Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tanult tehetetlenségi fixált...

Tanult tehetetlenségi fixált állapot – ez a pszichológus szájából egyenlő a gyógyíthatatlan beteg jelzővel?

Figyelt kérdés

Hallgatom egy pszichológus előadását terápiás módokról és azt mondja: nem foglalkozik már felnőttekkel, csak gyerekekkel. Miért? Mert évekig foglalkozott velük és arra jött rá, hogy a legtöbb felnőtt a tanult tehetetlenség olyan erősen fixált állapotában van hogy teljesen esélytelen bármiféle terápiával hatni rájuk. Ez frusztráló a szakembernek mert akármit csinál vért hugyozhat akkor se lesz semmi eredmény, és frusztráló a páciensnek mert jár a kezelésre és semmi eredmény.

Gyerekeknél még van remény a változásra. Felnőttnél sokszor semmi.


Szóval a kérdésem annyi lenne, amikor a pszichológus ezt mondja: Tanult tehetetlenségi fixált állapot akkor ez ugyanaz mintha mondjuk egy sebész a rákos beteget műthetetlennek és gyógyíthatatlannak nyilvánítja?

Vagyis zéró esély semmire röviden?


2017. febr. 5. 15:43
 1/4 anonim ***** válasza:
Even hell can get comfy once you've settled in.
2017. febr. 5. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem. Az igaz,hogy minél idősebb az ember,annál merevebb a személyisége, így lehet ez a tanult tehetetlenség is nehezebben áthúzható. De ha az adott személynél van igény a változásra,ez a legfontosabb, akkor még 50 évesen is változhat.

Antidepresszánsokkal (berögzült félelmi minták törlése,csökkentése),és terápiával (a megküzdési mechanizmusok átírása) együtt egyáltalán nem reménytelen.

2017. febr. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem igaz, még jóval 50 felett is meggyógyulhat az ember, ha jó a pszichológus. Én igénybe vettem szakember segítségét, és 10 éve tünetmentes vagyok.
2017. febr. 5. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
56%

Hát én a pszichológus helyében nem hirdetném, hogy sikertelen vagyok a szakmámban...

Igen, a legtöbb felnőtt emberre jellemző a tanult tehetetlenség. De könyörgöm, nem random embereket kell leszólítani az utcán és rávenni őket az együttműködésre, hanem olyanokkal kell dolgozni, akik felismerték a problémáikat, segítséget kértek és akarnak változtatni a helyzetükön. Ilyen helyzetekben pedig egy JÓ pszichológus 10-ből 9 esetben sikert ér el. Ha az egy sikertelen eset frusztrálja, akkor menjen szépen saját terápiába, szupervízióba, mert senki nem tökéletes, mindenkit érnek kudarcok az életben, a szakmájában, érzelmileg érett embert ezt képes tudomásul venni és feldolgozni magában.

De itt szerintem nem erről van szó.

Olyan, mint amikor egy rossz pedagógus kijelenteni, hogy az összes gyerek hülye és képtelenek megtanulni a tananyagot. Másnál meg furcsa mód ugyanazok a gyerekek szárnyalnak...

Szerintem a szakma szégyene az, aki a saját alkalmatlanságának belátása helyett külső tényezőket okol. Ráadásul valószínűleg észre sem veszi, hogy ő maga testesíti meg a tanult tehetetlenséget, hiszen ahelyett, hogy szembenézne a problémával és arra törekedne, hogy JOBB szakember legyen, aki képes segíteni a pácienseinket, egyszerűen kikerüli a problémát. Ez is a tanult tehetetlenség egyik megnyilvánulása...

2017. febr. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!