Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Másfél éve nagyon egészségtele...

Másfél éve nagyon egészségtelenül táplálkozom, ami már szerintem kihat az egészségemre is. Miben változtassak, és milyen gondokat okoztam ezzel a másfél évvel?

Figyelt kérdés

Másfél éve vagyok egyetemista, az étkezési szokásaim a feje tetejére álltak. Sosem voltam az a nagyon egészségesen étkező ember, de az egészségtelen kajákat is mértékkel fogyasztottam, olyan fele-fele arány volt. De mióta egyetemista vagyok, teljesen megfeledkeztem a főtt ételről, az első évben sosem ettem főtt kaját, vagy ha igen max omlettet. Volt olyan hét, hogy minden hétköznap omlettet ebédeltem, reggeli szendvics és vacsora meg valami egészségtelen kaja. Ez ment tavaly egész évben. Aztán most a másodévesen többet kell tanulnom, mint eddig, és ott tartok, hogy kb reggeli szendvics alap, ebédre ha eljutok a büfébe, akkor ebédelek valamit, de most több édességet eszek, mint valaha. Szinte minden héten előfordul, hogy csipszet eszem, táblacsoki majdnem 2-3x egy héten, gyümölcslé naponta és mindennap nápolyit eszem egy csomaggal.

Semmi zöldség és gyümölcs, és mekiben is hetente egyszer megfordulok, ha az egyetemi büfé bezár mire végzek, akkor többször is.

Nyáron pedig végig dolgoztam, reggeltől estig heti 5 napot egy strandon, és ott is főleg szar kajákat ettem, de kalóriamennyiséget nézve meg nagyon keveset.

Ez eddig meg se fordult a fejemben, hogy ennyire egészségtelenül élek és szinte észre sem vettem, mert a tanulásra koncentráltam, meg valahogy ebbe pont nem gondoltam bele.


Egyébként a családom se volt sose az az egészségesen élő és étkező fajta, nem is nagyon szoktam emiatt zöldségeket enni, nem is szeretem őket. Csak valamilyen ételben.


Így utánaolvastam, hogy milyen bajaim lehetnek ebből, hogy nem eszek normálisan, de nem tudom kideríteni, hogy esetleg van-e valamilyen hiánybetegségem?

A menstruációm feltűnően kevesebb lett, de az orvos azt mondta, hogy a stressz miatt, bár neki nem beszéltem az étkezési szokásaimról. De most vérvételre menjek el, vagy hogy?



És hogyan tudnék egészségesebben élni? Sosem volt meg előttem az a minta, meg motiváció sem volt. De jobban oda akarok figyelni a táplálkozásomra, mert már rosszul is érzem magam, és szeptember óta híztam is 4 kg-t.

Nem dohányzom, nem iszom, sokat mozgok, és szeretnék egészséges maradni



2015. dec. 5. 23:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Ugyan más okból, de nemrégen voltam dietetikusnál és ezt a tanácsot adta nekem.


- Legfontosabb dolog, hogy ne éheztesd magad, mert az csak ahhoz vezet, hogy felugrik az inzulinszinted és ez cukorbetegséghez is vezethet.

- Mindig ebédelj dél és 2 óra között, levest és másodikat. Nagyon nagy probléma diákok/hallgatók körében, hogy hazaérnek délután, és akkor esznek nagyot (kvázi akkor ebédelnek). Ezt mindenképpen el kell kerülni.

- A főétel ebéd során 1/4 hús, 1/4 köret (krumpli, rizs, tészta) és 1/2 zöldség lenne ideális.

- Természetesen, ha valami krémlevest eszel, a második lehet zsírosabb, vagy ha zsírosabb levest eszel, akkor pedig a második legyen könnyedebb.

- Próbáld kerülni a cukrot, édességet. Ha sok kávét vagy teát iszol és cukrozod őket, akkor használj barnacukrot vagy édesítőszert (esetleg fruktózt). A kenyeret, pékárut is minimumra kell venni.

- A gyümölcsök egészségesek, de a banán és a szőlő nem ajánlatos, mert nagyon sok cukrot tartalmaznak. A narancs és a mandarin viszonylag szintén sokat tartalmaz.

- Vacsorára valami egyszerűt egyél. A levesek nagyon jók, de bármi megfelel, csak ne terhelje meg a gyomrodat.

- A vacsora általában kb 6 óra környékén az ideális. Nyáron lehet kicsit később, akár 8 órakor is, télen korábban, kb 5-kor.

- Ha esetleg edzel, tornázol akkor azt semmiképpen sem az ebéd környékén tedd. Vagy reggel (8-10 óra), vagy délután (4-6 óra), az ebéd utáni időben pihenni kell.



Na mármost az idővel nagy gond van. Nem tudom, hogy az egyetemed milyen, de ott ahol én vagyok van több étterem és menza. Először én is azt hittem, hogy nincs rá idő, de van. Például; ha 11:30-kor befejezzük az órát, a következő pedig 12:00-kor kezdődik, akkor addig megebédelek. Még úgy is meg tudom oldani, ha nem közvetlen az étterem közelében vagyok, hanem egy kicsit sétálnom kell. Vacsorára próbálj meg vagy rendelni valamit, vagy valami rendes helyre elmenni, feltéve, ha teljesen ki van zárva az, hogy magad készítsd el az ételt. Annyit tudnék még mondani, hogy szerintem vegyél akár egy láda almát v körtét v hasonlót és minden reggel dobj be két darabot a táskádba. Ha csak azt tudod megenni a délután során akkor még az is jobb mint egy szendvics.

2015. dec. 5. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Pont ilyen választ vártam, köszönöm szépen!! :)
2015. dec. 15. 22:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!