Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehet, hogy autista vagyok?

Lehet, hogy autista vagyok?

Figyelt kérdés

Mindig is érdekeltek a mentális betegségek, régebben is olvastam az autizmusról, de igazán mostanában keltette fel az érdeklődésemet, miután láttam az Atypical nevű friss sorozatot, és megdöbbentően magamra ismertem a főszereplőben, aki egy autista. Így komolyabban is utánaolvastam, és teszteket is végeztem.

Hogy a tulajdonságokat említsem, amelyek igazak rám:

Gyenge szociális teljesítőképesség

Nyelvi, illetve kommunikációs problémák

Furcsa viselkedés

Kerülöm a szemkontaktust

Nehezen megy az arckifejezés, testbeszéd, hanghordozás értelmezése

Korlátozott tevékenység és érdeklődés

Nehezen megy a saját érzelmeim felismerése, és kezelése


Hirtelen ezeket tudtam leírni.

Lehet, hogy azt mondanátok, túlreagálom (jelen pillanatban nekem is ez járt a fejemben), de a különböző tesztek, amiket elvégeztem egyértelműen ráerősítenek.

Először nem zavart, elvoltam vele, de pár emberek között töltött nap után, amikor folyton azzal kellett szembesülnöm, mennyire "más" vagyok, eléggé el vagyok keseredve, inkább meghalnék.



2017. szept. 8. 16:33
 1/9 anonim ***** válasza:
65%
Nem vagy autista, mert azt már a szüleid , és az iskolában is észrevették volna. Legrosszabb esetben aspergeres, de az sem vészes dolog. Ha annyira izgat, ment el a pszichológiára és ne saját magad "tesztelj"!
2017. szept. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A szüleim hidd el nem foglalkoztak velem annyit, hogy bármi rendelleneset is észrevegyenek. Az általános iskola is egy szemét hely volt, nem kaptak ott a gyerekek kellő figyelmet.

Max "csendes"-nek tituláltak az alapján, hogy nem voltak barátaim, mert nem vagyok képes nyitni és kommunikálni mások felé.

Az Asperger-szindróma is az autizmus egyik fajtája (tulajdonképpen az általam említett sorozat főszereplője is inkább az "asperger-tulajdonságokkal" rendelkezik, de a sorozatban is autistának mondják). Persze olvastam azt is, hogy van, aki nem tekinti annak. Talán te is azok csoportjába tartozol.

2017. szept. 8. 16:57
 3/9 Metionin ***** válasza:
Ha gyerekkorodban nem rángattak orvoshoz a fura viselkedésed miatt, akkor nagyon kevés rá az esély, hogy a spektrumon legyél. Engem konkrétan leszartak otthon de 9 éves koromra mégis megvolt a papír az aspergerről mert közösségben kibukott a dolog és a szüleimnek be kellett látniuk, hogy valami mégiscsak van a gyerekkel. Amúgy felnőttként is kérhetsz egy kivizsgálást, hogy megnyugtasd magad, az autizmus alapítványnál végeznek felnőtt szűrést, de sajnos fizetős, 50 ezer ft körül van. Ennyi pénzért már inkább megéri egy komunikációs/szituációs tréning, én is jártam, sokat segített. A testbeszéd, ilyesmik értelmezésére is van sok gyakorlat, ezt is tudod otthon fejleszteni, pl. azzal hogy filmeket, sorozatokat nézel és nem a cselekményre figyelsz, hanem megpróbálod kitalálni a szereplők érzelmeit. Ha nagyon nem megy, próbálkozz előbb rajzfilmekkel, azokban eltúlozzák a mimikát. Ki is gyűjtheted az egyes érzelmekhez kapcsolódó verbális és nem verbális jeleket, amit megtanulsz és később sémaként használod a beszélgetőpartner lehetséges érzelmeinek beazonosításához. A korlátozott tevékenység, monotonitás, rituálék feloldására én azt vezettem be, hogy bár megvan a napirendem, bizonyos helyekre beteszek egy "x-tényezőt", amire előre nem tudom, hogy mi lesz. Ha valaki hirtelen hív hogy xy dolgot csinálni kellene, megnézem hogy mikor van a naptáramben lehetséges x-tényező és akkorra teszem a programot. Ha nem kerül oda program, akkor próbálok valami előre nem tervezett, random dolgot csinálni, pl. nem terveztem aznap futni de elmegyek. Eleinte ijesztő, de idővel ez a minimális rendszertelenség is a rendszer részévé válik. Ehhez hasonló gyakorlatokat te is simán kifejleszthetsz magadnak, ha megkönnyíti az életed, függetlenül attól, hogy mi okozza a problémáidat.
2017. szept. 8. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nekem 27 évesen diagnosztizálták, hogy Aspergerem van. Ingyen és bérmentve a SOTE pszichoterapeutikáján. Addig nem gondoltam hogy az lennék, anyám a szőnyeg alá sepert mindent, hallani se akart a furcsaságaimról, elhárított minden kivizsgálást gyerekkoromban.


