Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Indokolatlanul szorongok, ami...

Indokolatlanul szorongok, ami megkeseríti a mindennapjaimat. Hogyan lehetne ezt legyőzni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Egy nagyon régóta tartó, mentális problémával küzdök, ebben kérném a segítségeteket. A szorongás kialakulása nálam főként az iskolának volt köszönhető. Amikor 7-8 évesen bekerültem az iskolába, az ottani közeg, idegen helyzetek tettek szorongóvá. Meg kellett felelni az elvárásoknak, jól teljesíteni, és ez bennem szorongást váltott ki. Mindig is önértékelési gondokkal küzdöttem, sosem szerettem önmagamat, se külsőleg, se belsőleg nem voltam magammal elégedett. A legnagyobb problémám az volt, hogy másokhoz hasonlítottam magamat, illetve hogy foglalkoztam mások véleményével. Ezek tönkreteszik az embert. A mai napig „fogva tart” a szorongás, és sajnos nem a természetes, normál módon, hanem indokolatlanul szorongok nagyon sok mindenen. Hogy csak pár példát említsek: ha emberek közé kell mennem, vagy csak látnak az utcán, egyszerűen nem tudok nyugodt maradni, rögtön negatív gondolatok jutnak eszembe, hogy biztos rosszakat gondolnak rólam az emberek. És ami a legrosszabb, hogy én tudom magamról – és egyébként mások is tudják -, hogy én egy kedves, barátságos, pörgős lány vagyok alapjáraton, aki nagyon szeret ismerkedni, barátkozni, könnyen megtalálja a közös hangot másokkal. Tehát alapból pozitív, életvidám személyiségem van, de a negatív gondolatok és a szorongás teljesen megbénítja a valódi önmagamat. A gimnázium után bekerültem az egyetemre, és úgy éreztem, hogy talán véget vethetek a szorongásoknak. Nem voltak félelmeim, mindenkivel nagyon jól kijöttem már a gólyatáborban, elég pörgős, nagydumás lánynak ismertek meg, amilyen szeretek is lenni, mert akkor jól érzem magam, magabiztos vagyok. Most elkezdődött a második félévem, és most már a szaktársaim között is nyugtalan vagyok, nem nagyon beszélek, zavarban vagyok. Mintha két külön énem lenne, egy extrovertált és egy introvertált. Kiskoromban visszahúzódó, csendes voltam, de a félelmeim miatt. Alapból nagyon sokat tudok beszélni, és szeretek is, de egyszerűen úrrá lett rajtam a félelem. Sokan bántottak is főként a gimiben, mert nem tudtam kiállni magamért, és nem tudtam megmutatni a valódi önmagamat. Most az egyetemen ugye pörgősnek ismertek meg, aki szeret programokat szervezni, úgymond én voltam a kezdeteknél a bandavezér, aki összehozta a csapatot. Most meg kedvetlen vagyok, szorongok teljesen felesleges és indokolatlan dolgokon. Például órákon azon, hogy éppen hogy üljek, ne viselkedjek furcsán, ha megszólalok, akkor értelmeset mondjak, de mostanában megszólalni se merek, nehogy valami hülyeséget mondjak. Órákon sokszor figyelni sem tudok rendesen, mert folyamatosan azon jár az agyam, hogy hogyan győzzem le ezt az egész szorongást, és hogy ne jussanak eszembe folyamatosan ezek a negatív gondolatok. Pedig tudom, hogy nem bánt senki, valószínű nem is gondolnak rólam rosszat (vagy hát biztos gondolnak, de minden embernek lehetetlenség megfelelni), csak ugye ezt nehéz elfogadni. Én mindig is meg akartam felelni mindenkinek, amiről már rég felismertem, hogy nem lehetséges, de akkor is nehéz ezt elfogadni. A tömegközlekedési eszközökön is szorongok, nem tudok nyugodt maradni ott sem az emberek között. Félek, mikor rám néznek, mit gondolhatnak… Ez teljesen megbénít. És amikor épp nem szorongok, akkor azért kezdek el szorongani, mert arra gondolok, hogy most épp nem szorongok. Tehát már saját magamnak generálom ezt az egészet. Hogyan lehetne ezt megállítani? Hogyan lehetnek pozitív gondolataim? 20 éves leszek, és nem szeretném így leélni az egész életemet. Több mint 10 éve jelen van ez a szorongás az életemben, és nagyon megkeseríti a mindennapjaimat. Nem tudok úgy teljesíteni, ahogy kitelik tőlem, nem vagyok nyugodt, nem tudok emberek között nyugtalanul viselkedni. Illetve de, mert van a másik énem, ami meg pont az ellenkezője, akkor nagyon pörgök, ismerkedek, beszélgetek mindenkivel, gátlástalan vagyok. Egyszerűen nem értem, hogy miért nem tudok mindig ilyen lenni. Valaki tudna segíteni nekem, hogy mi a teendő? Sokat olvastam a témában, és valószínűleg szociális fóbiám van, illetve generalizált szorongásom. De nem minden helyzetben van jelen. Mert van amikor meg teljesen jól érzem magam, és pörgök. De ha egyedül vagyok idegen emberekkel körülvéve, akkor általában rosszul érzem magam. De néha az ismerősök társaságában is nyugtalan vagyok, elcsuklik a hangom és nyelnem kell, nagyon rossz. Tudna nekem valaki segíteni? Mindenkinek vannak problémái, amik miatt nyugtalanul érzi magát, és valószínű mindenki szorong, csak ugye én általában indokolatlanul szorongok, magam által beképzelt dolgok miatt. Hogyan engedhetném el végre a negatív gondolatokat? Előre is köszönöm annak, aki segít! Azt pedig külön köszönöm, hogy elolvastad a regényemet. 19/L

