Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Túlzott sófogyasztás vagy...

Túlzott sófogyasztás vagy túlzott cukorfogyasztás? Melyik károsabb?

Figyelt kérdés

Ugye tudjuk, hogy a sok só magas vérnyomást illetve szív-és érrendszeri betegségeket okoz, a túl sok cukor pedig diabéteszt. Illetve egyéb más következményei is lehetnek , de ezek a legjelentősebbek.


A kérdésem igazából az, hogy az egészségre nézve melyik a károsabb? Nagyon leegyszerűsítve az is lehetne a kérdés, melyik "öl meg" hamarabb?

Most tekintsünk el minden mástól, és csak ezeket vegyük figyelembe.



2016. dec. 21. 17:38
 1/10 anonim válasza:
0%
Fogyaszd mindkettőt, úgy a biztos.
2016. dec. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 fosfosfosfos ***** válasza:

Cukor.

Ha a sófogyasztást megfelelő mennyiségű (sok) folyadékbevitel kíséri, nem annyira káros.

2016. dec. 21. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Ha nem kezelik a diabéteszed, akkor az valószínűleg veszélyesebb, de ha nem ennyire drasztikusan nézzük én inkább a sóra szavaznék.
2016. dec. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Elvileg a magyar emberek tudtukon kivul sok sot fogyasztanak..fel se tunik nekunk,es az eredmeny? Rwndkivul sok a magas vernyomasban szenvedo beteg.

Míg ahhoz, hogy cukorbetegek legyunk, konkretan magatol a cukortol, tényleg veszettul sok cukrot kell enni. Az inkabb mas dolgoktol van.

Mar ebbol kiindulva szerintem x mennyisegu so sokkal karosabb, mint ugyanannyi mennyisegu cukor.

2016. dec. 21. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ezt egy normál, atlag emberre ertem, aki nem diabeteszes (ebben az esetben a cukor durva lehet), es nem keszul ugy, hogy kompenzalna a dolgokat. De jol mondjak, ha direktbe sok vizet iszol a so melle, kevesbe karos hatasu
2016. dec. 21. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A cukor károsabb hatást. A sót könnyebben kiszűri a szervezet. A tubulus kevesebbet vesz vissza belőle. A túl kevés só fogyasztás is problémákat okozhat, a lényeg a mértékletesség. Ez a konyhában használt cukorra nem igaz, jól (és jobban) megvan a szervezet nélküle is.
2016. dec. 21. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"melyik "öl meg" hamarabb?"

Rövidtávon a só (bár nincs megadva melyik) jóval veszélyesebb. Patkányt tekintve tized annyi szükséges a halálos dózis eléréséhez. (még c-vitaminból is kevesebb elegendő, mint cukorból)


Hosszabb távon persze folyamatosan ürül a szervezetből mindkettő. Viszont ezt így nincs is igazán értelme vizsgálni (túl sok körülményt kellene figyelembe venni).

2016. dec. 22. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A 2.-es, sok fosfos.. nak van igaza.

fo.fo.fo... jólesik így vissza olvasni a nick neved? :) :D


Ha elég vizet iszol, akkor a sóval nincs sok gond.

A cukor viszont... bár előre tudtam volna. most nem lennék cukorbeteg. A sót eléggé bőven használom de azzal nincs gondom. Sőt amikor kitekerek biciklivelt a hegyek közé, akkor kell is bőven pótolni a kiizzadt sókat. A két legfontosabb a NaCl és Kcl. A Nátrium hiánya a fáradásért felelős és a Kálium hiánya izomgörcsre hajlamosít.


Van egy őrült mérnök, egy bizonyos Tejfalussy, aki szeretné száműzni még a szükséges Kálium sót is az étkezésünkből, de arra is kisebb mértékben de szükség van, de jóval kevesebbre van szükségeünk belőle, mint a NaCl-ből vagyis a konyhasóból.


[link]


A sok cukor lebontásához rengeteg inzulinra van szükség.

A hasnyálmirigy ezt meg is termeli, de a bőséges energia bevitel miatt a testünk zsír tartalma egyre csak fokozódik és ezáltel csökken a test sejtjeinek az inzulin érzékenysége. Ilyenkor a hasnyálmirigynek már több inzulint kell megtermelnie de még azzal se tudja egy idő után lebontani a bevitt jelentős mennyiségű szénhidrátot ami nem csak cukor lehet feltétlenül, pl. a fehér lisztből készült élelmiszrek, burgonya, tészta fehér lisztből is a cukorhoz hasonlóan nagymn megemelik a vér cukor szintjét, amire bőséges inzulin válasszal reagál a szervezetünk. Viszont ettől a rengeteg ledolgozatlan energiától a testünk sejtjeinél egyre több zsír rakódik fel, ettől a sejtjeint már kevésbé reagálnak az inzulinra. Amikor már a szervezet több inzulint kell termeljen a cukor lebontásához, azt inzulin intolarenciának nevezzük. Ez egy cukorbetegség megelőző állapot, amiből ha nem diétázunk, akkor menthetetlenül kialakul a diabétesz.

