Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez szinesztézia?

Ez szinesztézia?

Figyelt kérdés

Most döbbentem rá arra hogy ízeket párosítok szavakhoz/dolgokhoz és ahogy észreveszem ilyen más embereknek nincs.

Például furcsán fog hangzani de a pénz szóhoz a sült krumplit a lég szót a kólához vagy épp a biztonság szót a pizzához társítom. Ez nem azt jelenti hogy hogy a 100 ft-os helyett sült krumplit látok vagy annak képzelném el vagy konkrétan érezném az ízeket ezekhez ha ezekre a dolgokra gondolok, hanem egyszerűen ha valamit eszek/iszok akkor ahhoz gyakran társul egy szó és közben arra gondolok. Ilyen másnak is van?



2014. júl. 19. 15:14
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen ez szinesztézia, fura dolog ez :) Gyerekkorban gyakoribb a szinesztézia, csak legtöbben el is felejtik, idősebb korban pedig ritka. Te hány éves vagy kérdező? Én kiskoromban a nevekhez társítottam szineket, de már rég elmúlt, és alig emlékszek rá. Csak azt tudom hogy az én nevem piros volt :)
2014. júl. 19. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
IGen az. Én néha érzem a színeket, a szavakhoz hangulatot kötök vagy hangokat, és ha látok egy képet érzem az illatát vagy a szagát és az ízét. Bármi legyen az.
2014. júl. 19. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

19 éves vagyok

Azt amúgy nem tudom elképzelni hogy valaki ha mondjuk egy illatot társít valamihez akkor azt konkrétan érzi is vagy csak eszébe jut róla az adott illat és minél előbb érezni akarja. Igazából nem tudom elképzelni azt hogy valaki "lát" egy hangot vagy mondjuk valamilyen alakzatként képzel (pl gömb) egy hónapot... Aki például színesnek lát egy betűt az fizikailag is pl. egy könyvben színesnek látja őket?

Nekem csak az ízekkel van ez így és csak néhánnyal

2014. júl. 19. 15:45
 4/9 anonim ***** válasza:
Fizikailag nem látják szinesnek a betűket, csak beugrik róluk az a szín. Gondolom az illatot, ízt sem érzi, akinek olyan fajta szinesztéziája van, csak eszébe jut azaz illat, íz. De ezt a második válaszoló tudná megmondani hogy hogy is van :) Én az első vagyok, nekem a neveknél így volt, hogy fizikailag mondjuk leírva nem láttam szinesnek, csak a lelki szemeim előtt elképzelve, vagy ha hallottam, akkor beugrott az a szín.
2014. júl. 19. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4-es, második vagyok.

Ha meglátok egy képet akaratom ellenére érzem a szagát vagy az ízét. Legyen az kerék, étel vagy bármi más, persze nem mindig.

Ha meghallok egy szót, egy hang jut eszembe pl: egy adott személy lágyan kimondja a szót, vagy valami dallam vagy egy hely vagy pedig valami szín vagy valami érzés, hangulat.stb stb. Ez akkor jön elő, ha azt az adott szót hallom csak.

Ezekre nem gondolni kell, ezek maguktól jönnek.


Ez lehet nem szinesztézia, de pl ha meghallgatok egy adott zenét, akkor eszembe jut egy emlék, egy hely és érzem ott is annak a jellegzetes illatát vagy ha étel akkor annak az ízét, vagy a hideget vagy a meleget és néha még hangokat is hallok.


Remélem segítettem.

2014. júl. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Vannak olyan fajta szinesztéták, akik látják is a színt a betűkön és számokon. Mintha lenne felettük egy olyan színű átlátszó műanyag.
2014. júl. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én is szinesztéziás vagyok. Látom a hangokat furcsa formákban, és természetesen a betűkkel is így van, színekben látom őket mikor elképzelem a szót de pl. Olvasás közben nem látszanak színesnek.
2015. máj. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

1-esnek



Én is a nevekhez társítok színeket,de nekem ez

később jött nem gyerekkorban. Az én nevem meggypiros.

2015. okt. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Látom már régi a kérdés, de azért válaszolok. Én ízeket társítok a színekhez és illatokhoz. Gyerekkoromban volt, hogy hosszan néztem egy élénk narancssárga plakátot, mert annyira finom édes íze és illata volt, emlékszem, gondolkoztam rajta sokat, hogy mihez hasonlítsam ezt az ízt, de nem tudtam semmihez... azóta ez már nincs igazán jelen, nem is tudom, nevezhetem-e ezt szinesztéziának.
2017. aug. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!