Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Segítség? Nem bírom tovább.

Segítség? Nem bírom tovább.

Figyelt kérdés

A szociális szorongásom az egész életutamat belengi. Talán 5-6 évesen különösebb dolgokat nem éreztem belőle, de mindig komolyabb, szomorúbb, problémásabb gyerek voltam. Nehezen barátkoztam, nem nagyon viseltem el, ha puszilgattak, megérintettek, állandó hisztikkel küzdöttem. Nem akartam óvodába menni, nehezen tanultam meg írni és olvasni, habár az iskolai váltás jót tett, talán kicsit nyitottabb lett a személyiségem, befogadóbbá váltam. Lakóhelyet váltottunk,amikor iskolába kerültem, ez volt az első váltás az életemben, 6 évesen Magyarországra költöztünk. Bekerültem a helyi általános iskolába egy nagyon szigorú tanítónénihez, aki folyton rettegésben tartott bennünket, akkor kezdtem el rágni a körmömet is. Ezidőtájt még nagyon szerettem versenyekre járni, a szavalóversenyek állandó szereplője voltam. Több jó helyezést, első helyet is elértem, bár már akkoris megfigyeltem magamon, hogy nagyon erőt vett rajtam az izgalom, minden ilyen nyilvános megmérettetést igénylő helyzetben- izzadt a tenyerem, kipirult az arcom – de ez kisgyereknél inkább aranyos, mintsem elítélendő. Nagyon tehetségesnek bizonyultam egyébként, mind a szavalás, mind az ének és zongora terén. 8 és 12 éves korom között azért történtek kisebb-nagyobb nézeteltérések, apukám azt vallotta, hogy a testi fenyítés a legjobb tanítómester. Többször volt, hogy bántott engem, szerintem nagyon igazságtalanul. Szelíd, könnyen alkalmazkodó gyerek voltam, a lelkiismeretem több helyzetben is eléggé megdorgált, nem kellett volna már semmilyen testi fenyítés, de ezt ugye nem lehet elmagyarázni egy szülőnek. Elkezdtem félni az apukámtól, mert ő fizikailag hatalmas előnyben volt, én pedig, gyöngének, kicsinek bizonyultam, ráadásul sohasem mertem visszaszólni, mert féltem, hogy még többet kapok, mint amit eltervezett. A dührohamait folyton rajtam vezette le, kiabált velem, csapkodott, sokszor a szobámba menekültem és összeszorított kézzel vártam, hogy vége legyen az előadásainak és lenyugodjon. Ez előbb-utóbb megtörtént, amint lefeküdt aludni. A mai napig félek egyébként tőle, mert még mindig nem tudja kontrollálni az indulatait, habár mostmár 21 éves vagyok.. rengeteg dühöt és haragot érzek iránta, nem tudok beszélgetni vele, és folyton szorongok, ha egy légtérben vagyok vele. Úgy érzem, hogy nem tudom kellően szeretni és folyton hibáztatom a lelki fogyatékosságaim miatt.


Édesanyámmal sosem jöttem ki túl jól, folyton veszekedtünk, a testvéremet bálványozta, mindig ő volt a szép, a jó, a kedves én pedig az akaratos, hisztis, önző dühöngő. Folyton olyanokat mondott, hogy bárcsak úgy viselkednél, mint a testvéred.. hát ezek sem estek túl jól nekem. Szerintem egy édesanya még ha látja is, hogy a gyerekei nem ugyanolyanok, mindkettőben meg kell, hogy lássa a jó tulajdonságokat is, és nem kell,hogy differenciálja őket. Sokszor sértett meg lelkileg, habár testileg sosem bántott, így igazából egyik szülőmhöz sem tudtam közelebb férkőzni. Anyukám mai napig a tesómat hívja fel többször és ha valami gondja támad neki mondja el… vajon miért?


