Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Válogatós vagyok de nagyon ez...

Válogatós vagyok de nagyon ez normális vagy valamilyen betegségem van?

Figyelt kérdés
Na szóval 17 éves vagyok és 1,5 éves korom óta egyik napról a másikra nagyon válogatóssá váltam. A kis pufók baba aki voltam nagyon lesoványodott de mindenki aztmondta hogy majd úgy is kinövöm. Itt vagyok most 48 kg a testsúlyom és 171 cm magas vagyok. Összvissz max 10 különböző ételt ha képes vagyok megenni az új ételeknek már a szagától felfordul a gyomrom és hányingerem lesz. Létezik ilyen rendellenesség van rá gyógyszer megoldás?

2020. dec. 18. 00:01
 1/4 Angel3000 ***** válasza:
100%
Szia! Hát ez tènyleg túl kevès testsúly a magasságodhoz kèpest. Tôbb minden állhat az ètvágytalanság hátterében. Pazsmirigy zavara, cukorbetegsèg, táplálèk allergia, vagy ètelintolerancia kisèrôje is lehet az ètvágycsökkenès. Kûlönbözô tesztekkel, orvosi kivizsgálással kiszûrhetô az allergèn èlelmiszer. Felnôttkori ètvágytalanságot pszichès kórkèpek is elôidèzhetnek. A fokozott stressz, kezeletlen depresszió okozója lehet az ètvágy csökkenèsènek. Javaslom, hogy szedjèl Ètvágygerjesztôt, Bio active kelbimbócsira rendkivûli hatással van a hasnyálmirigy inzulèntermelô kèpessègènek javitására. Sportoljál, hogy jó legyen a vèrkeringèsed ès erôsôdjenek az izmaid. Minden jót!
2020. dec. 18. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Az étvágyammal nincs baj sokat eszem csak szinte mindig ugyanazt mert másra nem vagyok képes
2020. dec. 19. 01:17
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

2 év körüli kisgyermekeknél gyakori, hogy válogatóssá válnak. Ennek egyrészt lehet evolúciós, biológiai oka (pl. máshogy érzik az ízeket, mint a felnőttek, az édes íz vonzza őket leginkább, mert az anyatej is édeskés), másrészt az is befolyásolja őket, mit eszik a család, mivel 1,5-2 éves kortól már jórészt a családdal együtt esznek, és sajnos 1 éves kor után egyre több cukros, feldolgozott, finomított ételt/italt is fogyasztanak.

Extrém válogatósság jellemző az autista gyerekekre, ennek lehet köze a náluk gyakran jellemző kóros bélflórához. A hosszú ideig tartó szelektív táplálkozás (bizonyos fajta ételek tartós kerülése) bizonyos esetekben tápanyag- és vitaminhiányt okozhat (pl. fehérje, vas, B-vitaminok, cink), ami étvágytalansághoz vezethet, így egyfajta ördögi kör alakulhat ki. A szülő, jobb ötlete nem lévén, kiszolgálja a gyerek kívánságait, és hagyja, hogy csak pár fajta étellel, édes italokkal lakjon jól, attól félve, hogy túlságosan lefogy, nem gyarapodik megfelelően. Így viszont állandósulhat a probléma.

Az én környezetemben azt figyeltem meg, hogy a rosszul evő, válogatós, vékony, de kb. egészséges gyerekek 10 éves koruk után elkezdtek többféle ételt megkóstolni és megenni, és az étvágyuk is sokat javult. A saját gyerekeim is elég válogatósak, de ahogy nőnek (már iskolások), egyre inkább javulást veszek észre. Úgyhogy szerintem a te esetedben valami komolyabb gond lehet, ha ennyi idősen ilyen kevés fajta ételt tudsz megenni.

Én a helyedben elmennék egy vérvételre (pl. vashiányt, vérszegénységet felderíteni), ételallergia-vizsgálatra, szednék vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket (pl. D-vitamin, B-komplex, Béres-csepp, cink, magnézium, szükség esetén vas), illetve probiotikumot. Ha javul az étvágyad, kezdd el tudatosan bővíteni az elfogyasztott ételek körét, odafigyelve a megfelelő fehérjebevitelre, és egyúttal csökkentve a feldolgozott, finomított, cukrozott élelmiszerek mennyiségét.

Ha a fehérjében, zsírban gazdagabb ételek fogyasztásával gondod van, erősítsd a gyomorsavadat. Szedhetsz Optacidot (az egyik gyerekemnek gasztroenterológus ajánlotta, neki sokat segített), vagy ihatsz almaecetes vizet, gyömbérteát, pár kanál savanyúkáposzta-levet evés előtt.

2020. dec. 19. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, nagyon szeretnék már a végére járni ennek
2020. dec. 25. 02:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!