Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Észrevettem magamon, hogy...

Észrevettem magamon, hogy függő vagyok. A netezéshez kötődik, de többről van szó. Úgy érzem, nagyon közel vagyok ahhoz, hogy bekattanjak. Mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés

Egy mérnöki szakon tanulok, albérletben lakom, saját szobában. A társasági életemről annyit, hogy nemrég rájöttem, új ismerősökre nincs szükségem, mert semmi kedvem -akár a szaktársaimmal- szocializálódni. A barátaimmal igen, de ők vagy másik városban vannak, vagy ritkán érnek rá (ez sem zavar különösebben). Tehát nem vagyok társasági ember, és ez független attól, hogy van valamennyi szociális fóbiám is.


Ha érdekel egy téma, néha -és most különösen- úgy érzem, túlzottan beleásom magam. Ez a hajlam mindig is megvolt bennem, de az utóbbi pár hétben eléggé felerősödött. Magamhoz képest is keveset kommunikálok másokkal, gyakorlatilag a teljes szabadidőmet a gép előtt töltöm, vagy agyalok valamin.


Ezek a általában olyan kérdések, amiknek van valamilyen tétje (pl. szociológiával, politikával, vagy a világgazdasággal kapcsolatos dolgok), tehát nem érdektelenek. De olyan is volt már, hogy egy régebbi hobbimmal kapcsolatos anyagokat gyűjtöttem és rendszereztem. Pl. ezeknek viszont nem volt túl nagy jelentőségük.

Mindig jellemző egy érzelmi hullámvölgy, aszerint, hogy mennyire látom át az adott témát (az említett hobbi esetén ezt inkább az helyettesítette, hogy minél több adatot -pdf-könyvek, stb.- be kell gyűjtenem).


Soha nem elégszem meg az egyik oldal megértésével, mindig át akarom látni az összes fél szempontját és véleményét, továbbá a közöttük lévő kommunikációt, vagy hogy ez hol csúszik el.

Ha nem találok konklúziót, mindig bennem van egy kínzó, kényszeres érzés, hogy rá kell jönnöm az igazságra, különben hiába foglalkoztam vele.

Amúgy egyre jobban tudom szűrni a forrásokat aszerint, hogy ki a hitelesebb, kinek a véleménye autentikusabb.

De nem is feltétlenül olyan témába ások bele, amiben egy nagy vita van, és egy dilemma, hogy kinek van igaza. Lehet csak egy összehasonlítás (pl. hogy tudjam, miben különbözik két hasonló dolog), vagy egy konkrét dolog ismertetése.

Vitáknál egyébként jellemző, hogy nem maga a párbeszéd érdekel (mondjuk egy fórumon - az esetek többségében ezek durván kontra-produktívak, úgy vettem észre), hanem a nézőpontok (vagy motivációk) külön-külön megértése, amiket én magamban összevethetek.


Hogy példákat is hozzak: Jelenleg is 3 lap van nyitva a böngészőmben az anarcho-kapitalizmusról. Hajnalban a feminizmusról olvastam, hogy mi a válaszuk egyes MRA-s vádakra. (Igyekszem mindig objektív maradni, és érzelmileg nem elköteleződni.) Olvastam az utóbbi időben vallástörténetről, tudományfilozófiáról, csoportdinamikáról, érvelési hibákról, meditációról, és valamire már nem is emlékszem. Az egyik "projekt" most pl. átlátni a teljes politikai spektrumot (hogy "meta-szinten" hogyan lehet besorolni a különböző ideológiákat). Ebben pl. nagy segítségemre van a political compass "koordinátarendszere", sokkal jobb a hagyományos bal-jobboldal felosztásnál.

Az utóbbi pár napom így telt: Most éjjel nem aludtam, tegnap de. 11-kor keltem 11 óra alvás után, azelőtt nem aludtam, azelőtt 14.30-kor keltem kb. 14 óra alvás után, azelőtt pedig szintén nem aludtam éjszaka. Teljesen egybefolynak a napok, az óráimat van, hogy kihagyom, mert nem tudnék figyelni. Szóval eléggé elkapott a gépszíj. Van egy listám, hogy miknek "kell" még utánanéznem.