6.osztályos koromban bezárták az iskolámat, kevesen voltunk, ezért el kellett mennem otthonról és kollégiumba kerültem. Református iskola volt, tele hittel, szeretettel, kedves emberekkel.. ott is sok támadás ért, mert én voltam a legkisebb és hetedikesként még nem tudtam, hogy viselkedjek. Ráadásul a gimnazisták mind lenéztek a hülye kérdéseim, problémáim miatt. Hetente egyszer mehettem haza, akkoris csak olyanokról beszéltünk otthon, hogy mi újság az iskolában, milyen jegyeket kaptam. Lelkileg hogy érzem magam, vagy vannak-e barátaim senkit sem érdekelt…


folyton úgy éreztem, hogy mindenhonnan kinéznek. Az osztályközösségem nem volt egy rendkívüli közeg. Sok volt benne az elkényeztetett odamondós gyerek és én mindig egyedül voltam. Sokszor élcelődtek rajtam, kinevettek. Volt olyan, hogy a tesicuccomat a szemem láttára dobták ki a kukába. A szép új fehér melegítővel, felmosták a padlót, amit édesanyám vett drága pénzen. Ezek nagyon megviseltek.


A kollégiumban folyton közösségben kellett lennem… mindig én voltam mindenhol az utolsó, hogy elkerüljem a nyüzsgést. Utolsónak mentem le enni, utolsóként jöttem fel… utolsóként mentem el az osztályból.. mindenhol tulajdonképpen a legutolsóként éreztem magam. Akaratlanul is rangsoroltam.. ez a tulajdonságom mai napig megvan, utolsóként jövök fel a mozgólépcsőn, távozok az előadásról, megyek be egy terembe. Szállok fel a metróra. A járdán mindenkit előreengedek, hogy ne legyek útban. Gimnáziumban is sokat szerepeltem, sokat mondtam verset, énekeltem, kiemelkedő tanulmányi eredményeim voltak. Mindig ki akartam tűnni, legalább ebben, ha már igazi barátaim nem voltak. Gimnazistaként nagyon elkezdtem izzadni az órákon.. rendkívül ciki volt. Folyton szorosan magam mellé tartottam a kezemet, hogy senki meg ne lássa.. mert a kedves osztályom úgyis csak szétcincált volna emiatt is.


Aztán persze, szép tanulmányi eredményeim révén felvettek egyetemre, de első évben volt egy olyan szobatársam, aki folyton meglopott. Ezt nem nagyon tudtam feldolgozni lelkileg és sose mertem neki szólni.. nagyon gyenge karakter vagyok. Végignéztem, ahogy tulajdonképpen legatyásodok.. volt olyan, hogy hetekig nem ettem, csak anyuék mg ne tudják, hogy eltűnt a pénzem. Akkor szépen le is fogytam.. az egyetemi karrierem elkezdődött. Eleinte nagyon motivált voltam, mindent meg akartam tanulni, barátokat szerezni.. itt volt az új esély. De valahogy megint elpártoltak tőlem a barátok.. maradt a szomorúság, az izzadás, heves szívdobogás.. nagy volt a tömeg, de én mindenhol egyedül voltma. Egyedül voltam a terheimmel, s ha panaszkodtam is, folyton csak azt mondták, ne haragudj, de én nem tudok rajtad segíteni.. oldd meg egyedül. Nem voltam elég oldott, elég érdekes, elég jó, hogy mások tetszését elnyerjem. Lett egy párkapcsolatom is, de a barátom folyton kibeszélt és megcsalt egy másik lánnyal.. onnantól kezdve tényleg ritka szarul éreztem magam. Aztán lett egy másik barátom, akivel még most is boldog párkapcsolatban vagyok, egyetemet váltottam, anyuéknak nem tudtam, hogy mondjam el.. féltem tőlük.. de végül megtudták. Most másodéves vagyok azon az egyetemen, de ismét boldogtalan vagyok és nincsenek barátaim. Nem tudok metrózni, nagyobb tömegekben lenni.. sokszor elönt a szégyen.. kicsinek, kevesebbnek, rosszabbnak érzem magam a többieknél. Ha metrózok leizzadok, alig kapok levegőt.. ha bemegyek egy terembe akkoris ez történik. Minden nap próbálok küzdeni ellene.. de annyian elítélnek.


