Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Az embernek - meg a többi...

Az embernek - meg a többi emlősnek, madárnak, stb. - miért van szüksége vízre (és így milyen minőségűre)?

Figyelt kérdés

Én pl. úgy tanultam, hogy a desztilált víz szabályosan "mérgező". Ebből én józan paraszti ésszel gondolnám, hogy az emberi szervezetnek nem a H2O miatt van szüksége a vízre (pl. csapvíz). Viszont akkor mi miatt olyan elengedhetetlen? Az ionok miatt? Vagy a benne élő mikroszkopikus zöldek miatt?


Igazából amiatt kérdem, mert érdekelne, hogy az ivóvíz mesterséges előállításához milyen akadályokat, problémákat, tulajdonképpen minek a szintetizálását kéne megoldani.



2015. jan. 1. 00:54
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
A vízben vannak ásványi anyagok.
2015. jan. 1. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
A desztillált víz nem mérgező, és a víz miatt kell inni elsősorban. A természetes vízben oldott anyagokra is szükség van, de magára a vízre mindenképpen.
2015. jan. 1. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:

Az esővíz is egyfajta desztillált víz. :)

(Manapság nem olyan tiszta, de párszáz éve még az volt.)

2015. jan. 1. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:

Pedig nekünk a kémiatanár még anno azt mondta, hogy 1-2 kortynál több desztillált víz semmiképpen sem iható. Nem azt mondta, hogy úgy mérgező, mint pl. a klór, de emlékszem rá, hogy kifejezetten nem fogyaszthatónak állította be a desztillált vizet.


Úgyhogy akkor most hogyis van?! :/

2015. jan. 1. 05:36
 5/34 anonim ***** válasza:

Ez úgy van, hogy sokan isznak desztillált és szűrt vizet is (utóbbi is eléggé tiszta).


Ha tegnap is ittak és ma is isznak belőle, akkor azért annyira nagyon akut mérgezést nem okozhat.


Kérdés marad, hogy ha enyhén mérgező, akkor hosszútávon okoz esetleg problémákat? Hiszen gyakran fogyasztott anyagoknál ezt is muszáj figyelembe venni.


Röviden: a víz az reakcióközeg és részt is vesz kémiai reakciókban. A testünk fizikailag egy nagy reakciótér.. mármint inkább sok kicsi reakciótér, végülis amit mi fizikailag életnek tapasztalunk a testünkkel kapcsolatban, az mind biokémia. Magas szintű biokémia. Ahol a víz fontos az említett 2 ok miatt. De hát tömegünk durván 60-70%-át is víz alkotja, szóval ekkora szükségünk van a h2o-ra.


Na most a természetes vizekben vannak ásványi anyagok, de ezekről nem baj ha tudjuk, hogy főleg a növények tudják hasznosítani, nem az emberek, többi emlős, madarak stb.


Tehát egy víz ásványi anyag tartalma nem igazán biztosít hasznosítható ellátást számunkra. Maximum a vesénk dolgozik velük picit és ennyi.


Aztán nézzük meg ma mik vannak még egy ivóvízben.. nos ezek szennyeződések lesznek.


Na a szennyeződések végett gondolják sokan, hogy tisztább vizet kellene fogyasztani: szűrt vagy desztillált vizet.


Nem tudom mennyire van igazuk, ugyanis nem tudom mekkora megbetegítő hatása, krónikus károsító hatása van a kommersz ivóvíznek. De el tudom képzelni, hogy tisztább vizet kellene fogyasztani.

Hogy ez káros lenne? Tudok ezt-azt, de hogy a deszt.víz káros lenne, azt nem tudnám megindokolni. Talán attól félnek egyesek, hogy üres víz megy be a testünkbe, és ásványi anyagokkal együtt távozik vizeletként, kimosva a testünket? Nos pótolni kell az ásványi anyagokat, többek között ezért is eszünk (iváson kívül ugye ezt is szoktuk)

2015. jan. 1. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:

A kémia tanárnőd egy idióta pcsia én meg halott vagyok mert napi majdnem 3 l desztvizet iszok és semmi mást nem.


Kis logika ,miből áll az ember 90% H2O akkor miért is teszed fel azt a kérdést hogy mire van szükségünk a vízből .


