Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Köszönéstől való félelem?!...

Köszönéstől való félelem?! Mit tehetnék ellene? Van egy hatalmas problémám, ami mára már odáig fajult, hogy elég rossz irányban befolyásolja az életem! (Egy kicsit hosszan magyarázok lentebb. )

Figyelt kérdés

Ugye minden tini átesik azon a korszakon, mikor a csókolom, mint köszönési forma már nem állja meg a helyét, de a Jó napot kívánok meg még idegen.Valamint nem tudjuk eldönteni, hogy kinek mehet a szia vagy a helló.ebből egy idő után mindenki kinő és felnőtt korunkra "megtanuljuk", hogy kinek hogy köszönjünk.Sajnos velem nem ez történt...

Én a mai napig gondban vagyok ezzel és úgy érzem, hogy túlnő rajtam ez a dolog.

2015. júniusában érettségiztem le, és azóta nem tudok elmenni dolgozni.Nagyon rosszul érzem magam emiatt, mert nem akarom, hogy azt gondolják az emberek, hogy holmi munkakerülő vagyok, vagy a szüleimen élősködök,mert ez nem igaz.Mindent magamnak fizetek a spórolt pénzemből, csak egyszer az is elfogy.Valamint egyáltalán nem is egészséges, hogy nem járok el sehova, a munkát is beleértve.

De nem csak a munkavállalás terén okoz ez gondot:

-A harmadik emeleten lakok, és addig nem merek elindulni lefelé a lépcsőházban, amíg nem tudom 100%-osra, hogy nem találkozok senkivel, mert egyszerűen én egy nagy tragédiának élem meg a köszönést.

-Ha például egy olyan helyre kell mennem, ahol még soha nem voltam, nem merek bemenni, mert félek, hogy mi van ha hirtelen szembetalálom magam egy emberrel és rosszul köszönök neki?!Ugyanez van, ha boltba kell bemennem: mindig előreküldöm anyukámat, vagy a barátnőmet, mert így legalább addig van időm gyorsan megfigyelni az eladót/pénztárost.Egyedül nem is szoktam ilyen helyekre menni.

-Az egyik legrosszabb ebben az, hogy egy kicsit nehezen ismerem fel az embereket (nem tudom megjegyezni az arcvonásokat), akiket ismerek és emiatt mindig félek, hogy nem ismerek fel valakit, akinek köszönnöm kéne.

-De ez arra is igaz, hogy mi van akkor, ha én köszönök és az az illető, akinek köszöntem nem szól semmit?!(pl. : egy volt tanárom)

A munkától is azért félek, mert én még mindig ott tartok, hogy nem tudom kinek hogyan köszönjek.Félek a leégéstől és a megalázástól.A "sziához" nincs elég önbizalmam, a "Jó napot kívánok" meg nem minden szituációban megfelelő (mint, ahogy a szia sem).


Szerintem ez nálam ez ott kezdődött, hogy:

16 éves koromban szakmunkás iskolába jártam, és kötelező gyakorlat is volt.Amikor odakerültem az egyik kisebb áruházba, az egyik ruházati boltba, ott mindenkivel meg lett beszélve, hogy kit tegezhetek és kit nem, de ez akkor ott valahogy értelemszerűen jött.De abban a pillanatban leesett, hogy nem csak az az egy üzlet van az épületen belül, így más dolgozókkal is találkozni fogok (raktár, öltöző, mosdó, folyosó).Elöször még a fiatalabbaknak is Jó napot kívánokkal köszöntem, aztán már volt akinek sziát is mertem köszönni, és utána jött az, hogy már össze-vissza köszöntem mindenkinek, mert nem mertem csak sziát köszönni.Ahhoz sem volt elég bátorságom, hogy megkérdezzek néhány embert, hogy tegeződhetnénk-e.

Annyira megmaradt bennem ez az össze-vissza köszöngetés, hogy a mai napig ezt csinálom, és úgymond nem nőttem ki belőle.Nagyon megvisel lelkileg, mert amennyire csinálni szeretném a dolgaimat, annyira megakadályozom magam ebben.Egy szerencsétlen senkinek érzem magam emiatt, mert ez egy olyan egyszerű dolog és mégis ennyit problémázok rajta.Mielőtt még írnátok, hogy menjek el pszichológushoz, megsúgom, hogy már voltam kettőnél is és egyik sem segített.Már nem tudom, hogy kihez fordulhatnék.Azért jöttem ide, hogy hátha tudtok adni egy kis segítséget vagy tanácsot, tippet, hogy mit csináljak.


