Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek forduljak ezzel...

Szerintetek forduljak ezzel valakihez? Mi ez? Szociális fóbia, kisebbségi komplexus, pánikbetegség, vagy csak önbizalomhiány?

Figyelt kérdés
Az a problémám, hogy ha nem otthon, a családdal vagyok, akkor teljesen másképp viselkedek. Pl. otthon mindig kiállok magamért, néha hangosabban, felháborodva beszélek (nálunk mindenki ilyen) vagy hangosan zenét hallgatok, meg ilyenek. A suliban meg teljesen máshogy. Ott csendes tipusú vagyok. Mintha kicserélnének mindenkor, amikor kilépek a kapun. Már a buszon elkezdődik: az a baj, hogy mindig azzal törődök, hogy mit gondolnak rólam mások. Folyamatosan szinte ezen jár az agyam. Szinte minden mozdulatomat, lépésemet meggondolom. Ha beszélni kell, akkor is nagyon izgulok. Ha mondjuk egy idős néni fel akar szállni a buszra, és mondjuk van olyan húzós bevásárlós szatyorja, akkor szívem szerint segítenék neki, de olyankor megint arra gondolok hogy mit gondolnak mások. Néha szinte remegek, ha engem néznek. Miután a néni felszállt a segítségem nélkül, akkor meg az zavar, hogy most biztos mindenkinek az a véleménye rólam, hogy bunkó paraszt vagyok. Amikor a fülhallgatóval zenét hallgatok, akkor is néha kiveszem a fülemből, hogy meggyőződjek, nem-e a mobil hangszórójából szól-e, vagy nem-e túl hangos. A suliban is mindig azon gondolkozom, hogy valamit megtegyek, vagy hogyan tegyem. Például ha valamit nem értek, nem merem a tanárt megkérdezni, vagy ha hibázik, nem merem kijavítani, persze mindezt udvariasan. Az elképzelés megvan, csak véghezvinni nem tudom. Egyszer kerestem egy rotringot a tolltartómban, és abba hagytam a keresést úgy, hogy a másik cipzáros részt még nem is néztem át. Csak azért, hogy ne kutassak olyan sokáig benne, mert hogy akkor mások mit gondolnak. Volt, amikor a radíromat is óra végén vettem fel a földről, pedig szükségem lett volna rá. Amúgy jó tanuló vagyok, meg nem is csúnya. Én nem tudom, miért nem tudok olyan lenni, mint a többiek. Még beszélgetés közben is feszengve érzem magam. Ha otthon vagyok, akkor teljesen más. 16/f

2015. jan. 10. 22:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Pont ugyanilyen vagyok. Nem tudom minek nevezzem, de nagyon rossz. És a legrosszabb, hogy sosem fogom kinőni. Pár éve még hittem benne, ma már nem. 24/F
2015. jan. 10. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:

Én úgy gondolom, hogy ez szociális fóbia. Bár én nő vagyok, és jóval idősebb, mégis mintha engem írtál volna le. Próbálom kontrollálni, és már eljutottam odáig, hogy belemegyek kihívást jelentő szituációkba, de nagyon nehéz. Átérzem a helyzetedet. Nekem is így telt, és telik most is az életem. Azóta javult valamelyest a helyzet, amióta rájöttem, hogy mi ez. Így már tudom, hogy ez nem az én hibám, és nem vagyok mindenkinél uncsibb, jelentéktelenebb, stb. (ahogy előtte gondolkodtam magamról), hanem ez egy fóbia.

Utánanéztem a neten, szerintem te is tedd ezt. Ha módodban áll, érdemes lenne szakemberhez fordulni, hátha tud javasolni olyan viselkedésformákat, amelyekkel legalábbis könnyíthetsz a helyzeteden.

/Nagy segítség volt nekem, amikor pár évvel ezelőtt legyőztem a félelmeimet, és jelentkeztem egy tv-s vetélkedőbe. Bejutottam, és szerepeltem is (jól), de valami hihetetlen sokkhatás alatt voltam végig. Ez másnak legfeljebb egy kis kaland lehet, de én időszakos győzelemnek éreztem a fóbiám felett. Szerintem sosem fog elmúlni, de mint már írtam, valamennyire kontrollálom./


Meg még az jutott eszembe, hogy kereshetnél fórumot, ahol hozzánk hasonló problémával küszködők vannak. Jó tudni, hogy mások is vannak így, nem vagy vele egyedül.

2015. jan. 10. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Tiniként én is ilyesmi voltam, sok mindentől szorongtam, egyszerű szituktól is. Nálam mondjuk elmúlt, ki is lehet nőni (volt nem egyszer pl. hogy annyira izzadt a tenyerem a stressztől hogy tele lett mini vízhólyagokkal, még az újaim között is!). Vagy megpróbálsz lazább lenni, végig csinálni azt amitől félsz, talán egy idővel megszokod és észre veszed a kutyát sem fog érdekelni, hogy óra közben felveszel egy radírt, vagy kicsit tovább keresgélsz a tolltartódban. Hidd el ezek olyan dolgok, amire abszolút nem figyel senki! Gondolj arra, hogy amikor más csinál valamit, te mennyire figyelsz rá és te gondolsz e akkor valamit ő róla, ami mondjuk negatív, mert kétlem. Próbálj meg lazább lenni, idővel sokkal jobb lesz.
2015. jan. 11. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Bármennyire is hasznos, ha saját erődből küzdöd le a félelmeidet, néha hasznosabb és gyorsabb segítséget kérni (de akkor is a saját erőidet hasznosítod majd!). Iskolapszichológus, gyermekpszichológus tanácsát kérni.
2015. jan. 11. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Én is ilyen voltam. Ez szociális fóbia, esetleg önbizalomhiány is. Nálam KB pont 16 évesen kezdett elmúlni. Magától, illetve az élet alakította így. Egy komoly hosszútávú hobbira találtam, az interneten ismerkedtem a témán belül, találkozgattam emberekkel, azóta már bárkivel teremtek kapcsolatot, és bulizni is eljártam. A melóhelyen vagyok kicsit visszafogotabb vagyok még, de ez talán normális is. :D Emellett hasonlóan nem mertem megmondani a magamét, pedig sokan megérdemelték volna. Azóta ez is teljesen másképpen van, mert gondolkodás nélkül odaszólok.

Az említett problémákra mondogasd magadnak az alábbiakat. Nincs semmi gond, megcsinálod, és nem érdekel mások véleménye.

2015. jan. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

*A melóhelyen vagyok kicsit visszafogottabb még, de ez talán normális is.


Egyébként 26/F. ^^

2015. jan. 11. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Már nálam is elkezdődött a változás, kb. mióta elköltöztünk. Én azt szoktam magamban énekelgetni, hogy: lesz*rom, lesz*rom, jó magasról lef*som. XD Kicsit durva, ez egy Disney dal paródiája. De az is jó, amit te mondtál. Köszönöm a válaszokat!
2015. jan. 11. 17:39
 8/9 anonim ***** válasza:

Hallgasd meg akkor Cetlitől a les.zarom című dalt :D Úgy talán könnyebb lesz!

https://www.youtube.com/watch?v=9l_TzPUKR98

2015. jan. 12. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Szociális fóbia
2015. jan. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!