Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A hozzáadott cukor hány gramm...

A hozzáadott cukor hány gramm mennyiségtől káros?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Először egy kis sztori. 25 éves srác vagyok, több éve sportolok és foglalkozom az egészséges táplálkozással. Régebben össze vissza ettem, igaz sosem tudtam elhízni mert ekto-mezo alkat vagyok, viszont a bőröm nem volt a legszebb, lehet a gluténtól, laktóztól, cukortól vagy mindháromtól. Aztán hirtelen egyik napról a másikra mindent kiiktattam az étrendemből, mondjuk ez lehet hiba volt, inkább csak csökkenteni kellett volna lassan az adagokat mert kín szenvedés volt az első két hét, főleg a cukrot letenni. Most már gyümölcsöket sem eszem, mivel azok is tele vannak cukorral, mesterséges édesítőket meg hagyjuk.


Aztán azt vettem észre hogy nagy amit nagy nehezen sikerült elérnem 80 kg-ot végre, az kezdett szépen csökkenni. Most vagyok 75 kg, ami nekem kevés. És hiába próbálom kölessel, rizzsel meg ilyen gluténmentes dolgokkal pótolni a szénhidrátot, egyszerűen nem hízok mint régen és az izmaim sem olyan kerekek, látszanak de olyan mintha nem lennének valamivel feltöltve és be vannak esve úgymond. Fehérjé bevitellel nincs baj mert napi több kg húst eszem, májat stb mivel a laktózmentes termékek sem egészségesek ezért sem túrót, sajtot, tejet, tejfölt meg ilyeneket nem eszem.


A kérdésem az lenne: nem lehet, hogy a teljes cukormegvonástól nem tudok hízni? Mert most ez is olyan dolog, hogy van 100 netes cikk, és 100 féle dolgot írnak mindenhol. Hol azt, hogy a teljes cukormegvonás (főleg még huszonévesen) kritikus következményekkel is járhat mivel az agynak, izmoknak valamennyi cukorra szüksége van, főleg edzés után. Viszont azt tudom, hogy a sok hozzáadott cukor roncsolja a kollagénrostokat és hamarabb öregszik a bőr. Hol amazt írják, hogy inkább édesítők, hol azt hogy az édesítők károsak, stb stb. A gluténnal, laktózz ugyanez van, valahol írják, hogy aki nem érzékeny rá annak nem egészséges és nem indokolt elhagyni, főleg a teljes kiőrlésű dolgokat. Szóval én már teljesen össze vagyok zavarodva hogy mi az igaz és mi nem. És akkor még nem beszéltem a bio dolgokról (ha egyáltalán egészségesebbek a bio dolgok vagy csak eladják tripla áron ugyanazt). Viszont azt tudom, hogy régebben sokkal jobban néztem ki testileg amikor ettem azért csokikat, kenyeret, literszámra tejet stb. Most meg konkrétan magamat szenvedtetem hogy majdnem csak levegőt eszem már lassan, tény, hogy a bőröm szebb lett, de sehogy nem tudok hízni és néha már unalmasak ezek a köretek hogy rizs hússal, köles hússal, puffasztott rizs, csak zöldségek és konkrétan ennyi amiket eszem. Lehet hogy néhány dolgot azért kéne ennem mint teljes kiőrlésű kenyér vagy 1 pohár tej mert azt érzem hogy a testem mintha jelezné hogy ezek a tápanyagok neki nem teljesen megfelelőek és hiányzik neki valami. Viszont azt sem szeretném ha a bőröm megint aknés lenne. Szerintetek mit tegyek?



2020. jún. 1. 15:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem táplálkozz kiegyensúlyozottan és ha nincs étel allergiád, akkor nyugodtan egyél mindent, amit megkívánsz. Többször és keveset. Az meg nonszensz, hogy gyümölcsöt egyáltalán nem eszel. Ha eleget mozogsz és semmiben nem túlzol, akkor a szervezeted megkapja, amire szüksége van.
2020. jún. 1. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

nem csak a köles és a rizs van mint alacsony glikémiás indexű köret. Ott van pl a kuszkusz, bulgur, quinoa. A glutén nagy mennyiségben gyulladást okoz a szervezetedben de ekkora mennyiségben egyáltalán nem ártalmas.


A napi több kg hús tök felesleges, elsavasodsz és fejlődés céljából nincs rá szükséged, főleg hogy pl a kölesben is teljes értékű fehérje van nagy mennyiségben. 0,8-1,4 közötti fehérjebevitel kell/tkg.


A hozzáadott cukrok rosszak de ami pl a kölesben van az épp szükséges a normális agyi funkcióhoz. Belőle van energiád. A gyümölcsöket sem szabad elengedni..az már fruktóz, arra is szükséged van. A gyümölcsökben van a legtöbb antioxidáns amely megköti, semlegesiti a szabadgyököket.


Ha nem tudsz izmot épiteni akkor: 1. rosszak a gyakorlatok, 2. rossz az étkezésed. Kérdés az is, hogy mióta nem veszel észre magadon változást. Nem szabad siettetni semmit.


Bővebb infót nem tudunk rólad ez kevés.


A laktózmentes termékek nem laktózmentesek hanem több laktáz enzimet tartalmaznak amely csak segít a szervezetednek megemészteni. Minden embernek így kellene vagy minimalizálni a tejfogyasztást. Vannak növényi változatok is, mint tej, sajt, tejszín.

