Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Testdiszmorfiás zavarom van?...

Testdiszmorfiás zavarom van? Nagyon kétségbe vagyok esve!

Figyelt kérdés

Teljesen véletlen futottam bele ebbe a betegségbe egy fórumon. Kicsit jobban utánaolvastam a dolognak, és sajnos rengeteg tünete illik rám. Nagyon kínos erről írnom, még így is, hogy teljesen névtelen az egész. A családom elől is próbálom titkolni, de az utóbbi időben kezd elhatalmasodni rajtam ez az egész, és kezdek megijedni.

Megpróbálom röviden összefoglalni, hogy mi a helyzet: állandóan azzal vagyok elfoglalva, hogy nézek ki, még otthon is. Borzasztó rondának látom magamat, és hiába mondják mások, hogy nem így van, őszintén képtelen vagyok elhinni, hogy ők nem látják azt a borzalmat, amit én! Már lassan sehová sem merek smink nélkül elmenni. Folyton azon jár az agyam, min változtassak, hogy jobb legyen a helyzet. Egyre és egyre több pénzt költök ruhákra, sminkekre, egyéb külsővel kapcsolatos dolgokra, mert abban reménykedem, azok majd kicsit javítanak rajtam. Sajnos hiába gondolom azt, hogy mindenki szép, ahogy van és hogy nem a külsőségek számítanak (és ezt tényleg őszintén így gondolom), amikor saját magamra kerül a sor, képtelen vagyok elfogadni magamat. Igyekszem takargatni azokat a testrészeimet, amiket előnytelennek érzek, de éjjel-nappal úgy érzem, mindenki azt figyeli. Már kezdi ez az egész megmérgezni a mindennapjaimat, sokat sírok miatta. Újabban elkezdtem "photoshoppolni" a saját képeimet, nem feltűnően, de mégis változtatok rajtuk. A neten is mindig olyan videókat, fórumokat bújok, ahol tippeket adnak a külső javítására. Kezdek megszállottja lenni ennek az egésznek, kínos beismernem, de igaz.

Mit csináljak? Nagyon félek, nem szerenték erre rámenni, de nem tudom, hogyan tudnék megváltozni. :C


2013. jún. 20. 14:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez butaság. Tudom, sokan abba halnak bele, hogy kövérnek, soványnak, csúnyának képzelik magukat, és ez elhatalmasodik rajtuk. Ha gyökeresen véget akarsz ennek vetni, menj el egy pszichiátriai rendelésre, és mond el az orvosnak, mi bánt. Majd ő megmondja, mit tegyél. Vagy küldjél egy képet, és én ismeretlenül megmodom, van e realitás abban amit írsz. Olyan btegség meg nincsen, amitől hirtelen megcsúnyulsz, és csak a púder fed el. Vagy írd meg a face címedet.
2013. jún. 20. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nálam is volt hasonló de enyhébbnek mutatkozó tünet. Az egyik szemem kisebb mint a másik. Persze ha nem hívom fel rá a figyelmet nem nagyon lehet észre venni. De azt hittem mindenki ezt nézi rajtam. Mikor már zavarta a minden napjaimat felkerestem egy pszichológust. Ő aztán rávilágított miért van ez és most a megoldáson dolgozunk.
2013. jún. 20. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Egy hipnózissal is foglalkozó pszichoterapeuta meg tudja mutatni Neked, hogy milyen vagy valójában, a szubjektivitás torzítása nélkül.

Nézd meg a Youtube-on a "Mire jó a hipnózis" sorozatot.

2013. jún. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Szerintem is van testképzavarod, de azt nem tudom, hogy ez testdiszmorfiás zavar-e. Akkor van egy- vagy több adott testrész, amit nem tudsz magadon elfogadni. Meg sok tünete van, még, de ha utánaolvastál, akkor tudod, hogy milyen.


Nekem is ilyen problémám van. Szakembernél még én sem voltam vele, én is magamnak állapítottam meg és egyedül igyekszem helyrepofozni magam.

Nem múltak el a gondok teljesen, viszont rengeteget javult a helyzet. Ha szeretnéd, akkor leírom, hogy miket szoktam csinálni. Leírnám most is, csak nem tudom, hogy figyeled-e még a kérdést.

2013. júl. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó válaszoló! Igen, figyelem még a kérdést, és nagyon örülnék, ha akár itt, akár privátban leírnád a tapasztalataidat. Nagyon hálás lennék érte, és így előre is gratulálok az elért haladásodhoz! :)
2013. júl. 17. 15:46
 6/7 anonim ***** válasza:

Köszönöm, hogy gratuláltál! :)

Akkor leírom ide, hogy nekem mi segít. Igazából nem nagy dolgok.


Én is utánanéztem a problémámnak interneten. Ha nem biztos, hogy ilyen típusú testképzavarod van, akkor te is nézz még utána a többi fajtának is.


Nekem az is segít, hogy sokat vagyok együtt a szeretteimmel. Azért jó, mert szeretem őket, és mert érzem azt, hogy ők is úgy szeretnek engem, ahogyan vagyok. Meg jól el is tudják terelni a figyelmemet a problémáimról.


Szoktam segíteni másoknak (pl. épp a múlt héten is voltam önkénteskedni). Ilyenkor érzem azt, hogy valami hasznosat csináltam, hogy jót tettem, és hogy hálásak nekem, és ez növeli az önbizalmam. Meg amíg másokkal törődöm, addig a saját gondjaimat a háttérbe is szorítom, így ilyenkor nem foglalkoztat annyira a külsőm sem, mint egyébként. Tehát ez jó, vagy szerintem akármi más elfoglaltság is jó, amit szeretsz és amiben sikerélményeid vannak.


Az is jó volt, hogy itt nézegettem ilyen kérdéseket, és láttam, hogy nem vagyok egyedül a problémámmal. Én is írogattam utána.


Amikor elszomorodom, olyankor sokat segít, hogy rajzolással, meg írással ki tudom adni magamból az érzelmeimet. Nem vagyok nagyon ügyes, csak átlagos, de nem az a lényeg, úgysem kiállításra rajzolok. Az íráshoz meg egyáltalán nem értek, csak naplót írok, de segít, hogy oda őszintén leírhatok mindent, mert azt sem mutatom meg senkinek.


Az is jó, hogy sokat barátkozok, és általában könnyen szót értek az emberekkel. Pozitívan hat az önértékelésemre, amikor látom, hogy szimpatikus vagyok másoknak.


Még annak örülnék nagyon, ha lenne valami önsegítő csoport, keresem is, de még nem találtam. Ha találsz egyet, akkor szólsz nekem? :)


Most ennyi jut eszembe, ha valami még eszembe jut, utólag azt is leírom. Még annyi, hogy pszichológushoz lehet, hogy érdemes lenne elmenni, de arra eddig még nem vitt rá a büszkeség :)

Remélem, hogy tudtam segíteni!

2013. júl. 17. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Még annyit elfelejtettem, hogy ha kell segítség, akkor írhatsz, és megpróbálok segíteni :)
2013. júl. 17. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!