Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan változtathatnék magamon?

Hogyan változtathatnék magamon?

Figyelt kérdés

19 éves f. vagyok.


Nemrég új osztályba kerültem. Megismertem egy izmos fiúcskát, akivel most nagyon jóban vagyok... együtt járunk edzeni konditerembe, együtt megyünk iskolába. Mindig puszival köszönünk egymásnak és öleléssel köszönünk el egymástól. Van egy barátnőm, viszont ez az első, hogy egy velem azonos neművel ölelgetjük/pusziszgatjuk egymást.


Ez annyira betett nekem, hogy blogot is írtam róla. Csak az érzéseimet, semmi saját gondolat. Csak az érzések, mint mindig. Mindig azok kavarogtak a fejemben.


Közben egy villamosra képtelen vagyok egyedül felszállni, mert összeomlok. Ha nincs mellettem valak, vagy csúnyát mondanak rám, megfájdul az érzékeny kis lelkecském.


Vannak kiskutyáim, szám szerint 3, velük sétálgatok, ha magányosnak érzem magam, így legalább nem fájdalommal és szenvedéssel múlik az idő.


Amikor hazaérkezem, általában a gép az első (és az utolsó is). Főleg a WoW, egy privát szerveren. És annak a fórumrésze. Arra írogatok különböző accountokról, mindegyik egy traumához köthető. Agresszív némettanár, stb. Ha valaki megbánt, "felveszem" annak a stílusát, és "elraktározom" magamban. Később meg kijön belőlem, terhelés hatására.


A kisebbségi komplexusom miatt mindenkinek odaszólok és mindenkiről van véleményem. Olyan vagyok, mint egy érzékeny kislány. Ha megsértenek, visszasértek, nagyon intenzív érzésekkel magamban. Sokszor ellököm magamtól az embereket, feszegetem a határokat, mert attól félek, ha "hagyom magam", ha normálisan viselkedem, neurotipikus ember módjára, akkor elhagynak. Félek a magánytól és az elhagyatottságtól.


Hogy tudnék magamon segíteni? Nagyon komoly problémáim vannak, az sem érdekelt, hogy többen mondták már és ki is beszéltek... a "legjobb" barátom is. És igazuk volt/van...


Hogy változtathatnék magamon? Ötlet?



2012. nov. 18. 12:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Not sure if valós kérdés vagy gúnykérdés.
2012. nov. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
nőj fel!
2012. nov. 18. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az előző megjegyzésemet visszavonom. És, azt hiszem, kaptál privátot tőlem.
2012. nov. 18. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Naszóval. Mindezt, amit most írok, privátban akartam megírni, de mivel tudomásom szerint nem fogadsz üzeneteket, kénytelen vagyok ilyen formában közölni.


Elolvastam számos olyan kérdést, amelyet a magad vagy valaki más nevében megfogalmazva minden bizonnyal te tettél fel az elmúlt hónapokban. Legtöbbjükben azt a kérdést fogalmazod meg, hogy milyen módon lehetne rajtad segíteni abban, hogy megváltozz, vagy neked mit kellene tenned ehhez.


Nos, a határeseti személyiségzavar (Borderline Personality Disorder), amelyet te is írtál, hogy valószínűleg ebben szenvedsz, a szakirodalom szerint "kezelése a legbonyolultabb feladat, amivel egy szakember (pszichológus/pszichiáter) munkája során találkozhat". Ráadásul ehhez talán néminemű disszociatív személyiségzavar is társul, mert, bár nem olvastam át alaposan a PSD leírását, de abban mintha nem szerepelt volna a több személyiség közötti átjárás és azok megélése.


