöm és mintha felrobbannék tőle, mintha szét akarna feszíteni), meg az irritáció, amikor annyira nem tudom dolgok érintését vagy hasonlókat elviselni, hogy sikítani tudnék. De ez ritka. Igénylem az érintést, de csak egyetlen embertől, a páromtól (tőle viszont folyamatosan) és a macskámtól, mindenki más legkissebb érintése is taszít, idegennek tűnik. Érintéssel nyitok valaki felé (párkapcsolat), azáltal oldódom fel. Szóval vannak hasonlóságok, de különbség még több. Mit tudom én, mi normális, én nem vagyok az. :D
2012. febr. 17. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Annyi még eszembe jutott, hogy néha olyan ingerelhető vagyok, hogy ruhát se nagyon viselek el magamon! Nem kezdem el őrült módjára letépni magamról, de sírni és harcias idegállapotba kerülök, ha épp bal lábbal keltem fel, és elég kellemetlen érzés ha valami érintkezik a bőrömmel, vagy rajtam van.

Más személyek érzelmeitől, vagy a környezettől is függhetnek az érzelmeim, ami valamilyen szinten normális emberi tulajdonság, de engem eléggé befolyásolnak..

2012. febr. 20. 01:03
 4/11 anonim ***** válasza:
Neked,nekem,meg mas hiperszinzibilisnek normalis,vagyis el kell fogadni,es örülni hogy több mindent hallunk,eszreveszünk.Nagyon kell odavigyazni hogy eleget pihenj.En is nagyon erzekeny vagyok,izzadok is jobban,mindent atelek,masok hangulatat,idövaltozast,hideget,meleget,zajt,idövel annyirra megismered az embereket is hogy ha mar beszelsz velük,v. latod,kb. tudod milyen szemelyiseg.En sokatszenvedtem,mire veletlen olvastam erröl a neten.Külföldön elek,itt HSP-nek mondjak,(Highly Sensitive Person),nem tudom jol e irtam,en most rendeltem egy könyvet,igaz nemet nyelven,Jutta Nebel-Wenn du zuviel fühlst,sok tanacs van benne,mert ilyeneknek nem minden foglalkozas sem megfelel.A Facebook-on,megkeresheted,Zart besaitet,igy hivjak a gruppat,es persze teszt is van.Fogadd el,hogy különösseggel vagy megaldva,es amint irtam,idövel a megerzeseid,megfigyelökepesseged , es intuiciod is gazdagodik.
2012. febr. 20. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Hiperérzékenység


2007.11.30. 01:00 :: Desire&Reality

A hiperérzékenység (HSP) nem más, mint egyfajta átlag feletti fogékonyság: fogékonyság a külső ingerekre, több inger befogadása, elraktározása és feldolgozása, mint az átlagos lenne.

Miben is más ez, mint egyszerűen érzékenynek lenni?

Ez a fogalom nem csupán az érzékenységnek egyfajta fokára utal, hanem az ebből fakadó sajátos életviteli, kapcsolatteremtési, érzékelési és egyéb sajátosságokra is.

A hiperérzékeny emberek érzelmileg sokkal finomabb rezgéseket is képesek érzékelni, mint az átlagember, aki talán ezek létezését sem tudja elképzelni.

Első hallásra csodálatosnak hangzik, hogy valaki a világot sokkal átfogóbban, szélesebb érzelmi skálán képes érzékelni. Ha ezt a halláshoz hasonlítjuk, olyan, mintha egy nagyon érzékeny mikrofonnal meghallanánk a hangyák szaladgálását.

Nagyszerű. Mi ebben az, amiért ezeknek az embereknek nehezebb az életük?

Hallod a hangyákat?

Akkor most képzeld el, hogy valaki váratlanul beleüvölt a mikrofonodba.

Az a kín, amit ilyenkor átélnél, meg sem közelítené egy hiperérzékeny szenvedéseit egy durva érzelmi hatás esetén.

Jó, rendben, mondhatnád, azt érted talán, miért lehet rossz egy hiperérzékenynek, de miért okoz ez mindennapi konfliktusokat?

Nos, próbáld csak meg egyszer váratlanul a kedvesed fülébe üvölteni teljes hangerővel azt, hogy 'SZERETLEK!!!!'

Tuti, hogy nem arra fog elsősorban reagálni, amit mondtál, hanem arra, AHOGYAN.

Talán ebből érthető, mi a konfliktusok alapvető forrása egy hiperérzékeny ember életében: mások érzéketlensége.