2018. febr. 22. 09:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen átérzem, bár egy évvel fiatalabb vagyok nálad de nálam is már lassan 10 éve jelen van ez a szorongás. Amikor bekerülök egy új közösségbe pörgök, ismerkedek, aztán egy idõ után visszahúzódóvá és szorongóvá válok. Legalább is eddig így volt, már egyre jobban sikerül leküzdenem ezt.:)


Mondok egy pár tanácsot, megnyugtatásul azzal kezdeném hogy ebbõl ki lehet gyógyulni csak akarni kell.:)

Elõször kezdj önismerettel, barátkozz meg magaddal, mert itt van a probléma gyökere, nem vagy teljesen boldog a saját bõrödben ezért érdekel ilyen görcsösen hogy ki mit gondol rólad. Senki sem tökéletes, mindenkinek vannak hibái és sosem fogsz tudni mindenkinek megfelelni az életben, ezt nem csak tudnod kell hanem tudatosítani is magadban.

Minden fejben dõl el, amikor elõjönnek ezek a negatív gondolatok csak koncentrálj arra hogy ezt te generálod, csak a te fejedben létezik, valójában az emberek nem gondolnak semmit rosszat rólat mindenki el van foglalva a maga bajával. Aki meg gondol de nem adtál rá okot azzal nem sokat tudsz kezdeni.:D

A negativitáz megmérgez, muszáj változtatni a gondolkodásmódodon, legyél egy kicsit felszabadultabb, ne félj megmutatni magad a világnak. Mert még mindig jobb megpróbálni valamit és elbukni mint azon keseregni hogy nem mertél belekezdeni valamibe mert féltél a kudarctól. Márpedig ha így folytatod elég sok lehetõséget fogsz kihagyni a szociális fóbiád és megfelelési kényszered miatt.


Egyébként pszichológushoz bármikor mehetsz, a közhiedelemmel ellentétben oda nem az elborult elméjű emberek járnak hanem bárki mehet akár olyan "panasszal" is hogy nem tudja milyen munka a neki való és tanácsot szeretne kérni. Szóval egy próbát megér ha gondolod.:)

2018. febr. 22. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, igazán sokat segítettél!:) Neked sikerült legyőznöd a félelmedet végül?


Tavaly voltam már kineziológusnál, kétszer is, ő mutatott rá arra, hogy nekem 7-8 éves koromban kezdődött a szorongásom, tehát főként az iskola váltotta ki belőlem ezt az egész problémát. Kétszer voltam nála, aztán többet nem mentem, mert jobban éreztem magam. De most újra ez van. Gondoltam rá egyébként, hogy visszamegyek. Lehet, hogy az lesz.

2018. febr. 22. 10:12
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanilyen helyzetben vagyok. Mindenképpen hasznos, ha jársz egy jó szakemberhez.

Nekem az átgondolás segít általában. Először szépen ki kell söpörni a negatív gondolatokat a fejedből. Aztán vedd végig, pontról pontra. Én két fázisra szoktam osztani.

1. Van e okod valójában a szorongásra? Van e valós alapja a félelmednek? Vajon tényleg veled foglalkoznak vadidegen emberek? Történik egyáltalán bármi rossz, ami miatt rosszul kell érezned magad?

2. ÉS HA IGEN? Mi a legrosszabb, ami történhet? Múlik e bármi is rajta? Számít e, hogy a vadidegen emberek mit gondolnak rólad? Meg lehet e oldani, ha tényleg van valami problémád?


Vegyük alapul a tömegközlekedést. Rettegsz, hogy mit gondolnak rólad, magadban már talán el is kezded generálni, hogy az a két csaj biztos rajtad röhög, mondjuk a pompomos sapkádon. Emiatt a két csaj felé automatikusan ellenérzéseket táplálsz és már úgy nézel rájuk, hogy fel tudnád őket gyújtani, a sapkádat pedig betömöd a táskádba és inkább hagyod, hogy lefagyjon a füled.

Na ilyenkor kell gondolkodni. Miért néznék a sapkádat? Miért néznének téged? Miért is lenne gáz a pompomos sapka, mikor rengetegen hordanak olyat? Ha ezeket átgondolod, és utána rájuk nézel, már azt fogod látni, hogy rád sem néznek, csak egymással beszélgetnek és mosolyognak. Amikor pedig a buszról leszállva utánad szaladnak, hogy bocsi, elejtetted a sapidat, amúgy tök menő, akkor még rá is jössz, hogy bakker, milyen aranyosak.

