Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Táplálkozáshoz értők, táplálko...

Táplálkozáshoz értők, táplálkozással foglalkozók, mi a véleményetek? (többi lent)

Figyelt kérdés

Van ez a Légrády-féle táplálkozás, ami, le van írva a "tojás, táplálkozás, egészség" című könyvében. Az a lényege, hogy napi 2-szer vagy 3-szor eszel. Egy kiadós reggeli, sok zsírral, mert a zsír hatására ürül az epehólyag, ami a tökéletes emésztéshez elvileg szükséges. 6-8 óra elteltével (mivel ennyi idő alatt visszatöltődik az epehólyag) ugyancsak zsírban gazdag ebéd, talán kevésbé zsíros. A vacsora tartalmazza a lehető legkevesebb zsírt és szénhidrátot, kevés legyen, és az is főként fehérjét tartalmazó ételből, valamint zöldségből és gyümölcsből álljon. A nagyobb étkezések mellé sok savanyúságot, zöldséget ajánlatos fogyasztani. A desszertet a nagyobb étkezések utánra ajánlja, valamint a gyümölcsöt is, de gyümölcsöt lehet fogyasztani bármikor, ha a bélrendszer nem károsult. 1,5-2 liter víz fogyasztását javasolja naponta.


A kérdés az lenne, hogy ezt nem lehetne megfordítani?

Én elhiszem, hogy régen a magyar paraszt beszalonnázott reggel, aztán ment ki a földekre dolgozni, és a kalóriadús reggelinek hála jól bírta, de aki föld helyett iskolába jár, az hogy csinálja? Mert egy kiadós reggelitől eléggé ellustul az ember, ha nem dolgozza le rögtön, hanem ülőmunkát végez. Nem lehetne úgy megcsinálni, hogy pl reggel eszek egy keveset (valami könnyebbet, pl joghurt, zöldség, gyümölcs), aztán egy átlagos ebéd, majd vacsorára eszek a legtöbbet?



2016. jan. 10. 19:20
 1/2 Szintis Zoli ***** válasza:

Csináld úgy, ahogyan a tested diktálja (amit felsoroltál, az amúgy is legalább 4 étkezést igényel). Soha nem fogsz jól emészteni, ha reggel magadba erőltetsz egy valag zsírt, holott a gyomrod egyáltalán nem vágyik rá. Nincs általános szabály, ami mindenkire vonatkoztatható.


A napi összbevitel fogja meghatározni, hogy stagnálsz, fogysz vagy hízol. Az is 3-4 átlaga alapján, nem 1 nap alatt fogysz vagy hízol. Egész egyszerűen azért, mert ekkorák az emberi test pufferei.


Van még pár tényező:

1) inzulinérzékenység: nem tud a test akármikor akármennyi CH-t felvenni (akármennyit nyilván soha nem tud). Amit nem tud felvenni, az zsírba megy, még akkor is, ha napi összesítettben nem vagy kalóriapluszban. Az, hogy a félrement CH-ból felépített zsírt aznap még visszabontod ha nem vagy kalóriapluszban, egyéni adottságok, hormonok és még sok minden más függvénye, ezért most nem is menjünk bele mélyebben.

Az inzulinérzékenység reggel a legrosszabb, nap közben jó, estére leromlik, de jobb, mint reggel. A CH nagy részét ezért nap közben, leginkább ebédre szerencsés bevinni.

2) Epeürülés: tényleg szerencsés lehet, ha reggel ürül az epe (ehhez zsír kell), de sokan jól megvannak enélkül is.

3) a reggelitől vagy bármelyik étkezéstől való ellustulás (vagyis az ételkóma) is leginkább az inzulinszint-növekedéssel áll összefüggésben, ami még egy ok arra, hogy a reggelit zsírra alapozzuk illetve komplex szénhidrátokat fogyasszunk.

4) az esti nagy evéssel 2 gond lehet. Az egyik a már említett rossz inzulinérzékenység, a másik, hogy sokan rosszul alszanak tele gyomorral. Kérdés tehát, hogy ez nálad hogy alakul, mennyi idő telik el a vacsora és a lefekvés között, és hogy milyen a vacsorád összetétele (az összetétel természetes az egész nap folyamán fontos; végeredményben mindig ahhoz a fránya inzulinhoz lyukadunk ki).


A válasz tehát, hogy meg lehet fordítani, de nem árt figyelembe venni a fentieket és megpróbálni a szokásainkat kicsit a természetes emberi bioritmushoz igazítani, kicsit erőltetni, próbálni megszokni azt, amit helyesnek vélünk, hátha idővel normálisság és rutinná válhat. Akkor hosszú távon valószínűleg nyerünk vele.

Ha viszont nagyon nem megy, és Te úgy vagy összerakva, hogy a mini reggeli és maxi vacsora passzol a bioritmusodba, ne fogd vissza magad!

2016. jan. 10. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Akkor ez volt a baj, túl sok szénhidrátot ettem reggel. Kipróbálom úgy, hogy reggel főként zsír, kevés szénhidrát, ebédre több szénhidrát, délután/estefelé edzés, aztán főként fehérje és zöldség.

2016. jan. 10. 23:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!