Ilyenkor a hasnyál mirigy kimerül egy idő után és nem termel annyi inzulint és felborul az egész cukor-zsír anyagcsere folyamat. Az akkor már a diabéteszt jelenti ami visszafordíthatatlan. Jobb esetben elég hozzá diétázni és tablettát szedni, de ha ez kevés akkor jön a macerásabb dolog, az inzulin.


Nálam a (korábi tünetek kezdete alapján, aminek akkor még nem tudtam az okát stressz + bőséges cukorfogyasztás) kb. 2-3 év után kerültem orvoshoz és akkor derült ki egy vérvételből és vizelet vizsgálatból a cukorbetegség.


A cukorbetegségben szenvedőknél nagyon oda kell figyelni a vér koleszterin szintjére, mert a magas koleszterin szint okozza a súlyos életveszéles szövődményeket.


Addig nem is oldódott meg a szövödményekkel kapcsolatos gondom, amíg nem kezdetem el szedni a sztatin hatóanyagú koleszterin csökkentő gyógyszert. Viszont amióta szedem rendszeresen napi szinten, azóta a korábban kezdeti állapotában jelentkező és folyamatosan romló retinopátiám szépen vissza fejlődött. A lábam is eléggé érzéketlen volt és az is érzékennyé vált normálisan az érintésre.


Ez azért van mert a cukor-zsír-cukor (oda-visaza átalakítás), ez az anyagcsere, ami a májban megy vége, a magas vércukorból koleszterint állít elő, és amikor alszunk, akkor a koleszterinből szintetizál cukrot. Azért szokott reggel a vércukor magasabb lenni kóros esetben, mert hiába nem ettünk semmit egész éjjel, a szervezet zsírtartalmából a máj létrehozza a cukrot amire éjszaka is szüksége van a szervezetnek, de mivel nem tudja a szerbvezet normálisan lebontani, ezért ott marad a vérkeringében. A lényeg, hogy a vér magasabb koleszterin szintje amit le kell csökkenteni (a túl magas vércukorral együtt)különben zsírként lerakódik azerek falán is mindenhol, az ér fal és az érfal belhártya között. Ezzel beszűkíti az ereket. Ez a koölesztikus plakk ami idővel elmeszesedik, de amíg még lágy plakk, addig vissza oldódik gyógyszer hatásra! Tapasztaltam magamon.


Ez a lerakódó koleszterin az ami az erekben lerakódva egyre csak hízik és szűkíti az ereinket, amíg még van egyáltalán vérkeringének hely a keresztmetszetében.


Azután kezd üszkösödni a láb, kezdenek leállni a szevek, beszűkül majd elzáródik a szemfenéken a kapillásis erek egyre nagyobb része és lassan megszűnik a vérellátása és ez így történik minden szervünnkkel amíg meg nem halunk, rossz esetben akár pár év alatt ha nem vesszük komolyan.


Így van ez a szemmel, az aggyal (sztrók és funkció kiesés, lebénulás) a vesékkel a szívünk ereiben is ez a folyamat okozza az infarktust, ha nem fogjuk meg gyógyszerekkel a folyamatott jó helyen, vagyis a koleszterinnél és a túl magas vécukrot ha nem tudjuk valamiképp kordában tartani.


[link]


Nem véletlenül lehet sok helyen olvasni, a cukor méreg!

Ezt már jóval régebben mondták körülöttem egymástól függetlenül emberek de én nem vettem komolyan. "Jó hadd beszéljenek, ők betegek, csak azért mondják".

Ha akkor hallgattam volna rájuk, akkor most nem lennék én is cukorbeteg. Na de mások kárán tanul az okos, Akkor én nem voltam elégé okos ahhoz, hogy tanuljak belőle.

Viszont azóta sokat tanultam ebben a témában. kénytelen voltam ge tudatosan meg akarom fogni és meg akarom állítani ahogy lehet, a problémát.

Előtted viszont még itt a lehetőség.


