Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van itt olyan, aki vegánként...

Van itt olyan, aki vegánként gyógyult meg az anorexiából?

Figyelt kérdés

Meg lehet gyógyulni az evészavarból vegánként?

Annyira szeretnék vegánná válni, de nem tudom, hogy az anorexia és bulimia betegségem miatt jót tenne-e.



2018. ápr. 23. 16:54
 1/5 anonim válasza:
93%

Meg lehet-e gyógyulni vegánként az evészavarból?

Igen és nem.


Az igazság az, hogy meg lehet gyógyulni vegán étrenden is, de nem kifizetődő. Egyrészt mert ha nem vigyázol, könnyen megmarad az evészavar (diéta) mentalitás a fejedben, és minden ételt továbbra is címkézel, hogy jó és rossz, egészséges – egészségtelen, szabad – nem szabad stb. Erre pedig a legkevésbé sincs szükséged gyógyulásban, mert túlevéshez, falásrohamokhoz vezet, illetve elősegíti a kvázi-gyógyult állapotot. Ez azt jelenti, hogy habár a tested helyreáll, a fejben ugyanolyan aktív evészavar él tovább, és valójában semmi nem változik. Ez pedig borzasztó veszélyes!


A másik oldalon pedig, ha ízig vérig vegán lélek vagy, akkor jobban teszed, ha nem váltasz addig „életmódot”, amíg teljesen át nem írtad a fejedben élő káoszt. Ha nem vigyázol, beleeshetsz abba a hibába, hogy szuper egészségesen eszel, csak tiszta étkezést vagy hajlandó követni, és semmit, ami nem illik bele a „egészségesről” alkotott elképzelésedbe, azt nem eszel meg. Aki valaha evészavarral küzdött, nagyon óvatosan kell, hogy bánjon a korlátozással járó diétákkal!


Mivel a vegánság több, mint diéta, így ha tényleg komolyan átérzed a miérteket, és szeretnél másokat inspirálni arra, hogy kevesebb állati eredetű ételt fogyasszanak, ha az evészavaros időszakod alatt váltottál, nem fognak komolyan venni. Azt gondolhatják, hogy még mindig beteg vagy. Ez pedig a vegánság céljainak nagyon is sokat árt. Nem hogy nem fogsz inspirálni másokat arra, hogy tegyenek a környezetükért, az állatokért, a gazdaságért, és kevesebb állati eredetű ételeket fogyasszanak, de egyenesen azt gondolhatják, hogy a vegánok mind evészavarosok. Ezzel pedig ártasz annak az elvnek, amire a vegánság épül!


Tehát jobb, ha nagyon nagyon megfontolod, hogy hasznos-e, ha vegánnak nevezed magad vagy sem. Ahhoz, hogy több növényi dolgot egyél, nem kell vegánnak hívnod magad. Másik részről pedig a vegánság nem egyenlő szigorú szabályok szerint kiválasztott teljes értékű bio ökogazdaságból származó szuper mindenmentes ételek fogyasztásával! A vegánság több mint puszta egészséges mánia. Ha az egészségügyi része miatt vágysz rá, hogy vegánná válj, megeshet, hogy az evészavarod próbál irányítani ezen a csatornán keresztül. Talán nem is azért akarsz vegán lenni, mert hiszel benne, hanem mert félsz az ételektől. Még mindig. Ezen pedig semmilyen életmód nem változtat.


Amíg félsz az ételektől, nem tudod teljesen elengedni az evészavarodat, és ez konfliktusokhoz, stresszhez, szorongáshoz, túlevéshez, falásrohamokhoz, szociális fóbiához és még sok-sok más problémához vezet. Ha nem figyelsz oda, a vegánság nem lesz más végül csak maga az orthorexia.


Lehet úgy is sokat tenni a vegánság céljainak megvalósulásáért, hogy nem követsz szigorú dogmákat, és nem tapasztod magadra a vegán címkét. A legjobb, amit a gyógyulásod érdekében megtehetsz, hogy nem száműzöl ételeket az étrendedből, és bármit megengedsz magadnak feltétel nélkül. Ettől még ehetsz tudatosan, egészségesen, többségében növényi dolgokat, mégsem kell elszenvedned a vegánná válás – evészavarok esetében gyakori – negatív következményeit.

2018. ápr. 23. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
96%

Én sokáig próbáltam vegánként meggyógyulni, de aztán rájöttem, hogy ezzel nem segítek az evészavaron. :(


Végül vegán maradtam, mert a sok növényi étel (gabonák, gyümölcsök, zöldségek) sokat segítettek az emésztésemen, de ha valamit meg akartam enni a családommal együtt, amiben volt egy kis tej vagy tojás, akkor megettem, mert tudtam, hogy arra van szükségem!


Nem lehetsz úgy vegán, ha az evészavarod miatt vagy az.

Ahogy se a keto, se az alacsony szénhidrátos diéták, semmilyen trendi diéta, ami manapság kering a neten és médiában NEM SEGIT, hanem RONT a mentális betegek állapotán, főleg az evészavarosokén!! Úgy a vegánság sem feltétlenül hasznos.


Az előző vagyok, ha kérdésed van,írj bátran! :)

2018. ápr. 23. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
92%
^^maximálisan egyetértek az előző két válasszal
2018. ápr. 23. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én azt tapasztaltam, hogy ez csak egy újabb megszállottság a fejemben.

Az pozitívum, hogy a testem végre egészséges, ismét menstruálok, van erőm élni, DE ugyanúgy folyton kajákon kattogok, hol mit hogyan, szerintem nálam most az orthorexia lett hangsúlyos, de nem akarom diagnosztizálni magam.

2018. ápr. 25. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Én is az anorexiám közben lettem vegán és bizonyos tekintetben egyet értek az előző válaszolókkal.

Nálam nem okozott semmilyen problémát az állati dolgok lemondásáról, de ugyanúgy maradt az anorexia. Se jobb, se rosszabb nem lett, a gyógyulásra meg nem volt hatassal. Az ugyanúgy fejben dől el. Talán abból a szempontból jobb, hogy a "rossz"nak felcimkézett ételeken nem szerepelt plusszban a szenvedés címke is.


De ha valakinek tényleg nehezére esik az állati származékokról való lemondás, akkor azt evészavarosként én sem ajánlom még.

Nekem szerintem kicsit segített, de próbáld meg, aztán majd érzed hogy hogyan befolyasolja a betegséged.

Gyógyulj meg hamar!

2018. máj. 14. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!