Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Melyek a gombamérgezés első...

Melyek a gombamérgezés első jelei?

Figyelt kérdés

Tegnap édesapám ismeretlen gombát szedett a közeli erdőből. Megkérdeztünk néhány szomszédot, hogy milyen fajta gomba, és hogy ehető-e. Egyesek azt mondták, hogy tölgyfagomba, és ehető, mások pedig nem ismerték, így nem ajánlották a fogyasztását.

Az interneten utána néztem, bár sehol nem volt szó ilyen nevezetű gombáról, így hát képek alapján próbáltam beazonosítani... Két hasonló kinézetű gombát találtam, az egyik neve téli fülőke, ez kevésbé hasonlít az általunk talált gombához, de élőhelye és termés időpontja megegyezik. A másik amelyik kinézetre hasonlít, sőt, szinte ugyanolyan, az a világító tölcsérgomba... kinézete ugyanolyan mint a miénk, csak annyi, hogy ez nyáron terem.... Mertem kockáztatni, és főztem belőle egy gombapaprikást, mivel nagyon szeretem... Ettem egy keveset nyersen is, a paprikásból pedig jól belaktam. Kicsit szédültem már a tegnap is... Este nagyon fáradékony voltam, ami rám nem igazán jellemző... az éjjelt átaludtam, de ma reggelre hányingerem volt, tovább szédülök, és igen sokszor büfizek... ha gombára gondolok, hánynom kell... Édesapám is evett belőle, de ő nem érez semmi különöset... Lehet, hogy mégis mérgező a gomba amit ettem? Vagy lehet, hogy túl jól esett, és megcsömöltem tőle? Mit tegyek? :(


2009. dec. 31. 08:10
 1/10 anonim ***** válasza:

"Igen gyakori például, hogy gyomorpanaszokat okoz a nagyobb mennyiségben fogyasztott gombaétel. A gombák sejtfalanyaga, a kitin ugyanis nem emészthetô, és a "gyenge gyomrúaknak" megárthat, ezért kisgyermekeknek egyáltalán ne adjuk. "


"A rosszullét általában 15 perc–2 óra múlva jelentkezik, s többnyire egy-két napon belül magától gyógyul. Az esetek nagy része enyhébb és nehezen megkülönböztethetô a közönséges gyomorrontástól, amit túl nagy mennyiségû, vagy romlott gombaétel fogyasztása is okozhat"


[link]


szóval szerintem nyugi, nem volt mérgező, főleg, ha már eltelt egy nap, és a többieknek semmi baja nincs

2009. dec. 31. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

és még ugyanitt:

"Elôfordul "képzelt gombamérgezés" is, amikor valaki csak hiszi, hogy mérges gombát evett. Ennek tünetei ugyanolyan súlyosak lehetnek, mint a valódi gombamérgezésé."


szóval ne idegeskedj, mert akkor csak rosszabb

2009. dec. 31. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
50%

A legtöbb mérgezö gombának majdnem azonnal van hatása - ha csak másnap jelentkeznek bajok, akkor az nem gombamérgezés, hanem gyomorrontás pl. a kitintartalom miatt.

A világitó tölcsérgoba meg ilyenkor egész biztosan nem szedhetö, mert nem birja a hideget.

2009. dec. 31. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
szerintem sem mérgezés, de egyszerűen nem bírom felfogni,hogy hogy lehettek ennyire buták,hogy ismeretlen gombából esztek!!
2009. dec. 31. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
52%
De igenis van, ami csak 6-48 óra elteltével okoz csak tüneteket, mégpedig a GYILKOS GALÓCA! Nagyon remélem, hogy nem volt BOCSKORA, GALLÉRJA és FEHÉR SPÓRATARTÓ LEMEZEI!!! AZONNAL MENJ ORVOSHOZ, ÉS APUKÁD IS MENJEN, ha maradt a gombából mutasd meg a dokinak!!! HA NEM ÉRTESZ A GOMBÁKHOZ NE SZEDD MAGAD!!!!! Minden évben sokan kapnak emiatt mérgezést, egyesek bele is halnak a tudatlanságukba - ez nem játék, hanem oroszrulett!!! Majd írd meg, hogy mi van, remélem semmi komoly!
2009. dec. 31. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

48 órás lappangási idejű gomba nincsen (az ember biológiai felépítésétől fogva).

A hosszú lappangási idejű gombák tünetei 5-24 órán belül jelentkeznek. Phalloid típusú mérgezést okoznak, ez a gyilkos galóca. Máj- vese károsodás illetve gyomor-bélrendszeri károsodást okozhat.

Gasztrointesztinális tünetcsoport jellemzi: hányás, hasmenés, rizslé szerű széklet. Izomgörcsök, vérnyomás esés és kiszáradás is jellemzi.


Ha valóban gombamérgezésed lenne akkor az már mindenkin látszana aki evett a gombából, nem csak rajtad.

Mindenesetre máskor vizsgáltasd be a gombát, hogy emberi fogyasztásra alkalmas-e.


Egy eü-s.

2009. dec. 31. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek, hogy leírta a véleményét!

Egyenlőre úgy néz ki, hogy sokat ettem... még mindég megvannak a tünetek, (hányinger, szédülés, hasmenés) de apukám tökéletesen jól van, úgyhogy nem a gomba volt a hibás... remélem... Minden esetre egy ideig hallani sem szeretnék a gombákról...

2009. dec. 31. 16:07
 8/10 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy semmi komoly gond nem lett!

Legközelebb inkább vedd meg a boltban, ha nem vagy biztos a dolgodban.:)

2010. jan. 2. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Szerintem csak túletted Magad :) A gombamérgezés tünetei kb. a gombás étel elfogyasztása után 3-4 órával kezdődnek: hányás, hasmenés, hidegrázás, láz.
2010. jan. 11. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
HOgy lehet valaki ilyen felelőtlen :(
2013. febr. 20. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!