Vagy még egy kis logika ,mit pótolsz a vízzel amikor izzadsággal H2O t párologtatsz el és a sók kiülnek a bőrödre ? Csak nem a H2O t pótlod az ivással :)


Ha a sókat pótolnád a vízzel akkor olyan telített kemény sós vizet kéne innod naponta hogy ad egy le se menne a torkodon mert kihánynád ad kettő pár év alatt mehetnél vesekő levételre , hogy a PP palackok és vegyi ,biológiai toxikológiáról ne is beszéljünk amivel megterheled az idegrendszered. Lásd szénsavas cukros üdítők ,és kemény ásványvizek .

2015. jan. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 A kérdező kommentje:

Oké, oké, akkor a kémia tanárnőm egy idióta volt. Bár azért biztos egy csomó stréber nála szerette meg a kémiát, egalábbis gondolom. De amúgy tényleg egy eléggé konzervatív és szigorú öreghölgy volt. Az általános sulikat szeretik telenyomni a fiatalságra allergiás tanárokkal. ;)


De akkor ha írjátok, hogy az ásványi sókat mi nem is nagyon használjuk, akkor miért annyira alap élelmiszeri cikk az ásványvíz az átlag ember számára? Kb. legalább annyira, mint a kenyér vagy a krumpli, nem?

Miért van akkor annyira nagy biznisz az ásványvizekben, ha csak pont a vesénket terhelik le?


És akkor az eredeti kérdésemre is kitérve : Ha a desztilált víz kimeríti az ivóvíz fogalmát, akkor a mai technikák mellett miért nem próbál meg semelyik kutatócsoport sem azon dolgozni, hogy mesterséges vizet állítsanak elő? Nincs a hidrogén és oxigén atomokhoz eléggé bőséges forrás?

Csak azért kérdem, mert ha már arra képesek, hogy egyszerű áramköröket (igaz, még tényleg csak egyszerűeket) atomok egymásra pakolgatásával építsenek fel, akkor talán már lenne ahhoz kiindulópont hogy hidrogén és oxigén atomokat hogyan lehetne gazdaságosan egyesíteni, nem?

Gondolom nyílván nem menne azonnal hektoliteres mennyiségekben az előállítás, de ha már előre tudjuk, hogy a 3. világháború a vízért fog kirobbanni, akkor nem lenne azt célszerű ilyen kutatásokkal megpróbálni megelőzni?

2015. jan. 1. 15:17
 8/34 anonim ***** válasza:

Ásványvíz több száz mélyről származik, nincsenek benne gyógyszermaradványok mint a folyók vizéből nyert ivóvízben. Ennyi, meg divat.


A víz Magyarországon így is aránylag drága. Miért kellene még drágábban előállítani vizet? Amúgy tele van a bolygó vízzel. Értelmetlen és drága lenne előállítani mesterségesen.


Édes vizet szűréssel lehet nyerni sós vízből, de maga a megfelelő szűrés is költséges.


Hidrogén és oxigén atomokat gazdaságosan lehet egyesíteni, elég hozzá egy szikra, onnantól exoterm, magától végbemenő reakció robbanás kíséretében.


Furcsa előfeltételezéseid vannak. Hidrogént és oxigént nem könnyebb szerezni mint vizet, éppen fordított a helyzet. Lehet hidrogént és oxigént előállítani, mert bőven van víz a bolygón.


Háború az ivóvízért (édes vízért) folyhat. Hiszen vannak száraz területek, ahol viszont nincs víz, esetleg nagyon mélyen.

2015. jan. 1. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:

Pontosan ott van a hangsúly hogy biznisz.


Magyarországon ritka az a hely ahol mérgező lenne a csapvíz ,de reklámokkal behülyítenek téged hogy hordjad haza tonnaszámra a fölösleges és értelmetlen ráadásul drága ásványvizeket.


Láttam én már oxigénnel dúsitott meg mittomén milyen energetizált palackos vizeket 500Ft ért literjét és veszik a gazdagok .


Ami a vesztjük is lesz vannak olyan uraságok hogy nagy tételben rendelik a méregdrága külföldi ásványvizet óriás kannában mivel uraságék csapvizet nem ihatnak (ami egyébként ezerszer sűrűbben ellenőrzött és szigorúbb biztonsági követelményeknek felel meg). Ezek az óriás kannák kemény műanyagból PC polikarbonátból vannak ami már szobahőmérsékleten oldódik ahogy az ásványvíz találkozik vele.


