Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Milyen sérülések vagy betegség...

Milyen sérülések vagy betegségek hatására tud megváltozni egy ember szem színe?

Figyelt kérdés

2023. febr. 14. 21:52
 1/6 anonim ***** válasza:

Az ember szemének színe elsősorban a szem irisze által termelt pigment mennyiségétől függ, és általában a genetika határozza meg. Azonban bizonyos betegségek vagy sérülések hatására a szem színe változhat.


Például, ha valaki glaukóma (zöldhályog) betegségben szenved, az esetlegesen alkalmazott gyógyszerek hatására a szem irisze megváltozhat, ami befolyásolhatja a szem színét. Ez a hatás általában fokozatosan következik be.


Egy másik példa az heterokrómiára, amely akkor fordul elő, ha a szemek két különböző színűek. Ez lehet veleszületett vagy kialakulhat betegség vagy sérülés hatására. Például ha az egyik szem irisze sérül, az gyulladást okozhat, ami megváltoztathatja a szem színét.


Végül, egyes gyógyszerek is befolyásolhatják a szem színét. Például a látásromlás kezelésére alkalmazott glaukóma gyógyszerek hosszabb használata esetén a szemek barnássá válhatnak.

2023. febr. 14. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Semmiféle. bevérezhet, vagy hályognál torzíthatja a betegség a szemet, májproblémánál sárgulhat a fehér rész, de ettől a szemszíne nem fog valósan változni. Léteznek genetikai betegségek,hibák, amik miatt kirívó szemszínnel születik valaki, de az sem utólag változik meg (heterokrómia, vagy albínóknál a festékanyag hiánya miatti szemszín ilyen, vagy a Waardenburg-szindróma)
2023. febr. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A szemünk színét az irisz adja, genetikailag meghatározott. Léteznek betegségek, mely miatt úgy tűnik, a szem színe megváltozik. Ilyen például a Wilson-kór, melynél kórosan réz halmozódik fel a szervezetben, a réz lerakódik az íriszen karika formában (Kayser-Fleischer-gyűrű). Nem az írisz változik, de a ránézésre megváltozik a szem kinézete, ha epeúti pangása van az illetőnek (máj és epeúti betegségek) és "besárgul" az ínhártyája. Az ínhártyán továbbá elpattanhatnak erek, mely miatt 1 pontban bevérzik, vagy allergia/irritáció miatt az erek kitágulnak és bevérzik az egész.
2023. febr. 16. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Előrehaladott szürkehályog (cataracta progressiva).
2023. febr. 27. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 csempéző vizipisztoy ***** válasza:

Szia!

Nálunk a családban előfordult, hogy változik a szemünk színe, de ez több tízéves távlatokban. Keresztanyám szeme kék volt, idősebb korára eléggé láthatóan zöld lett. Nem volt betegsége.

Az én szemem sötétbarna volt, mostmár lassan nagyon sötét de inkább kék színű.

Nem foglalkoztam ezzel a dologgal, egészen addig, amíg 2 éve be nem vérzett a szemem és a szemészetre kerültem. Az orvos azt mondta, hogy változhat az írisz színe, nincs ebben semmi meglepő. Az öregedés is kiválthatja.

Amúgy, ha megnézed az íriszt, nem egy kompakt valami. Sok kis különböző szálból áll. Legalábbis úgy néz ki.

Az alapból kék színben, nálam volt egy csomó sárga szál, ettől tök barnának látszott 50 centiről is.

Már alig van benne olyan.

Logikus, hogy változhat a pigment mennyiség is, hiszen őszülünk is.

Nálam az is már 10 éve elkezdődött. 42 vok

2023. jún. 14. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 csempéző vizipisztoy ***** válasza:
5-ös voltam. több évtizedes távlatokban. Csak, hogy érthető legyen.
2023. jún. 14. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!