Az érzéketlen környezeti hatások egy hiperérzékenyt vagy menekülésre, vagy védekezésre késztetnek, amit az érzéketlen környezet tekint támadásnak... máris kész a konfliktus.

Persze nem csak a legnyilvánvalóbb helyzeteket élheti meg egy hiperérzékeny kellemetlenül. A beérkező érzelmi benyomásokat általában erősebbnek érzi egy HSP-személy, mint egy másik ember.

Végül is viszonyítás kérdése, hogy ők érzékenyebbek-e, vagy mi vagyunk letompulva?

Mielőtt automatikusan rávágnánk a választ, gondoljunk bele a fizetésünk nagyságába, aztán abba, mit gondol erről a főnökünk.

Ugye? Pedig ugyanarról a fizetésről van szó...

Azt tapasztaltam, hogy a hiperérzékenyek valamilyen téren kimagasló tehetségek, pont a hiperérzékenységüknek köszönhetően: olyan dolgokat is észrevesznek (nem csak hibákat, pontatlanságot, tévedést, vagy csupán valaki más gondját, hanem részleteket, kiutat, megoldást, szépséget és tanulságot), ami nekünk talán nem is szúr szemet.

Élvezet a velük való kommunikáció, mert intelligensek, tisztelik az életet, törődnek nem csak a környezetükben élőkkel, hanem bárkivel, aki fontos számukra.

Bármi, amit alkotnak, abban benne vannak.

Vegyük észre, hogy nincs bennük semmi különös.

Egyszerűen egyéniségek.

Mind azok vagyunk, csak többnyire mi elnyomjuk magunkban, és valaki mást játszunk szerepként, mert... félünk a környezetünkből érkező hatásoktól!

Mi megtanultuk elrejteni valódi egyéniségünket és érzékenységünket, annyira, hogy már néha magunk sem találjuk.

A hiperérzékenyek nem rejtőzködnek. Képtelenek rá.

Pont az okozza a legtöbb gondjukat, hogy képtelenek kiszűrni a környezet hatásait, s ugyanakkor nem kendőzik el azt sem, ami önmagukból fakad.

Egyszerűen csak... egyenesek.

2012. febr. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
A fák levelei idővel barnábbak lesznek, a meleg lassan hidegbe megy át, a hideg pedig melegbe. Nem leszel örökké hiperérzékeny, a természet helyreállítja azt ha valahová egy kicsit több vagy kevesebb jutott, az is lehet, hogy 30-40 éves korodra te leszel a világ legérzéketlenebb nője.
2012. febr. 20. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
En is h.erzekeny vagyok,18 eves koromban vettem eszre,vagyis figyeltem fel ra,most 46 vagyok,es nemhogy elmult volna,hanem meg erzekenyebb lettem,sok mindent elöre megerzek,megalmodok,belelatok az emberek lelkebe.Kedves utolso,nagyon tevedtel.
2012. febr. 20. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%

ma 21:19


Nem tévedtem. :) A természet egyenlőséget teremt így is-úgyis, ha mással nem akkor a halállal.. De számtalan olyan esettel találkozhatunk, ahol érzékeny emberből érzéketlen, érzéketlenből pedig érzékeny lett.

2012. febr. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Utolso,fogalmad,de meg halvany sejtelmed se nincs milyen erzekenysegröl van szo,ha tudnad,v. erezned,nem irnal ilyen hülyesegeket,olvass el nehany könyvet,v. tajekozodj a neten,es azutan okoskodj.Hat amit irtal meg ilyenröl nem hallottam,szerintem Nobel dijat erdemelsz.
2012. febr. 22. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Szerintem úgy érti, azért hülyeség az utolsó hozzászólása, mert hiperérzékenynek lenni egy veleszületett dolog, a körülmények amiben felnő egy ilyen ember vagy megkönnyítik, vagy még érzékenyebbé, olyanná teszik aki képtelen megbírkózni az érzelmeivel, mert néha amit pl én is kapok már-már túl sok! Olyan lehet, hogy valaki olyan közegbe kerül pl felnőtt korára, ahol idővel megtanulja elnyomni az érzéseit, de attól még érzékeny marad. Én pszichológusnál jártam, ő mondta azt hogy ez nekem valószínűleg hiperérzékenység, ami nem egyenlő a köznapi értelmezéssel, nem egyenlő a hiszisséggel vagy a kényeskedéssel, sokkal mélyebb és komolyabb dologról van szó! Nah, most lehet, nem is így értette, de legalább jól megmondtam a magamét. xD
2012. febr. 22. 16:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!