Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért lehet sok helyen azt...

Miért lehet sok helyen azt olvasni, hogy a kényszerbetegség egyik legsűrűbb tünete - a kézmosás - oka (célja, lényege) a fertőzés miatti szorongás?

Figyelt kérdés

Úgy gondolom, hogy kényszerbeteg vagyok, legalábbis enyhébb, elviselhetőbb tünetek jelen vannak nálam. Nehezen viselem el, ha nagyon piszkos a kezem, a dolgokat szimmetrikusan rakosgatom, számolok sok mindent. Kb. 2-3 éve olvastam először véletlenül egy portálon erről, akkor még nagyon idegen voltam pszichológiai/pszichiátriai dolgokban, furcsa volt a hivatalos neve a dolognak (obszesszív-kompulzív zavar), gondoltam ez meg mi, létezhetetlen hogy egy ilyen összetett nevű valami nálam legyen, de később rádöbbentem, hogy mégis.


Már kiskoromban is (most 22 vagyok) nagyon szerettem mindent úgy elhelyezni, hogy pontosan a közepén legyen, pl. a váza az asztalon. Szimmetriamánia, rendmánia stb. de korábban még nem vettem komolyan ezt, senki nem is vette észre ezt (most sem, mivel csak a szobámban van nagyon rend - minden pontosan a helyén, megfelelő módon, párhuzamosan stb.). Persze tudom, csak szakember állapíthatja meg ezt a zavart, de ez kb. olyan mint a fogszuvasodás - egyértelműk és szembetűnők számomra a tüneteim.


Visszatérve a kérdésemre: sok magyar oldalon olvastam, hogy azért mossák sokszor a kezüket, mert félnek mikroorganizmusok által okozott betegségtől, fertőzéstől meg ilyesmi, nekem pedig még soha a fejemben ilyen gondolat nem fordult meg. Én egyszerűen jól érzem magam attól, ha tiszta a kezem, úgy tartom helyénvalónak, jónak. Az természetesen egyértelmű, hogy a feszültség, idegesség, nyugtalanság, szorongás áll a kényszeres cselekvések mögött, de hogy azok elvégzésének bármilyen lényeges jelentősége legyen, az kizárt, ezt egy idegen oldalon olvastam.


Ahogy a tárgyak igazításának, állandó takarításnak, számolgatásnak nincs semmilyen funkcionális értelme, ugyanúgy a kézmosásnak sem kéne. Másnál hogy van ez, igaz-e, hogy a kényszeres kézmosásnak van értelme?


Én pl. szeretem, ha a kezem nagyon tiszta, de semmi gondom ha a nyakam, karom mocskos. Ha éhes vagyok, gondtalanul eszek piszkos kézzel is. Azok, akik naponta számtalanszor megmossák a kezüket miért teszik? Szeretném, ha válaszolna egy diagnosztizált kényszerbeteg ezzel kapcsolatban, vagy bárki bármiről írna az OCD-vel kapcsolatban.



2017. szept. 15. 21:25
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanilyen vagyok, mint te, szintén 22 és nem vagyok diagnosztizálva, csak én tudom magamról, hogy kényszerbeteg vagyok. Rengetegszer mosok kezet, de nem azért, mert félek a fertőzésektől, csak egyszerűen zavar, ha koszos a kezem, de főleg, ha a körmeim.
2017. szept. 16. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
22%

Első válaszoló: Azért mert sokszor mosol kezet még nem jelenti azt, hogy kényszerbeteg vagy. Nem kell magadat diagnosztizálni. Ha az lennél már rég találkoztál volna szakemberrel mert annyira kínzóak lennének a kényszereid.


Neked kérdező pedig azt mondanám amit egy pszichiáter mondott volna erre: "legalább rend és tisztaság van nálad".

Ez nem kényszerbetegség, maximum kényszeresség de a kettő nem ugyanaz.

Interneten leírt betegségek tünetei alapján nem lehet diagnosztizálni se magad sem másokat, mivel egyénenkén változik, hogy kinél hogyan jelenik meg, és ezeknek a betegségeknek sokkal mélyebb hátterek vannak mint amiket az interneten olvashatsz.

De ha ennyire érdekel, akkor menj el egy pszichológushoz, mond el neki ezeket és meglátod mit fog mondani.

Ha nem zavarja a mindennapi életviteledet akkor felesleges betegségről beszélni.

2017. szept. 16. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Én nagyon sokszor mosok kezet egy nap.

Könyökkel nyitom az ajtókat,a kapcsolókat.

Rettegek a fertőzésektől.


Nagy dolog után kb 3szor megmosom a kezem,mire úgy érzem,hogy tiszta,vagy ha kutyát,macskát simogatok.

2017. szept. 19. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Utolsó, legalább higiénikus vagy, ennyi :) Örülj neki
2017. szept. 19. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Én nem örülök neki,mert sajnos sokszor már be is repedezik a kezem,próbálom csökkenteni a kézmosások számát.
2017. szept. 19. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!