Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A paeolit diéta miért ilyen...

A paeolit diéta miért ilyen felkapott? Tényleg az a jó étkezés, ha ennyire kizárunk teljes tápanyagcsoportokat?

Figyelt kérdés

Ki az, akinek ez használt, és ki az, aki szerint nem jó?


Véleményeket várok és tapasztalatokat.



#diéta #paleolit #paeloit diéta
2017. ápr. 19. 12:49
 1/8 anonim válasza:
Többek között szerintem azért felkapott mert a kevés hőkezelés miatt sokkal több vitamin/hasznos tápanyag marad benne a zöldségekben pl. mint miután megfőzöd. Egyébként szerintem csak divat, trendi, nem feltétlen a hasznossága miatt követik ennyien. Én egyedül egy paleo sütit kóstoltam, avokádós csokis desszertet, ami finom volt.
2017. ápr. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

*az finom volt

A félreértések elkerülése végett :)

2017. ápr. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Alapvetően próbálok kiegyensúlyozottan enni, nem fogyasztok cukrot, fehér pékárut,

de nem tudom pl. mi abban az egészségtelen, ha köretnek bulgurt, párolt ceruzababot eszik valaki, vagy fogyaszt sajtot, túrót.

Én nem vagyok sem gluténérzékeny, sem tejérzékeny, nem is eszem sok gabonát és tejterméket, mégis kb. követ hajítanának rám, mert nem vagyok hajlandó kizárni teljes tápanyagcsoportokat, mint pl a tejtermékeket, gabonaféléket, hüvelyeseket.


Szerintem ez csak divat, mint anno, mikor a zsírt üldözték, most meg az az egészséges, ha zsírral főzöl, és jaj neked, ha margarinnal.


Hozzáteszem, egyébként szerintem én eléggé jól étkezem, sok reform ételt, de ha ebédre a töltött padlizsánt megszórom kicsi sajttal, vagy eszem bulgurt, kölest, akkor nem fogok belehalni.


Édességet nem eszem, meg rágcsálnivalókat, gyorskajákat, fehérlisztes dolgokat, nem iszom sok tejet ( csak a reggeli kávéba egy fél decit), nem vagyok elhízva, mégis folyton ezzel próbálnak megtéríteni, hogy én mérgezem magam.... utánaolvastam, hát szerintem csak hiánybetegségeim lesznek tőle, meg nem lesz erőm edzeni, ugyanis a paleo ugyan engedi, de sokan már a húst is tiltanák...

2017. ápr. 19. 13:14
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Zsírra,szénhidrátra és fehérjére van szüksége az emberi szervezetnek a vitaminok,ásványi anyagok és nyomelemek mellett.

A paleo egyiket sem tiltja.De mindenki azt fogyaszt,amit jónak lát.

2017. ápr. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
64%

Nem tudom, miért ilyen felkapott, de ilyesmi elvek szerint bizonyosan régóta táplálkoznak egyes emberek... Egy időben nagyjából követtem, ma már nem, de nagyon közel állok hozzá, mert az ízlésem s testem működése olyan, hogy szinte semmi nem paleo nem fér bele az étrendembe (minimálisan azért beleszuszakolom :)).


Az ételcsoportok kizárásával nincs baj, amíg mindent megadsz a testednek, amit kell. Ez a paleóval éppúgy megoldható, mint vegaként vagy akár vegánként, ha szedsz B12-t (vagy termeli a tested, de az ritka). Nem kell mindenfélét enni. Vannak emberek vagy családok, ahol sosincs az asztalon glutén, laktóz, esetleg tojás vagy húős sem, mert valaki allergiás rá s a többi sem igényli különösebben. Ahogy egyre több csoportot zársz ki (én pl. úgy paleóztam, hogy nem ettem húst sem, később pedig durván lecsökkentettem a szénhidrátot is), egyre jobban oda kell figyelni, de sokáig megoldható. Egy nyersvegánnak még sokkal trükkösebb, mint egy paleósnak :D De elvileg az is működik.


Nincs étrend, ami mindenkinek jó. Van, akinek bejön a paleo, van, akinek nagyonn nem, s van, aki boldog vele évekig, majd mindenféle baja lesz, bár bizonyára el kell hozzá rontani valamit, hisz annyira sokféle étel van paleóban, nem hagyunk ki semmit csak az étrend miatt... Maximum egyénileg nem passzol, de az az elején előjön.


