Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem-szineszéziások, ti hogyan...

Nem-szineszéziások, ti hogyan látjátok a világot?

Figyelt kérdés

Világ életemben szinesztéziám volt és van is, többféle egyszerre: színeket társítok betűkhöz, számokhoz, hangkhoz, érzelmekhez, sokmindenhez. Mindig azt hittem hogy mások is így látják, erre pár napja kiderül, hogy még neve is van a jelenségnek, és csak az emberek töredékénél fordul elő. Ez nekem olyan, mintha kiderült volna hogy mások nem is zenét hallanak, csak külön dobot, gitárt meg éneket.

Arról lehet olvasni, hogy a szinesztéziások hogyan látják a dolgokat, de engem az érdekelne, hogy a szinesztézia nélkül milyen? Egyáltalán nem láttok különbséget pl számok között, csak azt hogy más az értéke? Egyszerű, fekete-fehér adat mind?


2012. márc. 2. 16:28
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
matekot? passz. Trigonometriát tuti nem. Matekra nálam nem volt hatással, de rövid számsorokat könnyen megjegyszek a színek miatt. Ellenben az olvasást nagyon megnehezítette. Mindent gyorsan megtanultam általánosban, kivéve e betűket, mert szinte mindig színesek voltak a betűk a terem falán, táblákon, mindenhol. Ráadásul minden forrásban különböző színűek voltak... elég nehéz volt kizárólag formára figyelni. Micsoda megkönnyebbülés volt kikerülni az alsó tagozat színes-mosolygós-gyerekes dekorációi közül! Azóta nincsenek olvasási problémáim se.
2012. márc. 4. 22:50
 12/20 anonim ***** válasza:
Matematika? Van, akit megzavar a számolásban, viszont vannak szinesztéziás matematikusok és fizikusok is.
2012. márc. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim válasza:

Érdekes lehet.

Van egy könyv Alfred Bestertől, az a címe, hogy Tigris! Tigris!.

Abban van egy olyan jelenet, amikor a főhős egy robbanást túlélve azt veszi észre, hogy a sokktól szinesztésiás lett (persze csak ideiglenesen). Itt találkoztam ezzel a jelenséggel, és elgondolkoztam azon, hogy milyen lehet, ha ez valakinél állandó állapot.


Én nem vagyok szinesztéziás.

A számok nekem olyanok, amilyennek írták, vagy nyomtatták azokat.

De érzések és benyomások természetesen társulnak hozzájuk, de ezek nem válnak láthatóvá számomra.

Ha belegondolok, tudok színeket társítani számokhoz, de nem olyan színűnek látom azokat.

Ha feketével van nyomtatva, de én zöldnek képzelem, akkor is fekete marad, vagy ha pirossal nyomtatták, akkor piros.

A zenét sem "látom", csak hallom.

Szerintem mindenhez tudnék színt, vagy valamilyen alakzatot kötni, de ezeket csak elképzelem, nem látom.

Érdekes lehet "látni" a hangokat :D

2012. márc. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Kérdező, üdv a klubban. :D

Nekem matematikai-érzelmi szinesztéziám van. Minden számhoz egy érzelem és egy személyiség kötődik, de nem csak a számjegyekhez, hosszabb számokhoz is. A 72-nek például köze nincs a héthez és a kettőhöz. A 723-nak köze nincs a 72-höz stb. Minden matematikai művelet egy-egy esemény, vagy viszony a számok között. Szerintem ez meg tudja könnyíteni a matematikát, mechanikusan számolva elég nehézkesen menne nekem. Meglepően sok a hasonlóság amúgy a # 5/13-es válaszolóval.


Beszélgettem nem rég egy nem szinesztéziás emberrel arról, hogy ő hogyan számol, és teljesen máshogy. Mechanikus az egész, felépített rendszerek alkalmazásából áll.

2012. márc. 18. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Kérdező, esetleg mi lenne ha elfordítanád a nyolcasodat? Akkor lenne egy végtelen-jeled. Ahhoz sem passzolna a sárga szín?:)
2012. máj. 6. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

hát, nem. a végtelen mint szám nekem nem létezik. ennélfogva nem is tartom számon. Persze, ha egy jelölésnek vesszük(és miért ne tennénk, hiszen tulajdonképpen a ''normál'' számok is azok), és elképzelem... nem, a végtelen halványszürke.

Egyébként, az egyik előző válaszolónak: említetted, hogy nem-szinesztéziás létedre tudsz színt társítani. nem látod színesnek, de el tudod képzelni. Mások nevében nem beszélhetek, de amikor az egész szinesztézia-dolognak utánaolvastam, azt írták hogy mindenki tud színt társítani dolgokhoz ha akar. A szinesztézia ott kezdődik, hogy akaratlanul és folyamatosan jelen van ez, a másik különbség, hogy a színek állandóak. Megkérdezhetsz egy szinesztéziást az egész abc színeiről, és megteheted ugyanezt fél év múlva: az eredmény nem sokat fog változni, ellenben a nem-szinesztéziásoké nagyrészt más lesz. Ami pedig azt illeti, hogy színesnek látjuk-e a számokat... Látni nem látjuk hagyományos értelemben, inkább érezzük. Olyan ez, mint ahogyan a két szemeddel külön látsz. Tegyük fel hogy tévézel vagy számítógépezel, közben bögréből iszol és eltakarja az egyik szemedet. Zavartalanul folytatod, hiszen továbbra is jól látod a tévét, miközben látod a bögre belselyét is egyidőben. Hogy melyikre fókuszálsz, azt te döntöd el, de bármelyiket választod, mindig ott lesz a másik is a képben. Valahogy így élem meg én a szinesztéziát: a szememmel látom a fehét lapot fekete betűkkel, a belső szememmel meg a színeiket, elmékeket, érzelmeket, egy külön síkon a szavak színét(mert az néha a benne lévő betűktől független). H akarom a külső szememre koncentrálok, de ha akarom, a belsőre. Mégis mindig látok mindkettővel, csak változó a 'jelerősség' aránya.

2012. máj. 22. 02:37
 17/20 anonim válasza:
Ez érdekes, ezek szerint én is színeztéziás vagyok? A számoknak személyisége van 0-9-ig (egyébként olyan mintha egymás mellett állnának)a napoknak is külön színük van a beszédnél és zenehallgatás közben pedig mintázatokat és térbeli formákat látok,de csak a lelki szemeim előtt (nemtom ez is számít-e)az autóknak arcuk van és személyiségük (nemük nem mindig)és azt hittem hogy ez mindenkinél így van mert a tesóm is színesnek "látja" a napokat.
2012. okt. 5. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:

a Zene nekem is hasonlít a windos media playerre csak sokkal összetettebb.

A gitárszólókat például imádom mert olyanok mint a végtelenbe cikázó fehér villámok :D

2012. okt. 5. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%
Nekem nincs szinesztéziám. Sz.ar vagyok :( Pedig klassz lenne hang-szín szinesztéziásnak lenni.
2013. máj. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
Na a hang-szín szinesztézia tényleg klassz lehet, én szavaknak látok színeket, de amúgy látszik, hogy sokkal többen vagyunk szinesztéziások, mint ahogyan ezt gondolják, szerintem nem is olyan ritka jelenség. Kimész az utcára, összefutsz egy szinesztéziással három sarkon belül, csak ugye értelmes ember nem hirdeti, mert valljuk be, még ha nem is olyan ritka... Fura.
2013. máj. 31. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!