Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Más lisztérzékeny is van így,...

Más lisztérzékeny is van így, mint én?

Figyelt kérdés

Liszt- és laktózérzékeny vagyok, 20 éves.

A laktózérzékenységem 3 éve derült ki, azóta Lactase tablettát szedek, és így ugye ugyanúgy eszek tejes dolgokat. Korábban nagyon gyakran fájt a hasam, megfigyeltem néhány tejes dolog után a görcsöket, a puffadást, de nem volt mindig egyértelmű. Havi 1-2x volt hasmenésem is, az is borzasztó görcsökkel. De ezeken kívül igazából semmi bajom nem volt - vagyis azt hittem, hogy van: gyenge voltam, sovány, de ezeken azóta sem tudtunk segíteni. Miután elkezdtem Lactase tablettát szedni, elmúlt a hasfájás, a puffadtság, a hasmenések is, sőt akkor híztam is 1-2kg-t. De a dokim fél évente visszarendelt még vizsgálatokra.

1 évvel rá kiderült, hogy lisztérzékeny is vagyok, holott előtte a vizsgálatok rendszeresen mind negatívok lettek és bajom sem volt (nem fájt a hasam, se hasmenés). Elkezdtem diétázni, fél évig nagyon pontosan tartottam, de sem jobban nem lettem (ugyanúgy gyenge és vashiányos voltam, vagyok) és nem is híztam. Így rájöttem, hogy az a kínzás, amit magammal pszichésen művelek, hogy megtagadom magamtól azokat az ételeket, amiket korábban imádtam, többet árt, mint használ. Még mindig tartom a diétám, de néha van, hogy megeszek egy egész pizzát vagy egy lángost, és az ég világon semmi bajom nem lesz tőle! Még a hasam sem fáj, abszolút semmi, mintha csak gluténmenteset ennék! Viszont a dokinál a teszt mindig kimutatja, ha előtte a hetekben megszegtem a diétám, de azok csak számok, tünetet nem okoz a liszt. Volt, hogy szinte heti 2x ettem liszteset és az sem! Belegondoltam, ha nem használ a diétám, egyedül a laktózzal van gondom, jobban sem vagyok, akkor miért tartom egyáltalán? Igazából volt, hogy nem volt nálam Lactase tabletta ésés úgy ettem tejeset, akkor nagyon megfájdult a hasam. és volt, hogy rendszeresen nem szedtem, utána hasmenés lett a vége. Tehát a laktóz oké... de a liszt?

Miért kínzom magam a gluténmentes ételekkel és azzal, hogy nem ehetem azt, amit szeretnék? A gluténmentes dolgok áráról nem is beszélve. Mi a véleményetek erről?

És még valami: lisztérzékenyek, ha ti megszegitek a diétát, jelentkezik nálatok valami tünet? Hasfájás, hasmenés...?


2011. máj. 14. 14:24
 1/3 anonim ***** válasza:
Jaj jaj! Nem mondta a doktor bácsi, hogy attól, hogy nincsenek tüneteid a probléma még megvan? Az én kislányom is lisztérzékeny és van hogy tünetmentes és van amikor a diéta mellett is fáj a hasa. A lisztérzékenység azt jelenti, hogy genetikailag hiányzik egy enzim a szervezetből, ami lebontja a glutént, tehát ez mindig hiányzott és mindig hiányozni is fog, tehát a probléma mindig fennáll. Attól, hogy nincs tüneted a szervezeted még nem tudja lebontani a glutént és csak mint idegen anyagot tárolja, tehát árt a szervezetednek. Így nem h..lyeség folytatni a diétát, mert akár bélgyulladást vagy fekélyt, gyomorvérzést is okozhat a dolog.
2011. máj. 14. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, rengeteget olvastam ezekről a dolgokról, de az orvostudomány annyira keveset és annyira bizonytalan dolgokat tud csak erről a betegségről még mindig, hogy ki tudja mit hihetünk el és mit nem. Lehet 10 év múlva már teljesen mást fognak mondani ezzel kapcsolatban, nagyon sok betegségről derült ki, hogy teljesen tévúton járt az orvostudomány egész addig. Egyébként egy orvostan hallgató ismerősöm sem tartja a diétáját, ki tudja, miért nem...
2011. máj. 14. 17:35
 3/3 anonim ***** válasza:

Ez igaz, de minden éremnek két oldala van..

Mi van ha mégis ez a megoldás és nem tartod a diétát és emiatt nem csak az életminőséged romlik, hanem a saját hibádból kerül veszélybe az életed. Én azt mondom, hogy amíg biztosabbat nem mutatnak addig az életem érdekében nem drága semmi és nem nehéz semmilyen diéta betartása. Nem életbe vágó élelmiszert vonsz meg a szervezetedtől, tehát ártani nem árthat. A tejet meg pótolhatod rizstejjel, ami ugyan drága, de százszor több benne a kalcium és a vitamin, mint a tehéntejben.

2011. máj. 14. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!