2020. jún. 1. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
73%

Ugye tudod, hogy a zöldségekben, gyümölcsökben természetes módon van cukor, és a hozzáadott cukor nem ugyanazt jelenti?

Valamint a kristálycukor (hozzáadott cukor) és a gyümölcscukor sem ugyanaz?

2020. jún. 1. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Mindenkinek szüksége van szénhidrátra, attól lesz energiád és ahogy írod az agynak is szüksége van rá. Egészséges embernek 320, egy inzulinrezisztensnek 160mg a megengedett. Ez napi 5 étkezésre elosztva.
2020. jún. 1. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Van különbség cukor és cukor között is.

Te hozzáadott cukorról írsz ami azért hozzáadott mivel alapjáraton nem tartalmaz egy adott étel cukrot és adnak még hozzá, hogy finomabb legyen.

Rengeteg étel önmagába tartalmaz cukrot pl gyümölcsök zöldségek tejtermékek stb. ezekben lévő cukor nem számítanak hozzáadott cukornak. A különböző cukros yoghurtokba rakott cukor viszont már pl. annak számít. Egy nap kb max 40g hozzáadott cukor fogyasztása javasolt.

Cukrot nem érdemes teljesen kiiktatni az étrendedből mivel ha nem eszel hozzáadott cukrot és változatosan étkezel nagyon nehéz lenne annyit enni belőle, hogy ártalmas legyen csak önmagában. Ha viszont mértéktelenül eszed a hozzáadott cukrokat (kóla, cukorkák, csoki stb) akkora mennyiségek már okozhatnak gondokat ideértve pl elhízás amiből következik sok más gond. Ha meg valaki sok cukrot eszik egy nap és nem hízik meg akkor valszeg. az a cukor a napi kalóriaadagja ami szintén káros mivel nincs egy változatos étrend és sok fontos anyagból hiány alakul ki a szervezetben.

Hízni meg maximum több kalóriától fogsz lehet az cukor zsír fehérje igazából bármi tehát nem a cukormegvonástól nem hízol hanem mert nem eszel elég kalóriát.

Az édesítőszerekre sokan írják, hogy károsak igazából elvileg nem, de lényegében fogalmunk sincs, tehát legjobb ha elkerüljük hacsak nem szorulunk rá mondjuk cukorbetegként mivel a cukorról tudjuk, hogy biztonságos és egészséges bizonyos határokon belül évezredek óta fogyasztjuk ezzé alakul szinte az összes bevitt táplálék mivel a sejtek főleg ezt tudják hasznosítani mint energia, édesítőszereknél nem feltétlen vagyunk tisztába a hosszútávú hatásukkal.

Glutént meg laktózt is nyugodtan lehet fogyasztani ha nem vagy rá érzékeny nem lesz tőle semmi bajod évezredek óta ezt eszi az ember.

2020. jún. 1. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is feleslegesen kerülöd a gyümölcsöket, sok vitamin és hasznos anyag van bennük. Ha nincs gond a súlyoddal, sőt fel kellene szedned pár kilót, ehetnél olajos magvakat is. A fehérjebeviteled hány gramm? 1,5-2 g/testsúlykilogramm pont elég lenne, ehhez nem kell több kiló húst enni. Ha összességében kevés kalóriát viszel be, ehetsz több zsírt, zsírosabb fehérjeforrásokat is, ne a fehérjét told túl.
2020. jún. 1. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
De most akkor hogyan kell ezt értelmezni, mert a WHO szerint a napi cukormennyiség férfiaknál 37,5 g, ez kb 8 teáskanál cukor lenne. Habár ez nehezen értelmezhető, mert ez a 37,5 g mennyiség ez most glükóz, dextróz, fruktóz vagy mi? De ha megeszem két banánt akkor már túl is haladtam ezt a mennyiséget. Vagy ami cukor alapjáraton benne van egy termékben természetes módon az nem számít bele ebbe a 37,5 grammba? Ezt nem értem. A fehérjebevitelem az elég durva, múltkor másfél kiló húst ettem meg egy étkezésre, plusz a tóbbi étkezés. Az kb olyan 450 gramm fehérje egy nap.
2020. jún. 1. 16:08
 8/13 A kérdező kommentje:
A szénhidrát mennyiségem kb olyan 100 gramm per nap.
2020. jún. 1. 16:10
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
De nálad hol a kaja élvezete? 25 éves vagy, nincs ételallergiád, elvileg ehetsz, amit akarsz. Akkor miért görcsölsz ennyire rá? Egyél mértékkel napi többször keveset. Figyelj a kaják minőségére és a szénhidrát, fehérje és zsír arányára, közben pedig élvezd, amit eszel és mozogj mellette.
2020. jún. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"De most akkor hogyan kell ezt értelmezni, mert a WHO szerint a napi cukormennyiség férfiaknál 37,5 g, ez kb 8 teáskanál cukor lenne"

Ez a hozzáadott cukormennyiség de le is írtam

"Vagy ami cukor alapjáraton benne van egy termékben természetes módon az nem számít bele ebbe a 37,5 grammba?"

Pontosan

"Az kb olyan 450 gramm fehérje egy nap."

Ez meg nagyon sok ttkg*2 gramm fehérjét egyél egy nap mert tönkremehet a veséd ha túl sok fehérjét eszel

"A szénhidrát mennyiségem kb olyan 100 gramm per nap."

Ez meg kevés olyan 300 körül egyél.

2020. jún. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!