Legyetek szívesek értelmes válaszokat adni, aki csak hülyéskedni szeretne, annak ott a humor kategória!


A válaszokat előre is köszönöm!


20/L


2016. febr. 5. 12:18
 1/7 anonim ***** válasza:

találsz munkát nem idegeskedsz annyit és menni fog, mint a szorzótábla.

Addig edzen.

2016. febr. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Fiataloknak köszönj sziával, középkorúaknak és időseknek Jó napottal vagy ami a napszaknak megfelel.
2016. febr. 5. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Kettes válaszolóval egyetértek, egyébként, ha bizonytalan vagy, a szép napot, szép estét, esetleg az üdv, üdvözlet, megfelel tisztességes köszönésnek kortól függetlenül.
2016. febr. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Egyébként legyél kicsit magabiztosabb! :) Miért nincs önbizalmad? Fiatal lány vagy, mikor legyél magabiztos ha nem most? Bennem sem teng túl az önbizalom, de ezt nem látja rajtam senki. Légy talpraesett, s próbálj ne görcsölni kis dolgokon!
2016. febr. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek! :) Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy ne okozzon problémát a köszönés és, hogy több önbizalmam legyen.Próbálkozni fogok és nem adom fel.
2016. febr. 5. 23:13
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha esetleg még nem próbáltad, olvass utána a köszönési illemnek: kinek, mikor kell előre köszönni, mit kell köszönni, aztán kinek ajánlhatod fel a tegeződést, stb. Ha ezt betartod, és esetleg más nem, akkor megnyugtathatod magad, hogy Te mindent jól csináltál. Görög Ibolya például jókat ír a témában.

A lépcsőházban, boltban, meg egyéb nem hivatalos helyeken meg ne félj, alkalmazd azt, amit a 2. írt, senki, de főleg a boltos nem fog beszólni azért, ha esetleg sziával köszönsz neki, inkább örülnek, hogy ilyen fiatalnak nézed őket, vagy magukban annyit gondolnak, hogy "na ez a mai fiatalság", de 5 perc múlva úgyis elfelejtik az egészet, ha meg mosolyogsz, kedvesen beszélsz, akkor pozitív benyomást fogsz tenni, ami fontosabb.

Az arcmemóriám egyébként nekem is elég rossz, azt csinálom, hogyha pl szembe jönnek olyanok, akik valahonnét ismerősnek tűnnek, figyelem az arcukat, hogy látom-e rajta a változást, hogy megismernek (rám néznek, mosolyognak), vagy megvárom, hogy köszönjenek, aztán mondom, hogy "Jaj, bocsánat, észre se vettelek!", ha meg nem köszön, akkor ez van, de már párszor köszöntem rá vadidegenre is, aztán nem történt semmi, lehet, ők hitték azt, hogy elfelejtettek engem, és jobban zavarban voltak, mint én, szóval csak nevetni kell az egészen.

Szóval ne félj, állj neki már ma munkát keresni, de tényleg még ma, ha nagyon félsz, esetleg kérj meg valakit, hogy segítsen, de ha halogatod, csak egyre jobban rá fogsz parázni, gondolj bele, egyszer úgy is túl kell rajta esned. Mi lesz jobb: ha 1 hónap múlva (vagy akár évek múlva) is ezen rágódsz, vagy ha most találsz munkát, egy hónap múlva már minden rendben lesz, megtapasztalod, hogy kinek hogy köszönj, lesz pénzed, új ismerőseid, és rájössz, hogy fölöslegesen izgultál. Azt az 1 hónapot meg túl fogod élni, meglátod, majd minden fog menni magától, nem fog megenni senki se.:)

2016. febr. 10. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!Utána fogok olvasni Görög Ibolya írásainak, mert így legalább tényleg nem kell aggódnom a köszönés miatt.Ez hatalmas segítség nekem.Igazából, ha esetleg egy ismerős arcot látok, mindig valamilyen ismertetőjegyet keresek rajta (hajszín, szemüveg, ruhadarabok).Ezek nagyjából szoktak segíteni.
2016. febr. 13. 12:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!