De ott van a B verzió, amikor tényleg a sapkádat bámulják és tényleg kiröhögik, mert mondjuk nem aranyosak, hanem félrenevelt, bunkó kislányok, akiknek csak az a menő, amit Kim K kitesz az instára. Ebben az esetben azt kell átgondolni, hogy miért is érdekelne téged egy hangyaf**nyit az ő véleményük? Ismered őket? Nem. Jóban vagytok? Nem. Jófejek? Nem. Neked tetszik a sapkád? Igen. És azt veszed fel, ami neked tetszik? Igen. Kevesebb leszel ettől bárkinél? Nem.

Ilyenkor elégedetten hátradőlhetsz, hetykén megigazítva a pompomot a sapidon, büszkén arra, hogy nem mások véleményének élsz, pláne nem s**gfejek véleményének.

2018. febr. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell túlspilázni, az emberek csak emberek. Senki nem tökéletes, mindenki hibázik néha, mindenki téved néha, mindenki beég néha, másnak sem sikerül mindig minden elsőre, a többiek is pont ugyanolyan esendőek és törékenyek, mint te. Ha esetleg szerencsésebbek, vagy valamiben tehetségesebbek, akkor se úgy lásd őket, hogy na bakker, Ő SOKKAL JOBB NÁLAM.

Ne hasonlítgasd magad másokhoz, és pláne ne meséld be magadnak, hogy a többiek jobbak, szebbek, ügyesebbek, tökéletesebbek nálad.

Meg kell találnod önmagadat, a pörgés meg az életvidámság jó dolog, csak kevés. Nem vagy tisztában az értékeiddel, a "pozitív" oldalad csak egy kompenzálás, de nem a valódi éned.

Rengeteg önbizalom van benned, mégis egy mondattal el lehet bizonytalanítani. Ezen kell dolgoznod. Még nagyon fiatal vagy, úgyhogy bőven van időd. :)

2018. febr. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Teljesen igazatok van, köszönöm Nektek is a segítséget!:)


Igen, talán a legnagyobb baj az, hogy magam sem tudom, ki vagyok valójában. Nem találom önmagamat, és ezen kellene dolgoznom valahogy, hogy megtaláljam végre a valódi énemet, és aszerint cselekedjek minden helyzetben. Mert szinte mindig máshogy viselkedem, és ez is szintén az emberektől függ.

2018. febr. 22. 11:44
 6/9 anonim ***** válasza:

#1-es vagyok. Szóra sem érdemes, szívesen segítek.:)

És hogy válaszoljak a kérdésedre azt hiszem még nem teljesen, nem egyik napról a másikra változik meg az ember gondolkodásmódja hanem lépésrõl lépésre alakítja, alig 1-2 éve keztem el "kigyógyítani" magam és ez a folyamat még mindig tart, de szerintem nagyon jól haladok. Már csak egy nagyobb tömeg elõtt szereplésnél jön elõ belõlem ez a szorongás meg hogy ki mit gondol rólam, de ezen is dolgozok már.:)


Csak hinni kell benne hogy sikerülni fog és hamar túl leszel rajta, sok sikert.:)

És tényleg az a legfontosabb lépés hogy ismerd meg önmagad, legyél tisztában az erõsségeiddel és gyengeségeiddel is, hogy ezeket megfelelõ helyzetekben tud majd használni.

2018. febr. 22. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nekem csak pszichológussal sikerült legyőznöm az extrém szorongásom.
2018. febr. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

" Amikor 7-8 évesen bekerültem az iskolába, az ottani közeg, idegen helyzetek tettek szorongóvá."

Frászt! Ne másban keress bűnbakot!

"Meg kellett felelni az elvárásoknak, jól teljesíteni, és ez bennem szorongást váltott ki."

Igen, ez már jobban hangzik. Ez a helyes út. Felismerni, hogy a probléma nem környezetedben, hanem benned van. Vagyis voltaképpen nem is létezik, csak te generálod magadnak.

De nyugi, mindenki átesik ezen, ez a tinikor sajátja. Igaz nem mindenkit gyötör meg egyformán, mint ahogy a fogzás sem, pedig azon is átesett mindenki. De 19 éves vagy, már kifelé gyalogolsz belőle.

2018. febr. 23. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat!


Igen, remélem, hogy hamarosan kijutok belőle. A gondolkodásmódommal van a gond. Nagyon negatívan tudok gondolkodni, ha önmagamról van szó, és emiatt van a szorongás is. De próbálok változtatni, és elfogadni magamat (illetve csak azokat a tulajdonságaimat fogadom el, amiken nem tudok változtatni), de amiken tudok, abból próbálom kihozni a legjobbat, és akkor szerintem rendbe leszek. :)

2018. febr. 23. 16:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!