Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Szerintetek a liszt (glutén)...

Szerintetek a liszt (glutén) vagy a tejcukor (laktóz) érzékenység a rosszabb?

Figyelt kérdés
+ arra is kíváncsi vagyok, hogy előfordulhat e a kettő együtt?

2012. máj. 5. 17:26
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%

Előfordulhat. Sőőt, még cukorbetegség is társulat hozzá. Nem beszélve a fruktóz érzékenységről.

Egyébként a kettő közül és a lisztet mondanám rosszabbnak. Több mindenben van glutén, mint laktóz.

2012. máj. 5. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%

Igen előfordulhat, hogy a kettő együtt van jelen. Bármilyen allergia,- intolerancia, bármilyen kombinációban felléphet. Vélményem szerint, a laktóz-intolerancia a jobb, ugyanis itt az a probléma, hogy a vékonybélben nem, vagy csak nagyon kevés laktáz-enzim termelődik, ezáltal bekövetkezik a hasmenés, mivel ugye így nincs meg az az enzim ami lebontja a laktózt glükózra és galaktózra. Itt a tünet "egyszerű" hasmenés, hasfájás, puffadás ami ugye kellemetlen. Viszont!!! A laktáz-enzimet lehet pótolni kívülről, vannak laktáz-enzim rágótabletták, amit tejes étel fogyasztása előtt elrágva biztosítja a megfelelő menyniségű enzimet (ugyebár kiszámolva), így gyakorlatilag, bármit megehet az illető. Ha nem zavarja a hasmenés, akkor tulajdonképpen más tartósabb mértékű egészségkárosodás nem következik be, esetleg fáradékonyabb, kimerültebb lesz a hasmenés miatt. És az anyagiak sem utolsó szempont valamint a beszerzés: egy doboz laktózmentes tej kb. 200-300ft-al drágább mint a hagyományos, valamint a rágótabletta amit az orvos ír fel, állami támogatás élvez. Minden nagyobb szupermarketben beszerezhető laktózmentes tej, tejföl, tejszín, joghurt.

Nézzük a gluténérzékenységet: nincs rá gyógyszer, az a megoldás, hogy az illető egyén élete végéig diétázik. a gluténérzékenyeknél már egy falat glutén is rosszullétet okoz. A probléma forrása itt is a vékonybélben van. A vékonybél falán található bélbolyhok konkrétan el vannak halva, de ha nem is teljesen erősen roncsolódva vannak, ami gluténfogyasztást követően begyulladnak. Ezért kell diétázni ugyebár. A beszerzés és az agyagiak: szupermarketekben fél kilós gluténmentes kenyér majdnem 1000Ft-ba kerül. Így aki nem milliomos az megveszi a kenyérsütőgépet, majd a speciális lisztet és otthon minden nap kisüti magának a kenyeret ha enni szeretne. Ezenkívül, speciális ételallergiás szaküzletben, bioboltokban vásárolhatja meg a számára fogyasztható ételt horribilis összegekért. És pedig nem kapnak több fizetést a munkahelyen mint egy átlagos ember....

És persze ott van a vizsgálat: a laktózérzékenységet, egy egyszerű hidrogén-kilégzéses teszttel meg tudják állapítani, a glunténérzékenység kimutatására pedig jelenleg egy 100%os módszer van, az pedig a tükrözés, ahol a gyomor utáni patkóbélbe kamerát és egyéb szerkezetetek dugnak, majd egy kis szövetmintát hoznak fel, és azt küldik elemzésre, a boholystruktúra megállípítására. Nekem mindkét vizsgálatom megvolt, de a kis szerkezetbe fújogatni kellemesebb volt, mint az asztalon feküdni, gyomromban a csővel.

A gluténérzékenység, az egyik legrosszabb, sőt a legrosszabb érzékenység. És se az élelmiszeripar, se a gazdasági helyzet nem kedvez neki....a laktózérzékenység ehhez képest semmi....(szinte).

2012. máj. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
Megint a 2. vagyok :) Azt elfelejtettem leírni, hogyha fogyaszt glutént, akkor ugye begyulladnak a bélbolyhok, ezáltal nemtud regenerálódni, és ha nem veszi észre vagy nem foglalkozik vele az illető, akkor odaáig fajulhat a dolog, hogy az egész emésztését megöli. A gluténérzékenység nagyon komoly dolog...
2012. máj. 5. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
Egyértelműen a glutén érzékenység a szarabb. Sokkal-sokkal-sokkal.
2012. máj. 5. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

nekem sokszor van hasmenésem, ha pedig nem teljesen hasmenés akkor is lágy

normális székletem 2 éve nem volt

az utóbbi 3 hónapban pedig hetente legalább egyszer hasgörcseim vannak 2-3 órán keresztül utána pedig magától elmúlik :S nem tudom mitől

2012. máj. 6. 14:41
 6/24 anonim ***** válasza:
Menj el háziorvoshoz feltétlenül, ugyanis ez bármi lehet. Nem próbáltad még kiatapasztalni, hogy mely ételek fogyasztása után vagy rosszul? nem próbáltad, hogy pl. egy hétig kivonod a glutént az étrendedből, ha még mnidig megy a hasad akkor nem az, ha igen akkor az. Vagy a tejet, vagy a tojást bármire érzékeny lehetsz ezzel nemszabad játszani főleg nem 2évig. -.- keress fel háziorvost aki majd beutal gasztroenterológiára ahol majd elvégzik a vizsgálatokat.
2012. máj. 7. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
mentem én háziorvoshoz és csak egy 3500 forintos hasmenés elleni szert adott
2012. máj. 7. 15:26
 8/24 anonim válasza:

Szia,


mind glutén érzékenységre, mint tejcukor érzékenységre van genetikai vizsgálat, kb. 5 ezer forint / db, 2 hét alatt megvan az eredmény. Keress rá erre a neten:


tejcukor érzékenység genetikai vizsgálat

2012. aug. 29. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim válasza:
Sajnos előfordulhat nálunk 2 évesen a lányomnál mindketőtt diagnosztizálták aztán a lisztérzékenység elpárolgot (az nem nőhető ki) 2 évig alig ehetett valamit a gyerekem a semmi miatt,de tény van ilyen,hogy tényleg jelen van a 2 betegség! :/
2013. ápr. 2. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
43%

Igazából ezek mind emészthetetlen anyagok, minden ember érzékeny rájuk csak különböző mértékben. Egészséges embernél komoly bélhám pusztulás jelentkezhet, mivel így kevesebb glutén kerül be a véráramba. A laktóz bontásához szükséges enzim felnőtt korban eleve nem jellemző, hogy termelődne bennünk, hiszen milyen állat inna felnőtt korában tejet?


A tej-gabona érzékenységekre kóros állapotokként tekintenek, holott az állapot természetes, a gabona és tej alapú világ vált kórossá..

2013. ápr. 3. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!