Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Orvosfóbia ellen mit lehet...

Orvosfóbia ellen mit lehet tenni? Egyáltalán ez létező dolog?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy rettenetesen félek az orvosoktól, orvosi rendelőktől, beavatkozásoktól, műtétektől, csövektől, orvosi műszerektől (kivéve sztetoszkóp és a tű). Még a vérnyomásmérőtől is rettegek, ezért nem is lehet megmérni normálisan, mert elég ha meglátom - főleg azt a régi "pumpálós" fajtát - és máris 200 körül a vérnyomásom, kis híján elájulok ilyenkor. Kórház az számomra maga a pokol, nagyritkán kellett befeküdnöm még 7-8 éve vagy rokonhoz bemenni... De rémes. Végig a torkomban van a szorongás.


Háziorvosom leszámítva az összes orvostól félek, ha be is kell menni nagyritkán valamelyikhez akkor végig bennem van a pánik, kb. végig "készenlétben" vagyok arra, hogy felrúgjam az asztalt és kimeneküljek, ha éppen olyat mond az orvos, hogy "na akkó most megoperággyuk".


Tudom, hogy segíteni akarnak meg a jó cél vezérli őket, de a valóágban a legtöbb orvos annyira bunkó és intoleráns, hogy ihaj. Nem vesznek tudomást arról, hogy kb. ájulásközelben vagyok a félelemtől a rendelőben. Ez hatványozottan igaz a fogorvosokra, ott kb. végig uralnom kell magam hogy ne rúgjam fel és kezdjek őrült mészárlásba, mert a pánik elborította az agyam.


Ezzel nem is lenne gond, mondván "ha fé'sz akkó ne mennyé" vagy "így jártá' öcsi ezt kő szeretni" de egyre több dolog van amivel el kellene mennem (egyik sem halálos feltétlenül, sőt a legtöbb nem is látszik, de VANNAK és aggasztanak, mi lesz ha rosszabb lesz? Elkerülhetetlen, hogy el kelljen mennem - ráadásul titokban, hogy anyám ne tudjon róla, mert a betegségeim egyik felét túlreagálná a másik fele meg kiemelkedően ciki /többek közt rossz a vesém, a fogaim, a gerincem, a csontjaim, a vérnyomásom, fülzúgásban szenvedek, valószínűleg rossz a prosztatám is, és "egyéb" gondjaim is vannak övön alul./)


Próbálom magam rávenni, hogy ne féljek tőlük meg pozitívan álljak hozzá, de annyi rémtörténetet hallani a magyar egészségügyről. Ismerősömnek többek közt szétforgácsolták a kezét már szinte egy szálka miatt amit nem tudtak normálisan kivenni a kezéből - és még mindig nem jött nekik össze - ennyit róluk.


Magánorvos lehetne még egy jó kibúvó, de arra meg nem futja (100 ropi körül keresek ez semmi miután leadtam egy részét anyámnak, meg megvettem a bérleteket stb)


Mit lehet tenni, ha ennyire betegesen félek tőlük...?



#orvos #fóbia #para #gyomorideg #szívbe markoló jeges félelem és rettegés
2013. júl. 17. 12:26
1 2
 1/16 anonim válasza:
100%
Nehéz kérdés. Szerintem nagyon betegnek kell ahhoz lenned, hogy kibírd az egész orvososdit. Persze leküzdeni nem biztos, hogy menni fog, de legalább el fogsz tudni menni kissé "erősebben". Egyik ismerősöm hasonló érzésekkel lett terhes. Na képzelheted mit élt át, mire megszült. A szülés jobb élmény volt neki, mint az előző hónapok sima rutinvizsgálatai :) Ez már olyan durva, hogy enyhén szólva nem normális. Hát sajnos ilyen fóbia is van szerintem.
2013. júl. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Jó tudni, hogy nem vagyok egyedül. Azzal a kivétellel, hogy fogorvostól nem félek (fogszabályzóm volt), de a tűtől igen. Pont leírtad a gondolataim: csövek, vérnyomásmérő stb. :) Ha nem muszáj, rendelő közelébe sem megyek.

Szeretnék majd gyereket, de elmondhatatlanul félek az egész macerától. De ott az egyszer muszáj lesz kibírni. :D

24/N

2013. júl. 17. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Én is hasonló cipőben járok, még rutinvizsgálatokra sem megyek el, ha beteg vagyok, max. háziorvos (őt már megszoktam), de hozzá is inkább csak a táppénz miatt. Sajnos gyerekként nagyon sok rossz tapasztalatom volt orvosokkal, és így felnőttként már sosem járok el semmilyen szakrendelésre, vizsgálatra. Rémálmom, hogy egyszer kórházba kelljen mennem, nem tudom hogy bírnám ki :S Szóval van ilyen, sajnos.
2013. júl. 17. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

A kérdés, hogy létezik-e és mit lehet ellene tenni?

