Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Depressziós nagykorút (24...

Évi59 kérdése:

Depressziós nagykorút (24 éves) hogyan lehet szakorvoshoz eljuttatni?

Figyelt kérdés
A fiunk, aki 24 éves, állandóan depressziós tüneteket mutat: nincs kedve felkelni, nincsenek céljai, sem tervei. Állandóan panaszkodik, hogy nincsenek barátai (van egy kedves, céltudatos, egyetemista barátnője, nem tudom, meddig tart ki a fiam mellett???), senki nem tartja vele a kapcsolatot… Panaszai szerint neki nincsen jövője, ő – szavai szerint - fillérekért nem fog dolgozni. Munkaügyi központba nem megy el, nem fizeti maga után a tb-t, nincs tanulói jogviszonya, sem munkahelye, csak lóg a levegőben, és tervei sincsenek. El nem tudom képzelni, hogyan tudnám eljuttatni orvoshoz, ha valóban (nem csak nekünk játssza el a tüneteket, hanem tényleg baj van vele. Azért merül még ez is fel bennem, mert érettségije után kb 5 évig eltartottuk, közben ide-oda beiratkozott, de nem végezte el a sulikat, dolgozni nem ment, hogy edzésekre járhasson. Aztán (és persze közben is) többször meglopott bennünket, pénzt, minden ékszert elvitt, így kb a 6. ilyen alkalom után kiraktam otthonról, haveroknál csövezett, majd az albérleteket kezdte el járni. Most a harmadikban van. Az apja unszolására anyagilag támogatjuk, (az albérleti + rezsi kb felét fizetjük helyette, elvégre férjem szerint mégiscsak az egyszem fiacskánk, akiről életünk végéig kötelességünk gondoskodni. Ha tényleg beteg, hogyan tudjuk eljuttatni pszichológushoz, vagy rávenni arra, hogy változtasson az életén, mert ez az út csakis lefelé vezet? Én most drasztikus pénzmegvonást akarok bevezetni, hiszen mi is alig tudjuk fennmaradni anyagilag, a férjem szerint ezzel öngyilkosságba hajszolom a fiunkat. Melyik utat járnátok ti? A férjem közben egyre betegebb, mi van, ha teljesen lerobban?

2013. febr. 26. 15:29
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Miből gondolod, hogy ez depresszió? És milyen orvoshoz akarnád eljuttatni?

2013. febr. 26. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 A kérdező kommentje:
Negativitás, miért él, nem képesa megfelelni semminek, nem is akar tenni semmit, mert minek...? Ez szerinted mi lehet? Nem rud semmiben előre lépni, csak önmaga körül kering. Pszichológushoz vagy pszichiáterhez... Taláb valamilyen szakmai beszélgetés helyre billentené.
2013. febr. 26. 17:05
 3/36 A kérdező kommentje:
Bocs a gépelési hibákért, a szemüvegem a konyhában, megyek érte.
2013. febr. 26. 17:06
 4/36 A kérdező kommentje:
Rajta kívül mindenki felelős, a környezet, mi...
2013. febr. 26. 17:07
 5/36 anonim ***** válasza:

Ugggh, ez nehéz eset. Egyrészről ahogy látom a szülő-gyerek viszony sem éppen rózsás, más részről kicsit el is van torzulva lelkileg a fiatok.


Ez a kórkép, a torzulásoktól eltekintve manapság tömegesen jellemző ebben a korosztályban. Nem érdemes vagy nem is lehet tanulni, nincs meló, nincs pénz, nincs jövőkép, a fiatalok tengnek-lengnek nem látnak maguk előtt célokat.

(Zárójelben jegyzem meg, egyetem és főiskola ide vagy oda, sokan diplomával tartanak ugyanitt).


Ami ebben a leírásban a durva, az a lopás, illetve hogy ha albérletben lakik, aminek csak a felét fizetik, és "nem fog fillérekért dolgozni" akkor mégis miből él meg? Nagyon ködösnek tűnik ez.

Emiatt tényleg indokolt a szakember.


A szülői gondoskodásban benne van az is, hogy az anyagiakon túl is támogatni kéne őt. Nem csak azzal, hogy el lesz rángatva valami kanapés-szemüveges fazonhoz. A személyes dolgokat kellene tisztázni, utánna jöhetnek a tervek meg az anyagiak.

