Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Bevihetőek-e a búzában lévő...

Szintiszoli123 kérdése:

Bevihetőek-e a búzában lévő vitaminok és ásványi anyagok rizzsel, barna rizzsel, zabpehellyel?

Figyelt kérdés

Hiába győzködöm a dietetikus ismerősömet, hogy a búzát ki lehet váltani a fentiekkel anélkül, hogy attól kellene félnem, valamiben hiányt szenved a testem. Szerinte teljes kiőrlésű kenyér nem nélkülözhető, mert olyan vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz melyek nélkül az egyoldalú rizs és zabpehely étrendemmel hamarosan hiánybetegségben fogok szenvedni.


Már a kérdés maga is butaság, főleg tőlem, mert tudom a választ, de kíváncsi vagyok mások mit gondolnak.


(a fenti ch források mellett természetesen megy vegyes táplálkozás, húsok, zsírok, tojás, zöldség)



2015. júl. 5. 14:28
 1/5 anonim ***** válasza:

A barna rizs a teljes, még őrlés és koptatás előtti búza megfelelője. A fehér rizs nem annyira jó, lásd beri-beri.

[link]

2015. júl. 5. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem sok olyan ember él a bolygón, aki nem fogyaszt zabpelyhet, barna rizst, fehér rizst - és búzát sem.

Vannak elképzelések, amelyek szerint a fentiek kifejezetten kerülendők és sokan kimondottan optimálisnak tartják, ha az ember nem is eszik ilyeneket. :--)


Az, hogy valaki dietetikus, nem jelenti azt, hogy valóban szakértő, legfeljebb van egy papírja. (Vannak a papírral rendelkezők között, akik nehezen lépik át a korlátaikat. Nem mindenki.)


És rengeteg irányzat van, sokan mondják magukról azt, hogy szakértők és komolyan annak is képzelik magukat.

Tengernyi könyv szól a táplálkozás témájáról, soka az ellentmondás - nehéz eligazodni.


Zöldséget, gyümölcsöt, csírákat, olajos magvakat fogyasztasz? Szerintem leginkább ezekből tudnak bejutni a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek. (És érdemes volna szerintem dósádra tekintettel táplálkozni.)


Évente elmehetsz vérképet csináltatni és megtudod, hogy van-e hiányod valamiből.


Hiánybetegség egyébként bármilyen táplálkozás mellet is előfordulhat, hiszen ez egyéni "alkat" kérdése is lehet.


A "pszichoszomatikáról" nem is beszélve.

Tudod, van az a mondás: "bogarat tesz az ember fülébe". Ha valaki elkezdi magát forgatni azon, hogy neki hiánya lesz, lehet, hogy bebeszéli magának (vagy más neki) és ennyi. Lehet, hogy ez furcsán hangzik, de működik.

2015. júl. 7. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Minden rendben van és eszek mindent.

A CH bevitelemet a fenti dolgokkal oldom meg.

Konkrétan az a kérdésem, hogy ami a teljes kiőrlésű búza elhagyásával kiesik (ha egyáltalán kiesik valami), pótolható-e barna rizzsel.

2015. júl. 8. 07:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy milyen formában eszi valaki a búzát. Búzafűnek? Úgy vannak abban vitaminok, stb-k.

De szerintem kenyér formájában - és más egyéb különböző feldolgozás után (sütés, főzés) - elvesznek ezek az anyagok a búzából. Így egy kenyérben sztem nem sok vitamin/stb. van... Akkor sem, ha teljes kiőrlésű.

Mostanában azt olvastam, hogy a teljes kiőrlésűt pl. azért sem javasolják sokan, mert a mag külső részében mindenféle olyan anyag felgyülemlik, amit nem szeretnénk megenni (gombaölő/permet/vegyszerek).

Tehát, hacsak nem biobúzát csíráztatsz és úgy fogyasztod a búzát, akkor a vitaminok, tápanyagok a sütés-főzés hatására elvesznek abból. Legalábbis én így tudom.

A vitaminok bizonyos hőfok felett elillannak, az ásványi anyagok pedig szervesből szervetlenné válnak.

2015. júl. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. júl. 8. 14:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!