Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Táplálkozáshoz VALÓBAN értők! ...

Táplálkozáshoz VALÓBAN értők! Milyen tápanyag/vitamin hiányzik ebből?

Figyelt kérdés

Ha valaki csak a következőket eszi: zabkása, gyümölcsökből alma, banán, avokádó (vagy ez zöldség? :D), zöldségekből cékla, uborka, káposzta, illetve rizst és csirkét.

A szénhidrát és fehérjebevitel ebből fedezhető, a zsírral nem tudom mi a helyzet.

Illetve mi az, ami mindenképp szükséges, de az alábbiak nem tartalmazzák?


Azért próbálnám kb minimumra venni a felhasznált élelmiszerek számát, mert krónikus bélbetegséggel küzdök, viszont ha mindenfélét eszem, fogalmam sincs, mitől romolhat az állapotom.

Ki szeretném ezt próbálni, de az sem jó, ha valamiből hiányt szenvedek.


2023. máj. 20. 12:12
 1/2 anonim válasza:

A diétád nagyban függhet a krónikus bélbetegséged súlyosságától. Ha már akut gyulladás áll fenn, akkor azt szokták javasolni, hogy egy-két napig csak cukrozatlan teát igyál, esetleg kamillát vagy hársfa teát (ezeknek van némi gyulladás csökkentő hatása). Ennek a célja az, hogy a beleidről levedd kicsit a terhet, és ,,áttisztítsd". Ezutáni napokban térhetsz rá a sovány húsokra, például csirkemellel esetleg krumplipürével vagy rizzsel. Ezen pár napon én hanyagolnám a banán, avokádó, alma fogyasztását. A natúr zabkása jöhet. E szakaszban az a cél, hogy fokozatosan vissza szokjon a bélrendszered a szilárd, ám de nem túl nagy emésztési igényű kajákhoz.

De hogy akut bélgyulladással pontosan mit szabad és mit nem az nagymértékben lehet egyén függő is, és mint mondtam nagyban függhet a gyulladás mértékétől is, szóval, hogy emellett mit szabad pontosan és mit nem azt inkább egy orvos mondja meg.

A zsíroknál megint nagyon egyénfüggő a helyzet. Bizonyos zsírok, például telített zsírok vagy transzzsírok, gyulladást okozhatnak és súlyosbíthatják a tüneteket, míg más zsírok, például egészséges forrásokból, mint például olajos halak vagy olajos magvak, omega-3 zsírsavakat tartalmazhatnak, amelyek jótékony hatással lehetnek az emésztőrendszerre. Általában az avokádó lehet jótékony hatással a bélrendszerre. (amúgy besorolható zöldségnek és gyümölcsnek is, de botanikai értelemben gyümölcsnek számít :D )

A káposztát én egyelőre mindenképpen kihagynám, mert gázosodhatsz tőle, és a puffadás miatt ez nem használ a gyulladáson. De amúgy az alma meg a banán könnyen emészthető. A csirke rizzsel és zabkása általában jól tolerálható ételek lehetnek bélgyulladás esetén. Mindkét étel könnyen emészthető, és általában nem okoznak irritációt vagy súlyosbítják a gyulladást, szóval az is jó.

Amiket írtál tehát egy kevésbé súlyos bélgyulladás esetén teljesen jók, a zsírt avokádóból és esetleg olajos magvakból megkaphatod. Vagyis ha ezt csak kipróbálod semmiféleképpen nem fogsz hiányt szenvedni.

(dietetikus hallgató vagyok :D)

2023. máj. 20. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi!

Azt már nagyjából tudom, hogy mi az, amit nagyon nem tolerálok gyulladásnál, ezért írtam ezeket az ételeket. Mondjuk amíg a gyógyszerek nem viszik le, addig mindent maga a pokol, szóval sokat nem várok az étrendváltoztatástól sem, de azért ki szeretném próbálni:)

2023. máj. 20. 17:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!