Sokan nem tudják mire vélni, hogy miért izzadok úgy, mint egy ló közösségekben? Folyton ideges és feszült vagyok. Szar azt látni, hogyha bemegyek valahová, mindenki kinéz.. leszorított hónaljjal ülnek mellettem és folyton az orrukat fogdossák az emberek. Sokszor már azt hiszem, olyan büdös vagyok, hogy nem lehet mellém leülni. Tanácstalan vagyok, 21 évesen, tudom, hogy nem ezek a világ legnagyobb problémái, de számomra megoldhatatlannak tűnnek. Tudom, hogy sok beteg ember van és hogy rengetegen nélkülöznének és sokan örülnének, ha szimplán élhetnének. De nem értem miért történik ez velem.. és nem tudom elfogadni, hogy annyi jót tehetnék és mégis itt ülök tehetetlenül bezárva a saját kis lelki börtönömbe. Kiabálok, hogy segítsen valaki, de senki nem hallja… valahogy csukott fülekre találok.


2017. okt. 17. 10:39
 1/9 anonim ***** válasza:

Bár tudnék segíteni... :-(

Keress olyan könyveket, melyeket szociális fóbiásoknak írtak, illetve pszichológust érdemes lenne megkeresni, ezt, amit a kérdésbe leírtál is megmutathatod neki, persze valószínűleg a saját szavaiddal is szeretné majd hallani a történetet.

Fontos, hogy ne legyen benned semmilyen szégyenérzet a problémáid miatt, mert nincs miért.

Aki elítél, vagy beszól ezért, önmagát minősíti.

2017. okt. 17. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Először: ne büntesd tovább magad pusztán azért, mert létezel és nem a megfelelő helyre születtél.

Másodszor: ha összeszeded magad, és amit itt leírtál, elmondanád egy pszichológusnak, szerintem tudna mit kezdeni veled, te megoldást akarsz, ő tud benne segíteni.

Harmadszor: talán bőrgyógyász, akit fel kellene keresned az izzsadási problémáddal, jó eséllyel a lakossági $z@rok neked nem érnek semmit, de ő tud felírni olyat, ami igen.

Végül pedig: hidd el, a sok felszínes kapcsolatra nincs szükséged. Tudom, milyen pocsék érzés, mikor mindig te adsz és adsz, aztán ha kérnél valamit, jó esetben le vagy sajnálva, rosszabban elküldve a fenébe, hogy jössz te ehhez. Előbb-utóbb fogsz találkozni hasonló emberekkel, és bár sokszor ez inkább utóbb, ha egy is van, amelyik a bajban segít - vagy legalább megpróbál -, rá fogsz jönni, hogy megérte eddig várni rá.

Ami a volt szobatársad illeti, ha egyszer hasonlót sejtettem volna a hét kollégiumi évem alatt, az első dolgom lett volna rejtett kamerát beszerelni a szobába (legolcsóbb vaterázott cucc, régi telefon, akármi, ami felvételt tud készíteni), majd a felvételekkel - ha van rajta valami - azonnal az igazgatóságra menni. Nem csak a kollégiumból, hanem az egyetemről is simán kirúgathattad volna, ha megerőlteted magad.

2017. okt. 17. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

hát pedig én tipikusan ilyen ember vagyok - ilyen bocs, hogy élek.. vagy, ha zavarok, inkább elmegyek. Tudom, ez nevetségesen hathat, de a sok verésnek köszönhetően, meg lelki terrorizálásnak már csak bujkálni szeretnék minden egyes nap. Tudom, hogy vannak értékeim, de értéktelennek tartom magam. És nem értem, hogy miért kell szenvednem, vagy hogy ennek a szenvedésnek, mi az értelme.


