Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem-szineszéziások, ti hogyan...

Nem-szineszéziások, ti hogyan látjátok a világot?

Figyelt kérdés

Világ életemben szinesztéziám volt és van is, többféle egyszerre: színeket társítok betűkhöz, számokhoz, hangkhoz, érzelmekhez, sokmindenhez. Mindig azt hittem hogy mások is így látják, erre pár napja kiderül, hogy még neve is van a jelenségnek, és csak az emberek töredékénél fordul elő. Ez nekem olyan, mintha kiderült volna hogy mások nem is zenét hallanak, csak külön dobot, gitárt meg éneket.

Arról lehet olvasni, hogy a szinesztéziások hogyan látják a dolgokat, de engem az érdekelne, hogy a szinesztézia nélkül milyen? Egyáltalán nem láttok különbséget pl számok között, csak azt hogy más az értéke? Egyszerű, fekete-fehér adat mind?


2012. márc. 2. 16:28
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Persze, hogy nem látunk köztük különbséget, főleg nem látunk bele színeket, fekete számok egy fehér lapon, néhány adat.

Pár évvel ezelőttig még csak nem is hallottam a betegségedről, akkor olvastam róla valami keveset. Most megpróbálok megint rákeresni, mert nagyon érdekes.

2012. márc. 2. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

A szinesztézia nem betegség, hanem állapot.

Az alapvető asszociációik ugyanazok, de nem jelennek meg előttük, és nincsenek konkrét színek. Még csak a tudatukban sem jelennek meg.

2012. márc. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Hát, a matematikában nekem tuti, hogy jól jönne a szinesztézia!Mert nekem csak egy csomó adathalmaz.Számok, brrrr...mint egy zsák hangya, mire megjegyzem az egyiket, elfelejtem a másikat :((

Hát, nem könnyű ezt megfogalmazni.Én "normális " vagyok.Például, a fülemmel hallok és nekem a zene CSAK zene, ettől persze még nagyon élvezetes.Néha direkt megpróbáltam például zenéhez színeket, vagy ízeket képzelni, de nem nagyon megy, pedig jó lehet.

2012. márc. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
jónak tényleg jó:) de nekem annyira megszokott, hogy csak akkor kezdtem értékelni, amikor megtudtam hogy nincs mindenkinek. Így leírva a dolgokat, tényleg olyan lehet mintha folyamat be lennék gombázva. Sokan írják, hogy akinek nincs, az is megélheti valamennyire tudatmódosítókkal. Zene közben olyasmi ez, mint a windows media playerben azok a mozgóképek, amik zene alatt mennek, és lehet választani. Éppen ezért nem is tudom elviselni őket, mert mást látok magamban. Alsóban kaptam egyszer egy 8-as alakú műanyag hűtőmágnest, és a mai napig rosszallva nézek rá, mert citromsárga!!!! Tudom hogy ez másnak nem egy wasistdas, de nekem tökéletesen elfogadhatatlan hogy a 8-ast hogy a rossebbe lehet sárgára csinálni. Ugyanis sötétkék. Tompa, szürkés-acélos sötétkék.
2012. márc. 2. 23:19
 5/20 anonim ***** válasza:
Hát ez nagyon nagyon furcsa. Én sosem gondoltam arra, hogy szinesztéziám van, és szerintem nincs is, mert ezt tartom normálisnak, de a számokra én sem úgy gondolok, mint egyszerű fekete-fehér adatokra. Színük is van, de még inkább jellemük, személyiségük, tulajdonképpen egy egész családot lehetne belőlük összerakni. Például a 6-os egy aggódó, betegségre hajlamos családanya (egyébként a színe sárga). A 8-as egy nem túl intelligens, ötven év körüli alkoholista férfi, aki elitta az agyát (nálam ő sötétzöld). Az 5-ös a 8-as fia lehetne, nagyban hasonlít rá, az élete ugyanazon az úton halad, csak valamivel fiatalabb még a 8-asnál (de a színe neki is zöld, csak világosabb). A 9-es és a 2-es is ilyesmi apa-fia viszonyban vannak, de ők mindketten sikeresek az életben, bár "emberileg" nem állnak a topon, híján vannak barátokból. (A 9-es sötét barna, szinte fekete, a 2-es pedig sötétkék, kissé fémes.) Na, de nem fogok mindenkit felsorolni. A lényeg, hogy idáig azt gondoltam, hogy normális, ha az ember ilyeneket társít dolgokhoz (például számokhoz), de most már nem tudom, hogy végül is tévedtem-e ebben. Bocs, hogy nem a kérdésre válaszoltam, de a kérdésed hatására eléggé elkezdett érdekelni a téma. :) Akkor most nekem is van ilyen szinesztéziám?
2012. márc. 3. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

utolsó, nagyon úgy tűnik.

a szinesztéziának rengeteg fajtája van, nemcsak a betű-szín kapcsolat. Nálam a számoknak van színe, neme, és hasonló személyisége is, mondjuk nem annyira részletes mint nálad. A legtöbbekkel ellentétben nálam például a páratlan számok nőneműek, a párosak hímneműek. Ha egy szám első számjegye után csak nullák vannak, akkor az első számjegy határozza meg a nemét. Ha vegyes többjegyű szám akkor az utolsó számjegyen múlik. De furcsa így, leírva! És tényleg, mint egy család, főleg az egy számjegyűek....

2012. márc. 3. 01:11
 7/20 anonim ***** válasza:
Kérdező, beszéltél már erről más szinesztéziásokkal?Kíváncsi lennék, ugyan olyan-e a tapasztalatotok?Vajon az összes színesztéziás kékes színűnek látja a 8-ast?
2012. márc. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Dehogy. Minden eset más. Csak kevés betű van, ami nagyjából minden szinesztéziásnál egyforma, ilyen pl az A, ami általában piros. Nálam is, csak nekem inkább narancssárgás-barnás-piros. Számoknál pedig mindenkinek teljesen más. Ezért mondtam hogy tudom jól, hogy csak nekem fennakadás a citromsárga nyolcas, de nekem nagy.
2012. márc. 3. 18:04
 9/20 anonim ***** válasza:
Dedurva, ilyenem van és eddig azt sem tudtam, hogy létezik :oo betűkhöz, számokhoz szín az alap, plusz még tárgyakhoz személyiség, egész pontosan autókhoz, mindre ha ránézek, látom milyen az "arca" és milyen ő maga... ez nem tudom, annak számít-e, de volt ilyen a wikipedián a típusok között. Hangokhoz sajnos nincs, pedig az mennyire tuti lehet már. :( Vicces most, azt hittem, mindenki ilyen :D
2012. márc. 3. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
A szinesztézia megkönnyítheti a matematikai képességet?
2012. márc. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!