Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Szoktak diétát javasolni...

Szoktak diétát javasolni pajzsmirigy-alulműködésnél?

Figyelt kérdés

Ha igen milyet?

Sajnos endokrinológus csak annyit mondott, hogy figyeljek oda nehogy hízzak, mert gyakori.

Nálam is feljött 6 kg a 2 hónap alatt. Tsh-m még magas, folyamatosan emelni kell a letroxot.



2022. okt. 21. 12:10
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha autoimmun eredetű (mondjuk Hashimoto), akkor javasolt kerülni a glutént, a cukor, a kávét, és ha még a laktózt bírod, akkor a tejtermékeket nem, de ha már vannak intoleranciatüneteid, akkor értelemszerűen a tejet is. :/


Eléggé hasonló a cukorbetegek diétájára a miénk, mert az alulműködés velejárója a csökkent anyagcsere, gyakori az inzulinrezisztencia, majd a 2-es típusú diabétesz. A hízáson kívül ennek a kockázatát kellene minimalizálni.

Fontos: a hormont mindig éhgyomorra vedd be és legalább 20-30 percet adj neki, hogy felszívódjon. Addig max vizet igyál.

2022. okt. 21. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Rendben! Köszönöm 🙂
2022. okt. 21. 12:42
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szívesen! :)

Az jutott még eszembe, hogy a szójával is lehetnek gondok, de ezt egyénileg kell kitapasztalni.

Gond alatt azt értem, hogy fokozhatja a PMS tüneteket, elviselhetetlen mellfeszülést okozhat amellett, hogy gyakoribb fejfájásos-migrénes panaszok is jelentjezhetnek mellette. Nem szokták összekötni a kettőt, pedig pm-betegeknél nagyon is gyakori, hisz ez egy hormonális betegség, ahol minden mindennel összefügg.


Kitartást és jó egészséget!

2022. okt. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nagyon hasznos, amit leírtál 1-es. Évek óta tudom, hogy Hashimotom van, de az endokrinológus nem látott el semmilyen hasznos tanáccsal. Csak felírta a Letroxot, és szelént javasolt. Én nem hízok, sőt nagyon vékony vagyok. Akkor is érdemes ezt a diétát alkalmazni? A kávé miért ellenjavallt? Mert én azt nagyon szeretem. Köszi, ha válaszolsz. 🙂
2022. okt. 21. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Tényleg, a szelén is ajánlott, ezt el is felejtettem! A D-vitamin szükséglet is magasabb, mint "normál" emberek esetében.


A koffeinre amiatt tudunk könnyen rákattanni, mert a pm alulműködése miatt folyamatos a fáradtság, enerváltság, és olyan, mintha kávé (vagy energiaital) nélkül létezni nem tudnánk. Közben még inkább kimerít, és az egyébként is gyulladásban lévő, 200%-on pörgő pajzsmirigyet is stimulálja az anyagcsere fokozása mellett, még erősebb gyulladást keltve, és ez egy ördögi kör, mert TÉNYLEG túlélhetetlennek tűnhet egy nap kávé nélkül. A taurin amúgy kifejezetten hasznos, ez az egyetlen valóban egészséges része az e.italoknak, és amúgy egy aminosav, azok egyike, amelyeket nem tudunk magunktól előállítani. Szívbetegek számára kifejezetten ajánlott a figyasztása, de ez kapszula / por formában is elérhető, nem kell hozzá redbull. :)



A táplálkozási "okosságok" után olvasgatva sokféle anyaggal találkoztam, tanulmányoztam többféle szemléletmódot, irányzatot (némelyik inkább szekta:); egyik mellett sem köteleződtem el, de mindenhonnan kicsipegettem a számomra hasznosnak tűnő dolgokat, és amit kipróbálva is hasznosnak éreztem, az megmaradt.


A kávé vs hormonok és pajzsmirigy -témát először BocsiVikinél találtam meg, de van ennek (ún. hormontípusok szerinti diéta) irodalma külf.i oldalakon is.


Ami még szintén nagyon hasznos volt számomra, az az Életem - ételem (vagy fordítva, Csonka Júlia blogja) oldal: rengeteg praktikus tudnivaló és olyan infók, amiket az orvostól kellene elsőkézből megtudnunk, ehelyett magunknak kell felkutatni, kitapasztalni mindent. Persze az a hiteles és biztos, de miért is kellene éveknek eltelnie míg ezek összeállnak személyre szabottan, ha már egyből megkapná mindenki a szükséges ismereteket, vagy legalább azt, hogy hol tud utánanézni, ha valami még mindig nem jó.

2022. okt. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Aki nagyon vékony, annak biztosan nem az elhízás a legnagyobb veszélyforrás, inkább a pajzsmirigy kimerülése, ezt lenne jó elkerülni minden lehetséges módon, leginkább úgy, hogy az irritáló, gyulladást fokozó dolgokat kerüljük. De én nem vagyok orvos, úgyhogy nem mernék általános érvényű "szabályokat" kijelenteni, csak a saját eddigi tapasztalataimat és az "összeolvasott" anyagokat osztottam meg.
2022. okt. 21. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Köszönjük szépen. Tényleg úgy van, ahogy írtad. Sokszor vagyok indokolatlanul fáradt. Kívánom a kávét. Napi 2-3 alkalommal fogyasztom. Igyekszem majd mérsékelni.
2022. okt. 21. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!