Az izzadással való igaz, nem jártam még bőrgyógyásznál, de azt tudom, hogy a szorongásomból fakad. Én minden egyes társas helyzetben nagyon félek... elszorul a gyomrom attól, hogy megítélnek mások.. és ez az izzadás, amit nem tudok kontrollálni, tud is nekik okot adni erre. Már többször hallottam, hogy igénytelennek gondoltak és hasonló kedves gondolatok.. pedig nem igaz. Nem tudok mit tenni ellene, tehetetlen vagyok. Eltűrök, túlélek napokat.


Voltam már pszichológusnál, ő azt mondta, hogy el fog múlni, majd jobb lesz minden. Próbáltam autogén tréninget, el se tudok jutni abba a laza állapotba, amibe kellene. Folyton kattogok, hogy mi lesz, hogy lesz... mikor szakad el a cérna.

2017. okt. 17. 11:36
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha pszichológusnál már voltál, akkor pszichoterapeutát keress fel, sajnos a lelki problémákkal kapcsolatban a változás lassú folyamat. A kialakulás sem egyik napról a másikra következett be.

A mostanában terjedni kezdő mindfulness módszer gyakorlása is segíthet (pár hét intenzív gyakorlás hozhat eredményt).

Semmilyen módszertől nem szabad azt várni, hogy azonnali, tartós változást fog eredményezni, a szakembernél történő látogatás is akkor fog változást eredményezni, ha rávezet dolgokra, amelyeket felismersz, majd tudatosan gyakorolsz, stb.

2017. okt. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Vannak TB által támogatott igen jó pszichológusok is; én Vácra jártam, és sokat segített.
2017. okt. 17. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Gyógyszer is segíthet, bár mérlegelni kell megéri e. Én tömegben utcán szorongtam, gyengének éreztem magam, lesütött fejjel közlekedtem ha rámjött a gyengeség. Ez teljesen elmúlt, Citalopramot szedek. Viszont fáradékonyabb vagyok tőle, és közömbösebbé tesz. Nem erős gyógyszer. 5. éve szedem, nem lesz könnyű letenni, pár hónapja pórbáltam, de visszajöttek a tünetek.
2017. okt. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ha az izzadás, idegesség megkeseríti az életed, lehet a gyógyszer a kisebbik rossz.
2017. okt. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
ez a Citalopram lehet, neked is bejönne. Tesómnak meg a keze izzad egyébként, ő is panaszkodik, hogy ez mennyire tönkretette az életét, úgy érezte megvetik érte. Lehet rajta is segített volna gyógyszer. Ez idegrendszeri érzékenység. Egyébként szerintem nem olyan gáz, hogy izzad a keze, nem értem ez miért olyan nagy probléma? persze mivel nekem nincs ilyen, nem tudom megérteni, hogy ez miért zavarja őt magát ennyire?
2017. okt. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,

a lelki problémákra most nem reagálnék, nagyon sajnálom, amiken átmentél, ezeket a szorongásokat szakemberrel kell feloldani, pszichoterapeiuta, kineziológus, vagy akár mindkettő segítsévél. Az a baj, hogy ha csak magad vagy, nem lesz esélyed feldolgozni, soha nem lesz vége az őrlődésnek, csak nagyobb és nagyobb lelki teher fog nyomni.

Viszont az izzadás... a családban sajnos anyukám is küzdött ezzel, mindent kivizsgáltak a pajzsmirigytől kezdve az idegrendszeri rendellenességekig, makkegészséges volt (vszínű nála is pszichés eredetű a probléma). Azt mondta, hogy akármibe is kerül, ő ezt meg akarja szüntetni, valami gyógymód csak van. Végülis a botox injekció mellett döntött, és hála az égnek a probléma azóta megszűnt. Annyira jó látni, hogy most már milyen felszabdult :) Nem olcsó dolog, és fél évente kell mennie mindig ismételtetni, de már tud hordani mindenféle színű felsőt, nem kell ilyen fura hónaljbetéteket használnia, magabiztos, visszajött az önbizalma. Én azt gondolom, egy próbát neked is megérne, mert ezzel megtennéd az első lépést ahhoz, hogy elkezd végre rendbeszedni magad.

2017. okt. 20. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!