Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért vagyok képtelen a...

Miért vagyok képtelen a spórolásra?

Figyelt kérdés

Szörnyen érzem magam. Nem is tudom, ezzel hova lehetne fordulni. Ez talán szenvedélybetegség?


Képtelen vagyok félretenni pénzt. Amit van pénzem, szinte sürgős szükségét érzem, hogy azt elkölthessem. Imádom érezni, hogy megvehetem magamnak, amit szeretnék. Aztán hó végén sokszor koppanok. Azért nincs még komolyabb hitelem, mert a bejelentett bérem túl alacsony hozzá... egyébként már rég eladósodtam volna.


A lakás fenntartására szánt pénzt természetesen nem bántom, azt minden hónapban fizetem rendben, illetve egy mosógép hitelem és diákhitelem van.


Gyerekkoromban anyám iszonyat spórolós volt, kegyetlen dolgok voltak, miközben néha szuper ruhákat vásárolt, én meg a turkálós, szakadt ruhákban jártam, amiket nem volt szabad géppel mosni, mert az drága volt, ezért nekem kellett tinédzserként kézzel mosni mindenemet. Hát csodálatos volt. Soha semmit nem tudtam venni sehol, egy rohadt üdítőt sem, bárhova mentünk. Így nőttem fel, hogy minden drága, sokba kerül, én is nyilván, nem tudom akkor minek szült meg, hisz egy gyerek pénzbe kerül. 17 évesen menekültem otthonról, családi problémák miatt is.


AZtán elkezdtem anno diákmunkázni, és akkor kezdődött, hminden pénzemet elvertem. Mostmár 8 éve dolgozom, nettó 130-140 között keresek jelenleg, nem túl sok munkával, de képtelen vagyok félretenni. Pedig egyedül vagyok.


Nem értem, hogy akik szegénységben éltek, közülük sokan nagyon jól meg tudják becsülni a pénzt. Nekem anyám kegyetlen spórolós, ő kotlik a pénzen, most vesz egy lakást, apám viszont herdálja a pénzt, kocsi-utazás-műszaki cikkek.


Olvasgattam sokat spórolási technikákról (írjak listát, csak akciós dolgokat vegyek, ne menjen éhesen vásárolni), de kezdem azt érezni, hogy ez nem feltétlen csak akarat kérdése nálam, hanem pszichés probléma. Hülye vagyok, na. Mindent azonnal akarok megvenni, amint meglátom.

Ti mit ajánlotok? Hova forduljak? Mi az alapja ennek az egésznek?

F26


2016. szept. 28. 15:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Gyerekkoromban nálunk is hasonló volt a helyzet bár nem ennyire drasztikus. Az én anyám is spórolós a mai napig, apám meg költekezik, ő nem tudja megbecsülni a pénzt. A boltban sem számít neki, hogy valamit meg tudna venni máshol olcsóbban. Én valahol a kettő között félúton vagyok. Ha van rá keret szeretek vásárolni, bár az utóbbi időben már okosan vásárolok, mert rengeteg ruhám van amit nem hordok, ezeket eladogatom neten.

Én úgy szoktam spórolni, hogy amíg egybe van a fizetésem x%-a megy a megtakarítási alapba, ez nálam egy boríték, külön van egy boríték a rezsinek, külön van egy a helyi bérletnek, egy a kondibérletnek, és külön egy amiből az étkezési utalványokat pótolom ki. És ami megmarad az a költenivaló keret, ebből költekezek. De egy füzetbe rendszeresen írom, hogy mit vettem, mindent, még a 100 ft-os tételeket is. Így vissza tudom nézni hogy mire ment el a pénz. Kicsit időigényes ugyan de nekem ez a módszer vált be. Ugyanakkor nem veszek meg olyat amire nincs is szükségem, mert csak a lim-lom gyűlik otthon, és elég kicsi lakásban lakunk, nem akarok túl sok szekrényt, meg zsúfoltságot, ez is egyfajta visszatartó erő.

2016. szept. 28. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Ez a tételes írás nem rossz ötlet, egy ideig csináltam, aztán meguntam. Lehet, ismét befogok egy füzetet. Hátha látom visszamenőleg, mekkora baromságokat vásárolgattam. Mondjuk az utólagos megbánással sokra nem megyek.
2016. szept. 28. 15:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!