A desztilált ioncserélt vizeket szintén nem éri meg boltban vásárolni és hordani hazafelé aki rendesen napi fogyasztaná 2l t hisz háromszoros az ára mintha otthon csinálnád.


Én is egyetlen céget találtam aki ugyan azon az áron adja az ioncserélt szürt desztilált vizét mint amennyiért én csinálom de nála a legkisebb kiszerelés 1000l es hordó 38 000Ft ami 1tonna én meg a tizediken lakom. Ráadásul ha sokáig érintkezik a levegővel velveszi a szagokat baktériumokat így tárolni sem lehet.

2015. jan. 1. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:

Úristen milyen buta válaszok jöttek!


A desztillált víz mérgező és a csapból nem az folyik.


Van egy jelenség, amit ozmózisnak hívnak, és arról szól, hogy féligáteresztő rétegen, mint amilyen a sejthártya képe áramlani a víz aszerint, hogy hol nagyobb a koncentráció.

A folyadék mindig oda áramlik, ahol nagyobb a koncentráció, mert szeretné kiegyenlíteni a koncentrációkülönbséget és mivel az oldott anyag nem tud, vagy csak kis mértékben átjutni, ezért csak a folyadék (víz) fog áramlani.

Az emberi testben a szervezet által meghatározott érték körül fenntartott mennyiségű ionok és szerves anyagok vannak a vérben és a sejt közötti állományban.

Itt jön a lényeg. A desztillált víz nem tartalmaz oldott anyagokat, tiszta oldószer, így ha bekerül a szervezetbe, akkor ki fog egyenlődni a koncentrációkülönbség, ami azzal jár, hogy túl sok folyadék fog beáramlani a sejtbe, annak érdekében, hogy jobban oldja az oldott anyagot, így csökkentve a tömegszázalékos értékét. A sejt ezt nem bírja és ki fog pukkadni, te pedig nem kapsz oxigént és gyakorlatilag megfulladsz.


A víz azért kell, mert az élet a tengerben fejlődött ki, amikor még nem volt ózonpajzs és a sugárzás ellen nem védett semmi a felszínen, majd a sugárzás bontotta a vizet és létrejött lassan az ózon. Ennek hatására lassan kifejlődött a szárazföldi élet.

A víz reakcióközeg is.


A sejthártya rendelkezik egy apoláris és egy poláris résszel is, úgynevezett kettős foszfolipid hártya, amiben az apoláris részek befelé, a poláris részek a sejt belseje felé, és a sejt közötti tér felé néznek, mert az apoláris anyagok nagyon nem szeretik a poláris anyagokat, ezért tudott létrejönni a sejt.


A víz kell ahhoz, hogy a nagy anyagokat, mint fehérjéket, nukleinsavakat, keményítőt, növényevők a cellulózt és más egyéb nagy anyagokat (makromolekulákat) kisebb egységekre lehessen bontani. Mert ezek a nagy molekulák pont úgy képződnek, hogy kisebb egységek összekötődnek és víz lép ki. Tehát ha le akarod bontani akkor pont hogy vizet kell bejuttatni, hogy újra kisebb részekre essen. Például a kenyérnél. A keményítő szétesik diszacharidokra a víz hatására (hidrolízis) maltózokra. A maltóz pedig két darab alfa-glükózra (monoszacharid). Csak ebben a formában képes használni a sejt energiatermelésre.


A víz kell a szaporodáshoz is, hogy a hímivarsejt és a petesejt megtalálják egymást, mert a hímivarsejt az ostorral mozog a vízben.

A növények között is például a mohák szaporodása is vízhez kötött.


Még a szervezet hőháztartásában is nagy szerepe van.

A vízmolekulák hidrogénkötésekkel kapcsolódnak egymáshoz. Ennek hatása az, hogy növekszik a forráspont (100°C) és a Földön mind 3 halmazállapotban előfordul természetes formájában. Amiatt, hogy sok energia kell viszonylag ahhoz, hogy felmelegedjen, tehát nehéz növelni a hőmérsékletét, ez azt is jelenti, hogy jól meg is tartja azt, ezért a homeosztázis egyik alapköve, pont úgy mint a bőr aljában a zsírok, amik rosszul vezetik a hőt, ezért sokáig meleg marad, mert nem adja le könnyen.

Azt hiszem ennyi bőven elég, ha nem sok.

2015. jan. 2. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!