Mindezek után, tekintve azokat a tapasztalatokat is, hogy a GyakoriKérdések válaszadó közössége az eddigi kérdéseid alapján nem tudott diagnosztizálni téged kellően (talán azért sem, mert nem olvasták el az összes, általad feltett kérdést), nem is nagyon érkezett átfogó és a lényegre tapintó válasz, és nem is igen járnak errefelé nagy szaktekintélyek, a következőt javasolnám. A legfontosabb és leghasznosabb számodra az lenne, ha nem (vagy nem elsősorban) a GYIK-en kérdeznél a problémáddal kapcsolatban, hanem felkeresnél, felkeresnétek egy pszichológust vagy pszichiátert (kezdetben inkább az előbbit vagy csak az előbbit), lehetőleg minél jobbat, és arra bíznád magad. Ők éveken át tanultak, rengeteg tapasztalatot és kutatási eredményt ismernek és hozzáférhetnek ilyenekhez – ha valakik, akkor ők tudnak neked segíteni. Magamról is tudom, hogy noha én eleddig csak pár órányi pszicológiát hallgattam, mégis összehasonlíthatatlanul többet tudok így, mint annakelőtte – vagyis, aki nem tanul ilyet, az nem igazán ismerheti az emberi lélek, különösen egy szokatlanul működő emberi lélek és szellem mechanizmusát, illetve, hogy miként lehet arra hatni.


Tehát a dolgod: felkeresni a megfelelő szakembert. Természetesen magad is utánaolvashatsz a dolgoknak, mert azt látom, hogy a "betegségtudat" (és szándékosan idézőjelbe tettem a betegség szót, mert nem feltétlenül nevezném annak) erős benned. Ha már tudatos az állapotod, akkor óriási lépést tettél afelé, hogy ezt kezelni próbáld, és ehhez szaktudás, szakemberek, szaktekintélyek kellenek, nem pedig unatkozó tizen- és huszonévesek itt a GyakoriKérdéseken.


Ugyanakkor, természetesen, talán az is fontos lehet, hogy megfelelő embereket, társaságot, baráti kört találj magadnak, olyan embereket gyűjts magad mellé, akik türelmesek, megértenek, akiknek őszintén beszélhetsz arról, amiről szeretnél, akikre számíthatsz – ez is segíthet a "gyógyulásban", illetve, ami mindenképpen teljesül, hogy jobban érzed magad körülöttük. Erre alkalmas lehet akár ez a weboldal is, de mint mondtam, "betegséged" megoldására talán nem itt érdemes keresni a módokat.



A várható sikerekről: Ez az állapot a szakirodalom szerint változtatható. Gyógyszeres és pszichoterápiás kezelésről szólnak, bár a gyógyszerest elsősorban a súlyos tünetek enyhítésére használják, igaz, "a pszichoterápiára való felkészítés" céljáról is szólnak. A pszichoterápiáról: "4 év után már csak a fele teljesíti a diagnosztikus kritériumokat, 6 év után 67%-os a remisszió (nem teljesül a dg.krit.) Nem stabil, lassan változó az állapot." Azaz évek alatt töredékére csökkenthetők a "panaszok".


Tehát lehet "gyógyítani", de csak szakemberekkel.


-------------------------------------------------------------------------------


És hogy most pár kellemes, barátságos dolgot is mondjak. "Személyiségzavarod" ellenére, ahogy már valaki meg is jegyezte, értelmesnek tűnsz, sőt, nagyon intelligensnek, jól vág az eszed, igényes vagy pl. a helyesírásra is. És ami különösen figyelemreméltó, ahogy írtad is, hogy fel tudod venni valakinek a stílusát, és azt "eljátszani". Illetve, amit én is tapasztalok, hogy bőven a megtévesztés határán túl (!) képes vagy más nevében megfogalmazni a mondandódat (ebben szinte biztos vagyok), mintha nem te írtad volna. Csak egy-két árulkodó jelnek köszönhető, hogy végül is rájöttem, hogy ezeket a kérdéseket – minden valószínűség szerint – mind te írtad.


Szellemi kvalitásaidat tekintve, sokra viheted. A "személyiségzavart" pedig jobbára leküzdheted, szakemberek segítségével.


Nos, most ennyit akartam mondani. Ha gondolod, keress meg privát üzenetben, és felvehetjük a kapcsolatot személyesebben is, ha szeretnéd (pl. Facebook). Remélem, sikerült hasznosakat írnom fenti soraimban, és bízom benne, hogy elolvastad, nem hiába írtam le mindezt.


Üdvözlettel: Kiss István (21)

2012. nov. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!