Nemcsak internetfüggésről van szó, mert máskor is agyalok valamin állandóan. Ezek egyébként nem random ötletek, hogy "most ennek nézek utána", hanem fontos témáknak a láncszemei, amik valahol mindenkit érintenek. Úgy érzem, lényeges dolgokról maradok le, ha ezeket nem vesézem ki. Ha nem folytatom az olvasást, vagy a "fejtegetést", erős űrt érzek, így meg egyre inkább elszakadok a valóságtól, olyan, mintha semmi nem lenne igazi.

Ez szerintetek milyen függőség? Vagy kényszerbetegség? Esetleg valami más? És mit lehet ellene tenni?


22/F


2013. nov. 21. 09:37
 1/6 A kérdező kommentje:
Jó hosszú lett, de fontosnak tartottam részletesen leírni. Nyugodtan kérdezzetek, ha valami nem tiszta.
2013. nov. 21. 09:44
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen, ez szerintem függőség.. Addiktológus mondta: a net függőség kezelése nehéz, mint az alkohol. Az nagyon jó, hogy látod, hogy itt probléma van -ezért ez gyógyítható kategória.

Miért függőség? Mert gyorsan ad egy illúziót - valami jó történik - és az megragadja "feldobja" a tudatot. Ha megszűnik a hatása, "leesik".. Noha ez nem fizikai, de ezt a kifejezésrendszert viszem tovább: magasabbról nagyobbat esik, jobban sérül.. Akkor nagyon rosszul érzi magát és (ez kényszer jellegű) igyekszik vissza - ahol is "olyan jó volt". Persze a hatásnak egyre nagyobbnak kell lenni, mert a megszokás itt is működik.


Az, hogy azt hiszed, így okosabb lehetsz: tévedés. Nagy probléma, hogy (a technika fejlődésének egyik káros vonása) a bölcsességet lecserélték informáltságra. Ez elég bonyolult, most nem is tudok belemenni. De gondolj arra: amikor száguldasz a témák közt, a tudatod kis része dolgozik, a többi passzívan senyved. Sőt: az ember test-lélek-szellem : ebből a szellemi résznek a racionális része dolgozik. Csakhogy, ahogy a számoknál is vannak irracionális számok, amelyek vadak, mint az oroszlán (egy matematikus megfogalmazása szerint:) az embernek a racionális tudat kis része az egésznek. Amit nem használunk, annak megszűnik működőképessége! Ha valaki - betegség miatt nem tudja használni a kezét fél évig - azt a gyógytornász keserves munkával tudja rehabilitálni.

*

Mit lehetne tenni?

1. nagyon fontos: ritmust kell az éltünkbe vinni. Újra nem tudom itt röviden kifejteni, (egyik témám) de a világ sokkal egységesebb, mint ahogy azt a modern ember elképzeli, Régen, az archaikus ember együtt -egy testként- élt a kozmosszal. A csillagok (Nap, bolygók, Hold) határozták meg a ritmusaikat, ünnepeiket. Ezt nem lehet ma már tartani. De tudatosan nekünk kell belevinni az életünkbe! Legyen ritmusa hét napra: a felkelésnek, és a lepihenésnek. Min. 6 órát kell aludni! (szintén fontos, és nem tudom röviden)

2. Annak a témának, amely érdekel: könyvtárban néz utána és vegyél ki könyvet. A gép előtti időt első lépésben ezzel csökkenteném.

3. A kommunikáció nagyon fontos!! A témával kapcsolatban hívjál érdeklődőket, üljetek be a kávéházba (ahol csend van) és beszéljétek át. Hallasd meg mindenkinek a véleményét, te is ismertesd és arra figyelj, maradjatok a témánál.

