Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy lehet véget vetni a...

Hogy lehet véget vetni a sötétben való félésnek? 18/L

Figyelt kérdés
18 éves vagyok és anyámmal alszok. Sokszor megpróbáltam a szobámban aludni, de egyszerűen olyan félelem nehezedett rám hogy elviselhetetlen volt. Ahogy leraktam a telefont hogy aludjak felment a pulzusom és rohantam át anya mellé. Ha este megyek haza valahonnan akkor ugyan ez a helyzet, ha késő van és nincs senki az utcán képes vagyok futni hazáig. Ha egyedül vagyok itthon felkapcsolom a lámpát,de akkor meg azon parázok hogy mivan ha elkezd passogni vagy lekapcsolódik magától, de szerencsére nagyon ritka hogy egyedül vagyok. Már annyira elegem van ebből az egészből de nem tudom hogy tudnám megoldani tényleg nem bírom ki egyedül a sötétben.:((((
2018. máj. 29. 03:38
 1/6 anonim ***** válasza:

Hangulatvilágítással.

:)

[link]

2018. máj. 29. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem lehet valami gyerekkori trauma? Amugy megertelek, en is sokaig feltem, de nekem az alkoholista mostohaapam azt jatszotta, hogy tudta gyerekkent, hogy felek a sotetben. Mindig akkor mentem WC-re 8-10 evesen, amikor valaki kiment felkapcsolta a villanyt es matatott a konyhaban. O sajnos rendszeresen ijesztgetett, volt hogy kiment, en meg futottam ki pisilni es leterdelt a sotetben a konyhaban es mint egy kutya rammorgott a sotetben negykezlab. Ez sajnos nem vicc! De olyan 18 evesen koromban mulhatott el nekem is ez az egesz, amikor atgondoltam, hogy mitol is kene felnem a sotetben? Na meg azota majdnem 2 meter lettem es 90kg, ugyhogy viccesen is neznek ki, ha felnek a sotetben :D Mindenesetre sajnalom.. es remelem megoldodik a problemad!
2018. máj. 29. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ha lehúzott redőnnyel próbálsz aludni, azt felejtsd el. Megnyugtató, ha szűrődik be egy kis fény. Teljes sötétben én is képtelen vagyok aludni. Megnyugtatlak, esélyes, hogy kifogod nőni. Amikor felnőtt koromban egyedül maradta ma nagy házban, mert a férjem elment külföldre dolgozni, az elején nem tudtam elképzelni, hogyan fogom túlélni. Lassan rájöttem, a negatív gondolatok váltják ki a félelmet. A falak mintha fenyegetően magasodtak volna fölém a sötét szobában. Majd egyszer csak feleszméltem, hogy de hiszen ezek az én falaim. Ki árthat és mit árthat? Ahányszor jöttek a rossz gondolatok, elmondtam a varázsigét, hogy "Az én házam az én váram". Szinte biztos, hogy mumusok vannak a fejedben mikor félsz. Ezt kell behelyettesítened pozitív gondolatokkal, ami nem megy egyik napról a másikra, de egy idő után rutinná fog válni. Az irányfény valóban sokat segít, nem kötelező éjszaka sötétben lenni, nálam is van az előszobában, ami bevilágítja halványan az egész lakást, és minden ajtó nyitva van. Kipróbálhatod azt is, hogy nem csukod be a szobád ajtaját. Az esti utcai félelemre nincs tippem, de ha otthon javul a helyzet a fentiek által, akkor szerintem az utcán is fog, mert ott sem lesznek veled a mumusaid.
2018. máj. 29. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Kissé brutális módszer, tudom, de én mindegyik félelmemet és fóbiámat úgy küzdöttem le, hogy szembenéztem velük.

Betegesen rettegtem például a magasságtól, szóval egy idő után szándékosan magas helyekre kezdtem el mászkálni.

Pirofóbiám is volt, de olyan szinten, hogy az öngyújtót sem mertem használni. Aztán mégis elkezdtem. Emlékszem, sokáig egészben remegtem, ha pl. próbáltam rágyújtani egy cigire. A gyufától még jobban rettegtem - ma már ezekből semmi sem maradt.

A sötéttel sem voltam teljesen kibékülve, szóval elég fiatalon nekiálltam éjjelente tök egyedül járni a várost. Egy ideig féltem, folyamatosan magam mögé nézegettem, mert állandóan olyan érzésem volt, mintha követne valaki, viszont idővel elmúlt ez is.

Mostanában azon kaptam magam, hogy némiképp frusztrál, ha emberek előtt kell beszélnem, hajlamos vagyok bepánikolni tőle (ha angolul vagy németül kell mindezt ráadásul, az csak még inkább ront a helyzeten), és mióta ezt tudatosítottam, azóta az iskolában, ha van lehetőség valamiről prezentációt készíteni és előadni, mindig jelentkezem rá, mert szerintem az nem megoldás, ha menekülök, legalábbis engem eddig csak az vitt előre, ha szembenéztem a problémámmal.

2018. máj. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem is hasonló problémám van, legyőzni nem tudomhogy lehet, nekem az segített, hogy vettem egy égősort, nem túl erős a fénye, így éjszaka az világít éppen csak annyira, hogy lássam a szobámat, de még tudjak aludni. :)

Ha kimegyek éjszaka a konyhába pl akkor a szobámban felkapcsolom a villanyt, nyitva hagyom az ajtót, és akkor a konyhéig kiszűrődik a fény, így sehol nincs vaksötét. Másik opció az elemlémpa, de én azt nem szeretem, mert nem ér el mindenhova a fénye. Az utcán meg jobb esetben van közvilágítás, szóval így nem kell tőle tartanod, azt valahogy neked kell lerendezned magaddal, hogy ott nincs teljesen sötét, látod a környezeted stb.

2018. máj. 29. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Én 20 éves fiú vagyok és velem is ez a helyzet...

Mindig is éjjeli lámpa mellett aludtam.

Mondjuk én alapvetően a sötétet szeretem, csak aludni benne nem. Nem tudom miért. Úgy nagyon kiszolgáltatottnak és védtelennek érzem magam talán, persze nem tom mi/ki előtt.

Ha tudatosan nincs bennem semmilyen konkrét dolof amitől félnék.

2018. máj. 29. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!