Fóbiák léteznek. Szerintem a legtöbb fóbia az ismeretlentől való félelem. Nem tudod, mire számíts, nem látod előre pontosan, hogy mi történik veled. Lehet, hogy attól is félsz, mit diagnosztizál. Ahogy felsoroltad, kissé úgy tűnik kívülről szemlélve, hogy sok betegséget beképzelsz magadnak, mert ha ennyi bajod lenne, már korábban utána jártál volna a dolognak. Lehet, hogy ez lehet, mert ezek szerint a fájdalomtól nem félsz, ugyanis ha a veséddel és altájjal is van gond, akkor biztos fáj is. Az orvosi diagnózishoz ami kellhet: vizsgálat, vérvétel, röntgen. Fogorvos nyilván beavatkozik. A többi minél hamarabb kiderül, annál kevésbé erős és hosszan tartó gyógyszer kell. Ez sem mindegy, milyen erős gyógyszereket kapsz, ráadásul nem célszerű pl. vesehomok esetén a követ is kivárni, mert könnyebb és gyorsabb előbbit gyógyítani. Tehát az segít, ha bebeszéled magadnak, hogy egyszerűen magaddal tolsz ki, ha nem mégy el.

Az orvosnak szinte minden beteg egy beteg a sok közül, tehát még lenézni sem fognak, ha esetleg ettől félsz.

Munkából sem mindegy mennyit vagy távol táppénzen, a pénz szempontjából sem. Úgyhogy szerintem indulás az orvoshoz, aki nem mindentudó és mindenható, de próbál segíteni.

2013. júl. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon meglepődtem. Azt hittem, hogy egyedül vagyok ezzel!


Én is félek a kórházaktól, az orvosoktól (kivéve én is a háziorvost, bár azért ott is eléggé felmegy a vérnyomásom), a vérnyomásmérőktől, fogorvosoktól és a TŰTŐL is. Vérvételen általában akkora sokkot kapok, hogy fal fehér leszek és megijednek az asszisztensnők, mert azt hiszik, hogy rosszul vagyok. Elsősegély tanfolyamon pedig konkrétan nem bírtam megnézni másnak a pulzusát, annyira rosszul voltam az egésztől.


Az oka nálam is egy gyerekkori trauma volt. Még amikor nagyon kicsi voltam, nem féltem tőlük, vígan elvoltam. Aztán elköltöztünk Pestről vidékre, ahol egy vadállat volt a gyerekorvos. Az konkrétan akkora fájdalmat okozott nekem dilettantizmusából kifolyólag, hogy utána nem bírtak velem sehol.


Ha rendelőbe kellett menni két kézzel és lábbal kapaszkodtam az ajtófélfába; ha sebészeti beavatkozásom volt, akkor rángatóztam és öten nem bírtak lefogni és ehhez hasonlók.


Eddig még nem gondolkodtam azon, hogy le kéne ezt küzdenem, viszont valószínűnek tartom, hogy pszichoterápia tudna ezen segíteni. Hiszen rengeteg féle fóbiát meg tudnak gyógyítani, ezer féle módszerrel.


Tapasztalatból mondom egyébként, hogy már a magánorvosok sem feltétlenül olyan jók, mint régen. Pont fogorvosnál voltam pár éve sok-sok pénzért és az is olyan gány munkát végzett.... ráadásul sokkot kaptam a tűtől, meg az egész beavatkozástól és egyáltalán nem volt megértő. Kifejezetten bunkón állt hozzám. Pedig a környéken, ahol lakom állítólag ő a "legmenőbb" fogorvos.

2013. júl. 17. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
79%
Johetek en is a taborotokba? :D Rettenetesen felek mindentol, ami egeszsegugy. A szivem rogton a torkomba ugrik, meg akkor is, ha csak a kozelebe megyek egy rendelonek, vagy, ha kiserek valakit. A tu nekem eskutt ellenseg, ellenben a vernyomasmerovel megbaratkoztam. Na, de most jon a csavar a tortenetben, ugyanis egeszsegugyi hallgato vagyok. :D Na, erre azert ti se szamitottatok, ugye? Ugy tortent, hogy engem egy konkret MSc szak erdekel, es innen a legkonnyebben elerheto. Ezert ki kell birnom negy evet, aminek a felen mar tul vagyok, de lassan jon a gyakorlat es ott elkepzelesem sincs mi lesz. Ha nekem be kell adnom valakinek kontrasztanyagot, hat menten osszeesek. Multkor csak szimpla orank volt a korhazban, a tobbiek ujjongtak, nekem meg lekellett ulnom, hogy ne ajuljak el. Ugy erzem magam, mint abba a regi musorban, amibe le kellett gyozni a felelmeket. Hat nekem 2 ev alatt nem jobb, inkabb csak rosszabb lett a sokkterapiatol, szoval sorstarsak, legyszi drukkoljatok, hogy tuleljem meg a maradek 2 evet.
2013. aug. 2. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

A fóbiák súlyos problémának látszanak, ennek ellenére könnyen, gyorsan gyógyíthatóak (kivéve szociális fóbia).