4. mérnöknek készülsz.. a képzelőerődre, a képalkotó képességedre szükség van (annak is, aki utcaseprő) Teljesen el van nyomva. Mindig kész képet kap az ember a tv-ből, netről...Meg fog szűnni. Ha ez érdekel privben, emailben bővebben.


anonimanna

2013. nov. 21. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A BME-től könnyen bekattan az ember.. :D

Egyébként szerintem az introveltság nem probléma, én is hasonló vagyok, mint te, még az érdeklődésben is, ami a probléma lehet, az a kényszeresség, és hogy emiatt elhanyagolod a kötelességeidet is (órákra bejárás, tanulás, stb). Én a helyedben pszichológust keresnék fel a probléma megoldásához, talán ő tud segíteni, de gyógyszert ne fogadj el.

2013. nov. 21. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


# 2: Ne úgy képzeld, hogy folyton kattintgatok. Nem bemagolom a témákat, ellenkezőleg: Van, hogy pl. fél óráig nem is nézek a gépre, mert gondolkodok valamin, aztán leírom, hogy mire jutottam. Ha nem lenne net, jegyzeteket akkor is írnék, mert már olvastam ahhoz eleget, hogy sok témában egyedül is előrébb jussak (többek közt) wiki, vagy rationalwiki nélkül. Gyakori, hogy van egy elképzelésem, és rákeresek a neten, hogy mennyire reális. Persze nem gondolom, hogy okosabb, vagy bölcsebb leszek, csak jobban átlátok így pár (nekem fontos) dolgot. Tehát nem a net miatt, az csak segítség. Valahol élvezem (és talán ez a függés tárgya), hogy rájöhetek dolgokra.


# 3: Köszönöm az együttérzést! :D (amúgy nem BME)


Igen, tudom, hogy nem normális hajnali háromkor a netet bújni valami fontosnak tűnő dolog miatt, amit délután ugyanúgy megtehetnék. Ezen mindenképp változtatok, mától normális időben lefekszek.

A pszichológust megfontolom, ha tényleg nincs más.

2013. nov. 21. 13:21
 5/6 anonim ***** válasza:
És ezek a dolgok neked szenvedést okoznak bármilyen szinten? Vagy esetleg inkább szórakoztatnak? Mert ha az utóbbi, akkor semmi szükséged pszichiátriai diagnózisra. Nagy tudást gyűjtesz össze számodra érdekes témákról (melyek másoknak sem érdektelenek, szóval ha egyszer rájönnél, hogy mégis vágysz szocializálódni, könnyen találhatnál közös témát hasonló érdeklődésűekkel/intellektusúakkal), hozzá tudsz szólni vitákhoz... A kényszeresség nem jó, neked kell megtalálni azt a pontot, ahol úgy érzed, elég, és ez általában az a pont, amikor a függőséged tárgya már inkább károsnak tűnik számodra, mint jónak. Akkor ott mondhatod azt, hogy oké, bezárhatod a böngészőt és megnézhetsz egy filmet, mondjuk, valami szórakoztatót és könnyen befogadhatót, hogy leállítsd az agyalást. De amíg csak szórakoztat, még ha az átlagnál megszállottabban is (a megszállottság bizonyos szintig sosem baj :D), addig szerintem ez rendben van.
2013. nov. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

# 5: Kösz a tanácsokat!


"És ezek a dolgok neked szenvedést okoznak bármilyen szinten? Vagy esetleg inkább szórakoztatnak?"


Alapvetően szórakoztatnak. Két esetben szokott már zavaró lenni: Amikor már annyira azzal foglalkozok csak, hogy mindig az adott dolgon jár az eszem, a másik pedig, hogy néha nem, vagy nagyon nehéz rájönni, hogy melyik álláspont áll közelebb a valósághoz egy adott témában. Főleg a nagyobb indulatokat kiváltó témáknál fordul ez elő.

2013. nov. 21. 18:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!