2013. febr. 26. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 A kérdező kommentje:

Lassacskán feléli az egész diákhitelét, amit csak azért vett fel, hogy legyen miből élnie, de közben nem végzi az iskolát. Nem fogja fel, hogy amikor az elfogy (szerintem hamarosan), akkorra kellene valami bevételi forrásról gondoskodni. Nagyon klassz kapcsolatunk volt, én úgy éreztem, de közben derültek ki a lopások, akkor minden összeomlott bennem. Aztán ígérgetett, hogy többé soha ilyen nem lesz, és így jutottunk el a kb 6. alkalomig, ami már nagyon durva volt!!!

Mostanra eljutottam odáig, hogy nem tudok bízni benne, és rettegek, hogy ha visszaköltözne, ugyanúgy minden kezdődne elölről. Közben féltem, hiába próbálunk vele elbeszélgetni, nem fogja fel, hogy nem csupán a kiadási oldalt kell "figyelni", hanem bevételről is kellene gondoskodni. Egy lépést sem akar tenni, sőt már - úgy tűnik - akarata sincs, sem kedve, semmi... Szörnyű ezt látni egy szülőnek! Szakemberhez semmilyenhez nem akar menni, őt nem fogják begyógyszerezni alapon. A holtpontról bármelyik irányba kellene elindulni, de mi nem tehetjük meg helyette. (Amit tudunk tenni, hogy felajánlottuk: mellette állunk, segítjük.) Nem érdekli, nem lép... Ezért kérdeztem, hogy lehetne eljuttatni...?

2013. febr. 27. 08:27
 7/36 anonim ***** válasza:

Mivel nagykorú, ameddig orvosszakértő nem kötelezi elmeorvosi kezelésre, addig nem lehet erre más hivatalos úton kényszeríteni.

A lopások miatt fel lehetne jelenteni, de nem hiszem, hogy ezzel a kapcsolatok további elmérgesedésén és a még alantasabb pénzszerzési módok megjelenésén kívül sokmindent el lehetne érni.


Ez a dolog törvényes része.


Emberi részről nézve az elkölthető pénz elfogyása általában magához téríti a tékozló fiúkat. Viszont a lopások miatt én azért kételkedem. Ez már olyan szintű hátbatámadás, ami nagyobb szakadékra utal. Ezt csupán pénzzel nem lehet befoltozni.

Ameddig a lelki problémáival tud érzelmileg zsarolni, hogy pénzt kapjon, addig valószínű, hogy meg fogja tenni. Persze jó lenne, ha meg lehetne tenni, hogy a további anyagiakat a szakkezeléshez lehetne kötni, de ez az orvosi titoktartás miatt nem fog működni. Ha a beteg nem akar meggyógyulni, nem lehet rákényszeríteni.

2013. febr. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Te minek tudod be, hogy a fiatok ilyenné vált? Írod, van az az egyetemista kisány, akivel jár. Ő sem tud rá hatni? Mellesleg mire lopta el az értékeiteket a fiú, drogra? Mert ugye akkor még otthon lakott, nem éhezett.

Egyébként ha nem tanul, és nem is dolgozik, akkor mit csinál, nap, mint nap? A barátai milyenek? Ővelük sem lehet beszélni, hogy segítsenek?

2013. febr. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:

[link]


Nézze meg ezt a könyvet! Segít!

2013. febr. 27. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat. Most sikerült elbeszélgetni vele, de nem jutottunk előrébb, mivel kizárólag azt szeretné, hogy visszajöhessen a szobájába, amitől én rettegek. Minden kezdődne elölről: dolgozni nem akar, csak tanul(gat)ni (nekem mást jelent a tanulás, mint neki. Meg edzésekre akar járni, meg jókat főzni, enni, nem egyedül lenni otthon (mint az albérletben). Most már végképp nem tudom, hogy beteg-e vagy rém lusta és nem kíván felnőni? Hogyan tudnám ezt eldönteni, hiszen szakemberhez semmiképpen nem jön el. Most azzal zsarolt meg, hogy ha nem engedem vissza, akkor én leszek a felelős, ha ő szétcsapja magát, és a semmittevésbe esik vissza. Tegnap az utcán összeesett, már napok óta nem evett, mert teli volt anyagi problémákkal...
2013. febr. 28. 18:00
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!