Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy kell antipszichotikumot...

Hogy kell antipszichotikumot váltani?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy először az eredetit csökkenteni, elhagyni, majd a másikat növelni vagy csak egyik napról a másikra a másikat olyan dózisba szedni, ami megfelelt az eredeti mennyiségének?

2015. máj. 20. 19:23
 1/7 anonim ***** válasza:

Az a hatóanyagtól függ. Ha a hatóanyag nem változik, vagy nagyon hasonló, akkor lehet csökkentés nélkül átállni, bár ez nem tudom mennyire gyakori. Amúgy általában ha egyik szerről átállítanak egy másikra (többnyire nem azonos hatóanyagról beszélünk, hisz akkor miért váltana, vagy miért neveznénk váltásnak?), akkor van egy időszak, amikor az elsőből kevesebbet, a másodikból meg még keveset szedsz, majd amikor a másodikból már a terápiás adagot, akkor az elsőt elhagyod.

De ha röviden és tömören akarnék válaszolni a kérdésedre, akkor: Az orvos utasításait követve.

Hisz ezeket az szereket nagyon nagy felelőtlenség saját elgondolásunk szerint variálgatni, a receptet meg amúgy is a doki adja.

2015. máj. 20. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ez csak orvos segítségével fog menni.
2015. máj. 20. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Azért akarok váltani egyébként, mert a mostaninál azt érzem, hogy el vagyok bódulva, kb kémiai kényszerzubbony ami van. A frontális lebenyem nem működik rendesen, amitől motiválatlan, fáradt, érdektelen vagyok. Erre mondják, hogy "nyugodt a beteg", ez a kívánt állapot.Ez nem a kívánt állapot, hanem a begyógyszerezett állapot, tehát NEM vagyok jól így, csak ez az orvosokat kevéssé érdekli. Ok, elismerem, lehet hogy szükség van gyógyszerre, de nem igaz hogy nincs olyan szer, amivel kevésbé vagyok kókadt. Lehet hogy túlságosan antipszichiáternek hangzok most, de más helyeken sokkal jobban megválogatják hogy mikor kinek adjanak ilyen gyógyszert, mert a végén még kiderül, hogy gyógyszerrel rosszabb állapotba kerül a páciens mint előtte.

Gondolom már világos, miért szeretnék cserélni. Nem akarok kripli lenni. Van aki kerekesszékbe közlekedik, én meg gyógyszert szedek. Egyik se teljes élet. Remélem érthető.

2015. máj. 20. 19:42
 4/7 anonim ***** válasza:

Beszélj az orvossal, ha ő nem figyel rád, próbálj más dokit találni. Te magadtól nem válthatsz antipszichotikumot. De az valószínű, hogy más hatóanyag, más eloszlásban kicsit másmilyen hatást fejtene ki nálad. Szóval mondjad határozottan a dokidnak hogy neked ez így nem jó és váltani akarsz és pont. Nélküle nem válthatsz, együtt kell működnie.

Egyébként meg minden jogod megvan ahhoz, hogy problémád legyen a gyógyszerrel, előfordul ez. De hozzátenném hogy kerekesszékkel is lehet teljes életet élni, csak nem pont olyat, mint ahogy azt egy járó képzelné. A saját személyes defekted pont annyira korlátoz téged, amennyire ezt hagyod is neki. Gyógyszerek mellett is lehet teljes életed, csak sajnos a mentális betegségek némi nehezítésnek számítanak ennek elérésében. Azért ne add fel, nem kell megbékélned a rosszal, küzdj!

2015. máj. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Előző válaszolók azért nem kéne ennyire naivnak lenni..a pszichiáterek a kórházakban / ideggondozókban egyáltalán nem csinálnak átmenetet két antipszichotikum szedése között,egyik napról a másikra váltanak gyógyszert.De szerintem olyan hogy "jó antipszichotikum",olyan nem létezik,csak olyan van amelyiknek esetleg kevesebb a mellékhatása.
2015. máj. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Bocs, lehet hogy naiv vagyok, csak saját tapasztalatok alapján írok. Tudom, hogy szerencsés vagyok azokkal az orvosokkal, akikkel találkoztam, de ettől még amit írtam az volna a logikus és ideális és egyáltalán nem elérhetetlen, hisz én is ezt tapasztaltam meg. Szóval nem csak álmunkban léteznek kedves és hozzáértő dokik.

Kórházban állandó felügyelet alatt van a beteg, viszonylag kevesebb rizikóval jár megpróbálni azonnal váltani, de nekem az engem ambulánsan ellátó doki még nem nagyon mondott olyat, hogy na akkor ezt most azonnal abbahagyjuk, szedd helyette ezt. Mindig átmenettel váltottunk. Szóval nem kell naivnak hívni, mert rendelkezem annyi tudással, hogy tudjam mi az ideális és vannak olyan tapasztalataim is, hogy ez nem egy elérhetetlen dolog. Az a doki aki azonnal vált ambuláns rendelésen, vagy tudja hogy a szernek nincsenek mellékhatásai elhagyáskor, vagy baromi felelőtlen. Plusz a legtöbb szert nem is azonnal a végső magas dózisban adják, akkor sem ha az életed első pszichiátriai szere. Mivel nyilván van egy alapállapot ami miatt kell a gyógyszer, ezért felelőtlen volna az egyik szert úgy elhagyni, hogy a másik még nem állt be, nem fejti ki hatását teljesen. Szóval ha az orvosnak nincs valami speciális, az adott szerekhez fűződő oka erre, akkor nem ért a szakmájához, vagy mint azt már írtam, kórházban vagy, ahol azonnal láthatják, ha gond van.

2015. máj. 21. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én nem szedném párhozamosan. Először le kell jönni az egyikről (természetesen lassan, ahogy a nagy könyvben meg van írva), aztán lehet kezdeni a másikkal.

Ellenben, az hogy milyen állapotban vagy a gyógyszeredtől, függ még erősen 2 dologtól: hogy mióta szeded (ergo szeded-e legalább 3-4 hónapja) és hogy az adag vajon megfelelő-e a számodra (tól-ig vannak a terápiás adagok, tehát egyáltalán nem biztos). Ha valamelyikre is nem a válasz, akkor még az is lehet, hogy nem magával a gyógyszerrel van a gond.

2015. máj. 21. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!