Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit csinálnátok, ha láttok...

Mit csinálnátok, ha láttok egy összevagdosott tinit az utcán?

Figyelt kérdés
Olyan lelkiismeretfurdalásom van. Minap utaztam a buszon, előttem átlósan ült az ablak mellett egy fiú, 15-16 éves lehetett talán. Fülhallgató, szemében problémák vagy nihil. 30-40 fokban nyilván nem vesz fel hosszúujjút. Nem igazán takargatta, többször felfordítva volt a karja, és láthattam. Bal kezén kicsi vágás, már megszáradt a vér, de körülötte is kicsit olyan volt, nem törölte meg utána rendesen. Én csak ott ültem anyámmal mögötte, és nem tudtam, mit csináljak, mit mondjak. Élőben még sosem láttam ilyet.

2014. aug. 11. 20:26
 1/7 anonim ***** válasza:
nem tudod megváltani a világot, Jézus sem tudta.
2014. aug. 11. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Semmit, semmi közöd hozzá, attól neki nem lesz jobb, hogyha cseszegeted, vagy hívsz rá családsegítőt.
2014. aug. 11. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az említett esetben, szerintem én sem csináltam volna semmit, zenét hallgat, utazik valahová. Lehet, hogy ő sem fogadta volna jól, ha megkocogtatod a vállát, és odaszólsz, hogy észrevetted a kezét. Ha még valami megállóban, kapualjban sírdogált volna, előbb odamegy az ember, hogy tehet-e valamit.
2014. aug. 11. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
83%

Én biztosan örültem volna, ha egy kedves idegen, miután látta a karom, odajött volna. Legalább megkérdezni hogy hogy vagyok, vagy merre megyek. Ilyen apróság rendkívül feldobta volna a napom. Lehet hogy egy elhagyatott helyre utazott,mert öngyilkos akart lenni. Sosem tudhatod, hogy az ilyeneknél mikor pattan el valami. Ezzel életet is lehet menteni

Én is vagdoaom magam. Bár én nagyon ügyelek, nehogy valaki meglássa. Akkor nem szoktam törődni ilyen mértékben a sebekkel(írtad, hogy még véres is volt), ha már végképp elegem van mindenből és nem érdekel semmi, öngyilkosságot tervezek...

L/16

2014. aug. 12. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
56%

Kedves Kérdező!


Igen, oda mehetett volna hozzá!


Én oda mennék hozzá, de nem mondanám neki, hogy pszichiáter (és addiktológus) vagyok, mert szerintem elküldene elég messzire. Elkezdenék vele beszélgetni. Megjegyezném neki, hogy láttam a kezén a vágásokat, és senkinek sem fogok szólni róla. Megkérdezném, hogy meghívhatom-e valamire. Nem nagy városban élek, és itt van néhány kis cukrászda, kávézó, stb. Ha meggyőzően és bizalommal mondta volna valaki neki, akkor szerintem el is fogadta volna. Ez talán nagy veszélyt jelent az ilyen helyzetben lévők esetében.


Igaz, tényleg lehet életet menteni azzal, hogy megkérdezi egy idegen, hogy hogy van, merre megy. Lehet (sőt valószínű), hogy ennek a fiúnak komoly családi problémái és/vagy depressziója van. Azért az meglátszik az emberen, ha a depressziója mélyről jön, és nem egy felszínes valami.


Itt van ez a lány, aki vagdossa magát. Takargatja a külvilág elől a sebeket, mert fontos a külvilág véleménye, és a "visszacsatolása" neki. Tény, hogy nem helyes dolog, ha az ember magát károsítja, de inkább, minthogy öngyilkos legyen. Mindkét dolog sürgősen pszichoterápiát igényel, és jó is lenne egy gyengébb gyógynövényes antidepresszánst szedni.


De ez a fiú a depressziójából adódóan már nem várja az elfogadást a külvilág felől, ezért neki szinte mindegy, hogy meglátják-e a sebét az idegenek, vagy sem. Ha két lehetőség adódna a buszon, hogy melyik korlátot fogja meg. Akkor azt fogná meg, amelyik által nem kerül olyan testhelyzetbe, hogy látszódjanak a vágások. Ezt azért tenné, hogy felületet adjon a segítségre. Az is benne van a pakliban, hogy azért hagyta véresen a sebet, mert éppen arra várt, hogy hátha valaki pótolni fogja a figyelmet, amit otthon nem kap meg. Ő is igényelne pszichoterápiát, igaz hamarabb, mint az előző lány. Biztonságérzetet adna a kezelőorvosnak, hogyha a fiú egy hétig kórházban lenne, hogy biztos ne kövessen el öngyilkosságot, és a gyógyszereit rendesen be tudják állítani. Természetesen pszichoterápiát kellene vele kezdeni még az osztályon, és sok-sok hónap alatt segíteni neki.

Ez egy ideál. Sajnos nem nagyon tudnám rávenni a fiút, hogy járjon el kezelésre hozzám, a gyógyszert pedig szerintem nem akarná szedni. Szóba jön ilyenkor a kényszerbeszállítás, de túl drasztikus lenne egy fiatal számára, és szinte biztos, hogy a jövőben nem lenne együttműködő a pszichiáterével. Szóval abban reménykednék, hogy egy hasonló korú fiatal megszólítja, és beszélgetnek. Csak beszélgetnek.


dr.

2014. aug. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ma már nagyon sok fiatal kipróbálta az önvagdosást.Többnyire azért mert a belső lelki fájdalmat akarják átalakítani fizikaivá.Ne okold magad,sajnos rengeteg ilyen eset van. :(
2014. aug. 13. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
A világ egyre betegebb. Szomorú...
2015. márc. 14. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!