Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Asperger szindrómás lehetek?

Asperger szindrómás lehetek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van jó pár tünet ami megegyezik nálam, de 1-2 nem annyira, ezért kérem a ti véleményeteket erről.


18 éves fiú vagyok, mindig is problémám volt a szociális kapcsolatok terén, zárkózott, magány kedvelő, gátlásos gyerek voltam, nem tudtam az emberek szemébe nézni, ha több ember előtt, vagy idegennek kellett mondjak valamit akkor dadogtam és néha a mai napig előjön ha nem figyelek rá.

Később nem nagyon találtam meg azt a pontot, ahol a beszélgetésbe kellett volna kapcsolódjak (mai napig nem megy), általában csak figyeltem.

Sosem tudtam könnyen ismerkedni, mindig nagy kihívást okoz, és ha sikerül is, nagyon hosszú folyamat ameddig közös pontot találok valakivel.

Ha ismeretlen tömegben vagyok, leginkább zárt helyen, szorongani kezdek és késztetést érzek, hogy hagyjam el azt a helyet.

Kiskoromban nagyon válogatós voltam, csak krumpliból készült ételeket ettem, esetleg tejtermékeket és szalámit, semmi mást, de úgy 14-16 éves koromra változtattam ezen.

Gondot okoz az arckifejezések és a testbeszéd felismerése, 2 éven keresztül olvastam a témában, hogy megértsem, képeken és videókon keresztül tanultam meg.

Matekből meg fizikából az átlagnál jobban teljesítek, versenyekre is voltam de nem kiemelkedő, inkább átlagon felüli helyezést értem el.

Utálom ha megzavarnak a tevékenységemben, általában dührohamot kapok és káromkodni kezdek, de megtanultam valamennyire magamban lerendezni.

Hosszú időre eltudok merülni egy témában, pl számítógépek alkatrészei, működésük, összeszerelésük, gyártásuk. Általában egy kiválasztott témának minden részletét tudni szeretném. 1-4. osztályig rengeteg gondom volt a viselkedéssel, a saját szabályaimat követtem és rengeteg intőt kaptam. Fiatalabb koromban nehezemre esett az érzelmek kifejezése, soha nem tudtam kifejezni magam de mostanra tanulással javítottam rajta.


És most jön az a rész ami szerintem különbözik. Egyáltalán nincs gondom az empátiával vagy az együttérzés képességével. Képes vagyok a szövegek átvitt értelmének felismerésében, sőt, még olyan szövegben is átvitt értelmet keresek amiben nem is kéne legyen. Nincs gondom az érintkezéssel, sőt igénylem azt hogy ölelést kapjak, nélküle rosszul érzem magam.

Ez helyett inkább hangulat ingadozások a gyakoriak. Egy sértő szót egyik pillanatban fel sem veszek, másikban pedig annyira megsértődök hogy sírni tudnék. Eléggé hamar és gyakran változik a hangulatom a depressziós és az imádok élni érzés között. Éppen ezért általában el kell nyomnom az érzéseimet, mert olyan dolgok tudnak megbántani, amikről tudom, hogy nem sértésből mondtak, de belül engem mégis mar ez a gondolat.


Remélem eléggé részletesen leírtam ahhoz hogy tudjatok segíteni. Tudom, a pontos diagnózist nem itt kell keresnem, de több ember véleménye átfogóbb képet adhat számomra



2019. jan. 7. 01:57
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja, és azt kifelejtettem, hogy szeretem ha pontosan meghatározott programjaim vannak. Nem betegesen, belefér egy kis spontán dolog, szeretem ha minden előre meg van tervezve, a találkozási időpontokat szigorúan betartom. Ha 12:00-ra beszéltem meg, akkor igyekszem percre pontosan érkezni, 11:59, vagy 11:58-ra.
2019. jan. 7. 02:04
 2/6 anonim ***** válasza:
Maximum egy kicsit, de egészen valószínű, hogy nem ütöd meg a klinikai küszöböt.
2019. jan. 7. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
51%
Szia, én gyógypedagógia szakon tanulok, inkább azt mondanám, hogy kissé antiszociális vagy (mint én) de aspergeres semmiképp.
2019. jan. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Hát én nem tudom, mi ez, nekem a szociális fóbia és általános szorongás tette tönkre az életemet. Érdekes, hogy milyen hasonlóságok, átfedések vannak az egyes lelki betegségek között. Ezeknek a tüneteknek egy része rám is igaz.
2019. jan. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Magam is Aspergeres vagyok, több aspie baráttal és családtaggal, ezen kívül pszichológia szakot végeztem.


Amiket leírsz, teljes mértékben igazak rám is. Viszont annak ellenére, hogy 12 éves korom óta voltak/vannak elég komoly gondjaim a hangulatingadozások miatt - ami a jelenlegi legfrisebb tudásunk szerint igenis nagyon jellemző az ASpergeresekre/autistákra!!! - és több szakember is látott életem során, csak 33 évesen kezdtem tisztán látni a problémám és kértem immár célzottan segítséget.


Éppen az általed is említett "az autistáknak nincs empátiája" tévhit miat. Ez egy túlhaladott nézet, amely nem igaz! Jó lenne végre elfelejteni! Rengeteg autista nem kapja meg a megfelelő segítséget emiatt!


Nem tudom, olvasol-e angolul, mert az a helyzet, hogy sokkal több, naprakészebb irodalom van a témában, de ezért magyarul is találni, ha a youtube-on rákeresel pl az autistavagyok.hu videóira, hasznos lehet. Sok tévhitet eloszlatnak.


A szövegértésről: 3-4 éves tanultam meg olvasni, hiperlexiás voltam (szintén gyakori autistáknál), és noha sok helyen olvastam, hogy a hiperlexiások nem mindig értik azt, amit olvasnak, nekem ezzel semmi bajom nem volt. Nagyon fiatalon felnőtteknek szóló könyveket olvastam és megértettem őket. Sőt, imádom a regényeket, fiktív műveket! Na ezt kapd ki. :)


Szerintem előbb tájékozódj jobban a témában - ne csak a Gyakorikérdésekről, hogy reálisabb képet kapj arról, mi az autizmus/Asperger. Az más kérdés, hogy érdemes-e utána menni a diagnózisnak, pláne Magyarországon. (Ha egyébként minden rendben, akkor szerintem nem.)

2019. jan. 10. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem nem, inkább a #4. által írt dolgok.

Ezt "kellene" hozni pontról-pontra: [link]

Ezt is: "D. Symptoms cause clinically significant impairment in social, occupational, or other important areas of current functioning."

2019. jan. 11. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!