Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vegán étrend- lehet egészséges?

Vegán étrend- lehet egészséges?

Figyelt kérdés

Több ismerősöm is van, aki nem csak, hogy simán vegetáriánus, de teljesen likvidált mindennemű állati terméket az étrendjéből- méz, tojás, tej, semmi.


Én őszintén szólva aggódom egy kicsit azért az egészségük miatt. Egy időben B12 injekciókat kaptak orvostól, de már az is kimaradt, mondván, hogy "valahol olvasták", hogy az eltárolódik a szervezetben, ha nem viszünk be újabb adagot (és még én vagyok az értetlen, akivel nem lehet erről beszélni, mikor határozottan állítom, hogy ez nagyon újkeletű információ lehet, évek és sok-sok egyetemi tanár tanítása mind az ellenkezőjét állítja).


Az étrendjük nagyobb része szénhidrátokból áll (kenyér, rizs, krumpli, etc), ez ugye az alap energiaszükségletet megadja, de lehet úgy csak és kizárólag növényi eredetű kajákat enni, hogy az tartalmazzon minden aminosavat, minden vitamint, minden szükséges elemet, ami a szervezetnek elengedhetetlen?


Nem orvosin végeztem, de az egyetemen sok anatómiát, élettant hallgattam, mindezzel együtt viszont fenntartom a lehetőségét, hogy vannak dolgok, amikről nem tudok (sőt). Ők elég sokat utánaolvastak, utánanéztek, csak én elég sok esetben kételkedem a forrásaik helyességében (B12 eltárolódik? Ezt mégis, hol olvasták?!). Ezért kérdezlek titeket: valóban lehet 100%-ig növényi eredetű étrenden egészségesen élni?


Ha meg valakinek eszébe jutna: ugyan nincs semmi közöm mások étrendjéhez és életviteléhez, de attól még aggódhatok a barátaim egészségéért.


2015. máj. 19. 19:02
 1/9 anonim ***** válasza:
16%
Szerintem nem.
2015. máj. 19. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Mivel az ember mindenevő, húsra is szüksége van, a válasz nem. Akkor is, ha a vegák ezt nem hiszik el.
2015. máj. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
A B12 vitamin nem raktározódik el, másrészt elég körülményes lenne mindig visszapótolni ezeket az anyagokat, és az "élvezeti értéket" is jelentősen csökkentené.
2015. máj. 19. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem raktározódik el a B12 vitamin. Nem is csak erről az egy vitaminról van szó. Nekem a betegségem miatt a húsból keveset kell fogyasztani, de megmondta a doki, hogy minden nap kell enni legalább 7-10 dkg-ot.
2015. máj. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Húsra nincs szükség, az tuti. A veganizmus már elég erős, érdekel a téma, kicsit foglalkoztam vele. Azért vannak kérdőjelek a fejemben bőven.

A B12 az egyetlen, amiről tudom, hogy problémás. Oké, szinte mindenből eltárolódik, de ha nem visz be, mégis hogy, az injekció majd elég lesz egy életre? Ne már.

Én úgy tudom, hogy abszolút semmi bizonyíték nincsarra, hogy megfelelő B12 lenne bármely növényben (mintha régen még lett volna, de ma már más a föld is. az algában pedig valami másféle B12 van, nem a jó. bocs, nem vagyok szakember kicsit sem, ahogy ez látszik. sosem mentem bele mélyen, mert én sok tojást eszem, biztonságban érzem magam :P). Viszont egyesek bélflórája termeli...

A B12 egy dolog, szedi és kész, a mindenevők is szednek mindenfélét a mai világban.


De a gabona és kumpli alapú vegánság engem aggasztana, ha nagyon arra építenek, akkor nem lesz pl. lizinhiányuk? S egyéb hiányaik, a fentiek azért nem annyira tápanyagdúsak, bár ha rendesen kiegészítik mindenféle zöldséggel és olajos magvakkal, akkor még kijöhet valami rendes bevitel, nem kell minden ételnek masszívan tápanyagdúsnak lenni.

Fehérjét nem vészes bevinni, a lizint sem, de oda kell figyelni. Úgy tudom, ha a lizin oké, akkor többnyire a többi aminosav is, mivel minden növényben van mindenféle és egész jó arányban, csak a lizin az az esszenciális aminosav, amiből pl. a gabonában kevés van, a hüvelyesekben viszont sok. S vannak azért jó kis növények, pl. a kender, ami elég jó aminosav-összetétellel bír, de olyat azért nem mindenki eszik, még én se gyakran, ma volt 4 gramm...


Rengeteg vegán van a világban, sokan egész életükben azok. Sokan értelmesek és sportolnak és odafigyelnek, különben nem működne a dolog. Lehet jól csinálni, az persze lehet, hogy többnyire kell némi kiegészítés, de ahogy írtam, a mindenevők is esznek ilyeneket.


De nagyon rosszul is lehet csinálni...

2015. máj. 19. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészítem. Hallottam már, hogy van, akinek valamiért kell hús, ezt nem értem, de sokféle az ember, elképzelhetőnek tartok igen sok dolgot.

De semmi nincs benne, amit ne lehetne könnyen bevinni másból. Semmilyen ételcsoport nincs, ami monopolizálna egy esszenciális tápanyagot. Vannak csak állati terméket evők, vannak vegánok és mindkét életmóddal el lehet élni sok évtizedig. Bámulatos az ember.

2015. máj. 19. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
26%

Mindenki eldönti, hogy számára mi az egészséges, nem igazán lehet más emberek étrendje miatt aggódni.


Most képzeljük el mennyi millió ember aggódhatna keresztbe-kasul egymásért mert szarul esznek.


Szerintem nem lehet kizárólag növényi táplálékon sokáig egészségesen élni itthon, a sok szennyezés mellett. De bizonyára létezik aki erre rácáfol, viszont részemről 1-1 ellenpélda még nem változtat trendet. Hogy sok húst nem kellene enni, az biztos. Viszont bizonyos állati tápanyagok jól jönnek.

2015. máj. 20. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem lehet vinni mindent,ha változatosan étkezik az illető(növényin belül persze)20-ból két esetet hallani,akinek valami miatt nem jött be a vegán étkezés.
2015. máj. 23. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Persze! Sot ha jol csinalod akkor akar elonyei is lehetnek.


Ebben a videoban egeszen jol osszefoglaljak a "veganizmus egeszsegtelen" elleni erveket.



https://www.youtube.com/watch?v=KZfF-QxTCSc

2020. nov. 6. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!