Persze egészséges embernek lehet cukrot enni, de nem falni korlátlanul és mértéktalanül. Na meg a sportos mozgás ahhoz kell, hogy a testsúlyink ne szaladjon el nagyon, mert onnan indul az egész, persze nem mindig. Más is okozhatja, Sok féle oka lehet ennek is mint mindennek.


Így végszónak azt tudo mondani, egyszerre annyi szénhidrátot szabad fogyasztani, amit másfél kettő óra alatt le tud bontani a szerbvezet. Aki nonstop falja a szénhidrátoka másfél órán belül is, az esélyes arra, hopgy cukorbeteg legyen, de ehhez hajlam is kell. Akinél a családban nem fordult elő cukorbetegség, annál kisebb az esély, viszont ahol volt, ott még jobban vigyázni kell.

2016. dec. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Valamit tisztázzunk, gyerekek. A só korántsem annyira káros, mint ahogy azt a gyógyszeripar feltünteti. Belegondoltatok már? A vadetetők mellé kötelező sót rakni a vadászoknak. A takarmányoknak elő van írva a minimális (!!!) sótartalma. Csak pont az embernek káros a só, ugye?

Frászt! Ugyanakkora humbug ez is, mint a koleszterin, meg a max. 50mg C vitamin ajánlása.

A cukor viszont valóban káros. Még kis mennyiségben is. Bőven elég lenne az, amit a zöldségekkel, gyümölcsökkel beviszel.

2016. dec. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A sóra szüksége van a szervezetnek, főleg nyáron az izzasztó kánikulában amikor jóval több sót veszítünk az izzadással. Különben hiánytüneteket produkál a szervezet.

Túlzásba azért azt se kell vinni.


A koleszterinnel viszont a legtöbb embernek gondja van. nagyon soknak a bőséges cukor fogyasztásból adódó LDL koleszterin okoz érfal károsodást, plakk képződést és érszűkületet ami sztrókhoz, infarktushoz vezet.


Nálam a cukorból indult el többek között a retina károsodása. Nagyon ijesztő volt. Ebbe nagyon sokan meg szoktak vakulni. A szemészeten is csak a szemben keletkező elváltozást akarták lézerrel pontokban megégetni, hogy ott letapadjon, rögzüljön a retina a szemfenéken, de én nem járultam hozzá mert volt még korábbról egy idős ismerősöm, akinek megcsinálták és utána sokkal rosszabbul látott. A másik lehetőség amit az orvos javasolt egy hatszázezer Forintos injekció a szemgolyóba, amit több ok miatt se tudtam és nem is akartam vállalni. Közben keresgéltem utána és képeztem magam. Kutattam, hogy mi jelenthetne kevésbé károsító és kevésbé megfizethetetlen megoldást mint amit a szemklinikán javasoltak. Semmi más módszerrel nem tudtam megállítani, csak jókora adag Atorvasztatin napi szintű rendszeres szedésével és szedek azóta is omega3 zsírsavakat, mint a halolajból a kanalas változatot veszem, mert abból nagyobb adagot lehet bevenni, napi egy evőkanállal és mellette szedek napi kettő CLA kapszulát, ami szintén omega3 de más a szerkezete és a hatása is kicsit eltérő. A CLA kell a sport miatt is, hogy az izom ne menjen le idő előtt mert kerékpározom kedvtelésből a hegyek között.


Ez a kettő fajta HDL zsírsav kell a sztatin mellett de önmagában nem elég. A sztatinból először napi 40 mg-ot kaptam és rájöttem, hogy attól javul. Aztán kértem a körzeti orvostól a duplája adagot, 80 mg-ot és azóta is úgy szedem. Semmilyen káros hatását nem vettem észre, habár sok mindent írnak a leírásában is és sokan nem is merik szedni, viszont életet ment és nem rosszabodott hanem javult a szemem a sztatin szedésének elkezdése után három hónappal. Annyi idő alatt már eléggé vissza oldotta a lerakódásokat az erekben. Anélkül már igen komoly szövődményeim lennének a cukorbetegség miatt. Így viszont úgy élek, mint aki nem is cukorbeteg, ami a szövődményt illeti. Persze diétáznom és a cukorra gyógyszert szednem, azt kell.


Ezt a két linket érdemes átolvasni, mert amikor arról hallunk, hogy szívinfarktust kapott, vagy agyvérzése volt (az általában nem tényleges vérzést, hanem ér elzáródást jelent és csak az esetek kisebb százalékában jelent valódi vérz kiáramlást egy köztes térbe).


[link]


[link]

2016. dec. 23. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!