Ezek után megérdemlem, hogy ha ennyire ki****tak velem, hogy ingyen és bérmentve re legyek habilitálva, emellett megtanítsák, hogyan kell re lenni habilitálva.

2017. szept. 8. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Metionin ***** válasza:
Jó tudni hogy mégis van ingyenes lehetőség, mert nekünk mindig csak a fizetőset mondták amikor 20-as éveiben járó rokonommal mentünk.
2017. szept. 8. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

Már azzal, hogy feltetted ezt a kérdést, meg is válaszoltad. Ha autista lennél, nem is érdekelne annyira a dolog.

+Majdnem mindegyik igaz rám is, plusz kerülöm a testi érintkezést(nem szeretem, ha hozzámérnek, főleg a bőrömhöz), és nem vagyok autista. Szimplán csak antiszociális

2017. szept. 9. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Ha autista lennél, nem is érdekelne annyira a dolog."


Ő nem szellemi fogyatékos!

Ő lehet, hogy valóbanautista. Magasan funkcionáló autista. És érdekli a dolog. Lehet, hogy okosabb mindnyájunknál. Csak szociálisan nem kommunikál jól. De semmi gond, mert Steve Jobs is Aspergeres volt, meg Einstein is.

Kedves kérdező, lehet, hogy autista vagy. De ezt szakemberrel is meg kellene erősíttetni. És a társas kapcsolatok viszonyrendszeréből sokindent meg lehet önszorgalomból tanulni, ha már úgy születtél, hogy genetikából nem megy. De sokminden tanulható.

Az én kisfiam is autista. Aspergeres. Az iskolában derült ki. Addig "viselkedés zavarral" voltunk fűnél-fánál, hol hiperaktívnak titulálták, hol abszolút rendben lévőnek. Mi azért vittük lovas terápiára, meg vizi tornára, meg fejlesztésekre. Aztán végül vidékről felutaztunk a fővárosba, és az Autista Alapítvány Ambulancián voltunk több interjún és vizsgálaton. Ott erősítették meg, hogy igen, jól gondoljuk, hogy a gyerekkel nincs minden rendben. Ő egy magasan funkcionáló autista...

2017. szept. 9. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Metionin ***** válasza:
100%
#6 már hogyne érdekelhetné...már a gyerekekben is megfogalmazódik, hogy miért kell neki fejlesztésre járni, miért kellene neki úgy játszani, mint a többieknek, miért várja el mindenki hogy emberek szemébe nézzen, stb. Egy auti gyerektől már egész kiskorában egy rakás olyan dolgot követelnek, ami az ő világában tök irreleváns. Bizony hogy észreveszi, amikor másokhoz hasonlítják, főleg ha ez a hasonlítgatás negatív ("te miért nem vagy olyan, mint xy?"). És igen, elkezd gondolkodni rajta, hogy most akkor kiben a hiba, majd -mivel az őt körülvevő világ a neurotipikusak szükségletei szerint épül fel- rájön, hogy ő az, aki kilóg a sorból és ez gyakran okoz depressziót, különböző önbántási reakciókat. Ha meg egy felnőttkorban diagnosztizált aspit veszel, vajon mi indítja arra, hogy elmenjen egy kivizsgálásra? Az hogy nem hülye, látja, hogy ő más és tudni akarja hogy miért.
2017. szept. 10. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ezeket a válaszokat sose értettem, hogy "nem vagy autista, mert gyerekkorodban észrevették volna". Ha csak egy kicsit is értenétek a témához, tudnátok, hogy rengeteg embert diagnosztizálnak felnőttként. Ha nem értetek hozzá, akkor miért nem néztek utána válaszadás előtt, hogy mi is az az autizmus?

Nekem pl. a szüleim nem foglalkoztak vele, hogy fura vagyok és nincsenek barátaim, mert a másik oldalon ott volt az, hogy sorra nyertem a matekversenyeket és mindent szó szerint megjegyeztem első hallásra, és ezzel egyrészt lehetett mindenkinek dicsekedni, másrészt úgy gondolták, ha ilyen "okos" vagyok, akkor biztos nincs velem semmi baj. Ezért sose vittek orvoshoz ezzel. De még a bátyámat se, akinek még nálam is látványosabb tünetei vannak, pl. rokkolás és hasonló dolgok.

Amúgy meg az autizmus nem olyan nagy dolog. Nem halálos és nem fertőző, szóval nyugi. Van több olyan diagnosztikai központ is, ahol felnőttekkel foglalkoznak. Nagyon hosszú a várólista, de ha eddig tizen-huszon valahány évig túlélted, hogy nem tudod, autista vagy-e, akkor túl fogod még 1-2 évig.

2017. szept. 11. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!