Nekem - mindegy, hogy paleo vagy sem, a szénhidrátmennyiség számít a legtöbbet. Szénhidrátdús paleóban nyomorult vagyok napokon belül (plusz túleszem magam és éhezem, egyszerre), akárcsak szénhidrátdús növényi táplálkozásnál vagy szénhidrátdús mindentbele hedonista táplálkozásnál, szénhidrátszegény bármiben (amíg nem túl kiegyensúlyozatlan) pedig virulok.

Ja, a laktóz nem esik annyira jól nagy mennyiségben, azt kerülöm, de amúgy nekem inkább csak a szénhidrát s a napi kalóriabevitel számít. S pl. az, hogy legyen elég nyers zöldség :)

De akinek mondjuk napi 5000 kcalt kell bevinnie s nem bírja a sok zsírt, annak már kicsit macerás paleóban megoldani az özön szénhidrátot. Annak felesleges ezzel szenvednie, azt hiszem.


A normál étrendről paleóra váltani elég komoly lépés. Lehet, hogy valaki jobban lesz, de csak mert elhagyja a laktózt s lehet, hogy még sokkal jobban lenne laktóz nélkül, de gabonákkal. Túl sok tényező változik, nem tudhatjuk, melyik segít, ha segít.

A répacukor és a sok feldolgozott cucc elhagyása egyértelműen jó, ezt is meg lehet lépni úgy, hogy nem dobjuk a gabonákat és a hüvelyeseket, krumplit is (a normál "magyar" paleóról írok végig, amikben ezek tiltottak)... Simán el tudom képzelni, hogy valakinek ez túl nagy lépés egyszerre s akár még tök felesleges is. Nekem mondjuk ment, mindössze a teljesen ártatlan zöldborsóhoz ragaszkodtam, amivel a világos semmi baj nincs :)


Divat utálni a paleót, de nincsenek érvek. Amíg nem mond valaki egy tápanyagot, ami CSAK a kizártakból vihető be könnyen...

Nyilván lehet rosszul csinálni vagy drágán vagy macerásan... Mint minden más étrendet. S nem mindenkinek való, mint minden más étrend.

De akinek bejön, az miért ne csinálja? Szerintem a személyre szabott étrend az igazi, nem a dogmák vak követése, de ahhoz sok idő és energia kell (bár megéri, a táplálkozás fontos).

2017. ápr. 19. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, ami írtál, ahogy eszel, az remeknek tűnik. Amúgy a keménysajt a megengedő paleóba belefér. Azt se hagytam el soha, bár általában minimalizálom. Nem mindig, nagyon kényelmes és pótolhatatlan.

A túró, a vaj és a keményebb sajtok minimális vagy semmi laktózt nem tartalmaznak, szerintem okés ételek. Ahogy a gluténmentes gabonákba is nehéz belekötni, bár a tömény szénhidrátokat valamiért üldözi a paleo. Én inkább a GL-t nézném, mint a GI-t, a mennyiség sokat számít...

A zöldborsót pedig csak azért büntetik, mert van egy rokona, amelyik nyersen mérgező (meg valami anyag van a hüvelyesekben, de egy csomó paleo növényben is)... Nos, ez nekem nem valami nagy érv, inkább a gyerek kiöntése a fürdővízzel. A száraz hüvelyesek sokaknak nehéz, puffasztó ételek, de akinek pont nem, attól nem venném el őket.

Szerintem te magad döntsd el, hogyan eszel. Egy csomó csoport úgyis beléd fog kötni. Az én jelen táplálkozásom minden egyes bigott csoportnál kiveri a biztosítékot, legyen az vega, antivega, ésatöbbi. A bigott vegánok esetében van a legnagyobb támadási felület, s még akkor is jelentős ez, amikor magam is növényi étrenden vagyok (hiszen azok is nagyon sokfélék s én hamar belebetegednék a tipikusba).

2017. ápr. 19. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
23%
Most tartanak a "p" betűnél. Jövőre majd megint kitalálnak valami csodaétrendet.
2017. ápr. 19. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 laji2 ***** válasza:

A válasz nem attól függ, hogy itt kik és hányan mit írnak. Az emberi szervezet egy adott életmódra alakult ki. Ha nem azt követi, megbetegszik.


Évfolyamelsőként, kitüntetéssel végzett orvosként teljes mellszélességgel kiállok mellette - mert helyes az alapelv, tudományosan alaposan igazolt, és személyes tapasztalataim is meggyőzőek.

2017. okt. 15. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!