Nézzétek meg: https://www.youtube.com/watch?v=vzGIQczkwwo

2013. aug. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nekem is orvos/vizsgálat fóbiám van.


Kivéve vérvétel, fogászaton fogtömés vagy kőleszedés. Karba adható oltás, ha csak a tű ér hozzám.


Vérnyomásmérést nehezen bírom. Tüdőszűrés, ekg, hasi uh stb szóna sem jöhet.


Ti tapasztaltatok olyat, hogy egy borzalmas vizsgálatot akaratlanul is újraéltek éveken át?


Esetleg olyan érzést, hogy sehol sem vagy biztonságban, mert bárhol rosszul lehetsz és orvost hívnak?


Nekem lehet, h nem sima fóbiám van, hanem mellette poszttraumás zavar is, amit vizsgálatok okoztak. Azt mondta pszichiáter, hogy az újabb és újabb vizsgálatoktól enyhülni fog a rosszullétem. Ehelyett PTSD lett a vége. Új tünet is megjelent. Hozzám sem lehet érni, pedig ezzel nem volt bajom.

2022. aug. 27. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Előző:


Fóbia kezelése elvileg úgy történik, hogy fokozatosan hozzászoktatják a beteget a vizsgálathoz, tűhöz stb


De hogyan merjem újra próbálni, ha minél több vizsgálatot csináltak, annál alapabb/könnyebb vizsgálat sem megy? Már olyanok sem, amikkel semmi gondom nem volt. El sem hittem volna, hogy lesz, ha valaki mondja.


Eleinte csak szenvedtem, utána nagyon szenvedtem. Ezt követte, hogy a szenvedés a vizsgàlatok után nem 1-2 napig, hanem hetekig tartott. Végül flashback lett, ugyanazt a vizsgálatot 1 éve folyamatosan újraélem. A többit is, de kevésbé.


Az utolsó 7-8 vizsgálatnál önveszélyes állapotba kerültem. Zavart voltam, hallucináltam, elindultam egy irányba és órákig csak mentem. De nem célirányosan, hanem a vakvilágba. Azt sem vettem észre, ha úttesthez értem. Körbe sem néztem. Dudáltak, anyáztak. Közveszélyes voltam.


Önsértési, túladagolási (hogy kiüssön) és öngyilkossági kísértésem volt. Volt 2 túladagolás. Nem hálba, hanem mèly álomba vagy kómába szetettem volna menekülni. Ehelyett úgy üvöltöttem ès zokogtam álmomban, hogy arra ébredtem, hogy fuldoklok.


Súlyos depresszióm alakult ki. Kórházba mentem.


Az i-re az tette fel a pontot, hogy zárt osztályon vizsgálatokat kényszerítettek rám, amitől annyira kiborultam, hogy ki akartam harapni a vénáim.


Utána sikerült pár hétre elnyomni a rosszullétet, majd előtört, mint a vulkánból a láva. Folyamatos halálvágy, öngyilkossági tervek, ösértési késztetés, kisebb (hogy kiüssrm magam) túladagolások.


Önveszélyes voltam. De mi a megoldás? A kórházi vizsgálatoknak az újraélése (flashback) okozott öngyilkossági késztetést. PTSD alakult ki. Orvosom javasolta, hogy menjek vissza a kórházba. Leb@sztam a telefont és nem voltam hajlandó továbbra is hozzá járni.

Öngyilkossági késztetést okozó kórházi vizsgálatok, és ezeknek a flashbackjére jó ötlet a traumatizáló helyre visszamenni és vizsgálatokkal újratraumatizáltatni magam? De az védett, nem eshet bajom.. Mondtam, h ok.


Ott leszek 2 év múlva is mert nem múlik el a rosszullét, ha újra és újra vizsgálnak ott? Vagy 5 év múlva?


Leszázalékolás esélytelen, mert ahhoz vizsgálatot végeznek. Munkavállaláshoz üzemorvosi vizsgálat kell. Egyik sem menne.


Próbáltam más kórházzal felvenni a kapcsolatot, hátha ott meg tudnak elégedni covid teszttel, vér/vizelet vizsgálattal, vérnyomásméréssel. Tekintettel arra, hogy semmilyen szervi betegségre utaló tünetem nincs. De nem. Megértés helyett kiosztottak. Mit képzelek...

2022. aug. 27. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Előző kettő is én voltam. Bocsánat, hogy ilyen hosszú lett. De nagyon jól esett kiírni a dühöm. Éjjel egy percet sem aludtam. Flashbackem volt....
2022. aug. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!