Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Valakinek az elfojtását...

Valakinek az elfojtását hogyan lehet a leghatékonyabban megszüntetni? Úgy értem egy hozzám közelálló személyét?

Figyelt kérdés
Hosszú lenne a történet, ha van itt olyan aki mélyen jártas ebben, annak szívesen leírom, de spontán válaszok is jöheznek!

2016. nov. 20. 21:57
 1/5 anonim ***** válasza:
mivan?
2016. nov. 20. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem hozzád szól a kérdés Kedves Válaszoló!
2016. nov. 21. 05:15
 3/5 anonim ***** válasza:

Nagyon nehéz kérdés, és ez még egy képzett pszichoterapeutának is feladja a leckét rendesen. Sőt, nemegyszer fordul elő, hogy valaki annyira ragaszkodik az elfojtásaihoz, hogy inkább kilép a terápiából (kapcsolatból), csak ne kelljen szembenéznie velük.

Alapvetően úgy zajlik a dolog, hogy ki kell alakítani egy olyan elfogadó, bizalmi kapcsolatot, ahol az illető biztonságban érzi magát, vagyis megtapasztalja, hogy nyugodtan lehet önmaga, nem éri folytonos kritika, megértést és elfogadást kap a hibáival, gyengeségeivel együtt is.

Utána pedig nagyon intenzíven ráhangolódva a másik emberre figyelni kell, hogy mikor kerül az elfojtott tartalom ún. tudatközeli állapotba. Ha nem a megfelelő pillanatban szembesíted vele, még mélyebbre temeti. Az elfojtások azonban úgy működnek, hogy vannak tudattalan megnyilvánulásai, az illető elkezd róla beszélni, megmagyarázhatatlan feszültséget él meg, aminek hangot is ad. Ilyenkor egy-egy jól irányzott kérdés, vagy észrevétel segíthet áttörni a gátat és tudatosítani az elfojtásokat. Ami pedig már tudatos szintre kerül, arról már lehet nyíltan beszélni, de önmagában a tudatosítás is elég szokott lenni ahhoz, hogy az egyén képes legyen feldolgozni saját magában az elfojtott tartalmakat.

Pár dolgot azonban fontos figyelembe venni:

Amit te tudni vélsz a másik ember elfojtásairól, az nem feltétlenül igaz, ezért mindig nyitottnak kell maradni arra, hogy az ő igazsága esetleg más, mint a tiéd. Ha a te véleményedet erőlteted, azzal csak akadályozod a másikat abban, hogy szembenézzen a saját tudattalan tartalmaival.

A másik fontos tényező, hogy minden ember elhárító mechanizmusok tömkelegével védi az énjét, ezért a mélyen elfojtott dolgokhoz csak úgy lehet eljutni, ha fokozatosan, apránként fejtegetjük le ezeket az elhárításokat. Lehet, hogy eleinte csak lényegtelennek tűnő "apróságokra" derül fény, ezek kerülnek tudatos szintre, de ezek is borzasztóan fontosak, hiszen ezek vezetnek el oda, hogy megtapasztaljuk, hogy a kellemetlen, elfojtott dolgok igenis megélhetők, szembe lehet velük nézni.


Nem vagyok szakember, mindaz, amit fentebb leírtam, nem szakszerű megfogalmazás. A páciens oldaláról éltem meg mindezt a saját terápiámban, de belelátok közelről mások terápiájába is, és azt tapasztalom, hogy náluk is hasonlóan működik. És mivel megtapasztaltam ezt az oldalt, már közeli kapcsolataimban képes vagyok segíteni a hozzám közel állókat a fent leírt módon. Hangsúlyozva: csak olyannál működik, aki szembe akar nézni a saját belső démonaival! Aki ezt nem akarja, annál minden módszer csődöt mond. De még azoknál sem könnyű, akik elkötelezetten dolgoznak magukon. Ez egy türelemjáték. Már a bizalmi kapcsolat kialakítása is hónapokba, évekbe telik, és utána lehet csak apránként lefejtegetni az elhárításokat.

2016. nov. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi az értelmes választ! Megírom neked majd a kerek történetet is, csak ide is válaszolok most, hátha hozzászól még valaki! Szóval tudom, hogy mit fojtott el és azt is, hogy miért. Ezt most hosszú lenne részletezni, privátban majd leírom. Haladtam is előre az üggyel. Hozzám közelálló személy révén a bizalom adott. Mégis maga a módszer lenne a kérdésem, ami azt hiszem nem egyszerű. Ugye nem fogom direktbe belemondani a szemébe, holott nekem is volt egy nagy elfojtásom és az ilyen direkt képembe vágott bemondás nyitotta fel a szememet. De ezt most akkor is kétélű fegyvernek gondolom. Ugye most van több lehetőség. Vagy próbálom arra sarkalni, hogy elgondolkozzon magán, vagy felhívom a számára is egyértelmű jelzéseire, cselekvéseire a figyelmét, amik teljesen ellentétesek azzal amit mond, ugye az elfojtás miatt. Vagy: igazából az ok megszűnt, amiért elfojtotta a dolgot, ezt kellene talán belesulykolnom? Attól nem félek, hogy rossz irányba viszem a dolgot, mert rátámadni, sarokba szorítani nem akarom! Hát várok értelmes véleményeket!
2016. nov. 21. 21:02
 5/5 Berserker88 ***** válasza:
Én csak a másik fél részét ismerem. Nagyon sok mindent elfolytok magamban, és egyszerűen senki nem tudja kiszedni belőlem. Nem tudom miért, de senkinek nem mondom el, és nem kevés kapcsolatom ment tönkre ezek miatt. Legyen az barát vagy esetleg egy ex-barátnő. De valószínűsítem csak megerősíti bennem ezt, hogy ha nem mondom el akkor valószínű csak bizalmatlan vagyok és nem kellek. Sajnos ötletet én sem tudok adni, mert ha az akiről szó van, ugyan így áll hozzá, akkor iszonyat nehéz szülés lesz. :) De sok sikert kívánok! És majd írj ha van valami fejlemény.
2016. nov. 22. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!