Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Felnőttkorban kialakulhat...

Felnőttkorban kialakulhat laktózérzékenység? Köze lehet a vegetáriánus étkezéshez?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy egy lakto-ovo vegetáriánus (aki csak húst nem eszik, de tojást, tejterméket igen) szervezetének leáll a mája az állati eredetű fehérjék lebontásához alkalmas enzimek termelésével. De mi van a laktáz enzimmel, ami a tejfehérje, laktóz emésztéséért felelős?


Ha sokáig nem viszünk be tejterméket, akkor egy pohár zsíros tej árt a beleinknek? Mert több vega ismerősömtől tudom, hogy ha sokévnyi húsmentesség után valahogy leküldenének egy marhasteaket kórház meg gyomormosás lenne a vége.


Felnőttként kialakulhat (akár vegetarianizmus miatt, akár csak úgy) laktózintolerancia, vagy ez már gyerekkorban előjön és semmi köze a táplálkozáshoz?


Elnézést a tudatlanságomért...



2017. júl. 6. 16:51
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Kialakulhat, rokonságomban van ilyen, és ő nem vegetáriánus.
2017. júl. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A tudományos hátterét nem tudom, de egy barátnőnél kb 25 éves korában diagnosztizáltak laktóz-és gluténérzékenységet is, előtte semmi baja nem volt.
2017. júl. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Én meg már 30 éve kerülöm a tejet. Igaz, tiszta vizet sem tudom jóízűen lenyelni. Négy hete voltam laktózintolerancia vizsgálaton, és nem lett pozitív. A tejet azóta sem tudom meginni, sőt már a tejtermékektől is rosszul vagyok, még a tejes péksüteményektől, és egyéb süteményektől is!

Szerintem ezek a vizsgálatok csak az orvosoknak tesznek jót! Szép summát fizet értük a társadalombiztosító!

2017. júl. 6. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
72%

Már miért szokna el az ember az állati fehérjéktől, ha állati fehérjéket eszik? Nekem a hús visszahozása sem okozott semmit 8 év után, de nem is értem, aki elszokik tőle, most hallom először ezt, hogy kórház... Rengetegen vegák évekig, majd esznek húst és tipikusan nem történik semmi.

De ha tejet és tojás teszem, akkor miért szoknék el a tejtől és tojástól...? Ebben semmi logika nincs.

A tojástól amúgysem lehet elszokni, tudtommal, max. allergiás lehet rá az ember.

A tej más, attól van, aki elszokik. Eleve nem természetes dolog egy felnőtt állatnak tejet inni, s ez látszik is a működésünkön, a felnőttek nagyobb része élből nem áll jól a laktózzal, de ha évekre elhagyja, akkor különösen esélyes, hogy problémája lesz a visszahozásával, persze van kivétel.

Pont az minimalizálja a laktózérzékenységet (akár orvosilag, akár enyhébben), ha folyamatosan fogyaszt laktózt az ember, nem hagyja el évekre.

2017. júl. 6. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Úgy értem, hogyha nem eszik valaki húst (de más állati eredetűt sem, belsőségeket, májkrémet, szalámit se, semmit) csak növényi fehérjét visz be a szervezetébe, akkor egy idő után az állati fehérjére nem termel emésztőenzimet a mája.


Nekem ezt mondták vegetáriánus ismerőseim. Ismeretlen anyagnak érezné a gyomruk a húst, kvázi mérgezéses állapotnak érezné a testük.

2017. júl. 6. 19:27
 6/10 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a fehérje emésztéséhez - akár növényi, akár állati - proteáz enzim kell. Javítsatok ki, ha tévedek.

A vegetáriánus étrendben is van állati fehérje és zsír is, nem hinném, hogy bajuk lenne a hústól, max. nem kell rögtön egy 30 dekás steakkel kezdeni.

A laktáz enzim a laktóz (tejcukor, nem tejfehérje) lebontásához kell. Ezt nem csak a májunk, hanem a bélbaktériumaink is meg tudják termelni. Ha sokáig nem fogyasztunk tejterméket, egyes baktériumtörzsek létszáma lecsökken, így kevesebb laktáz enzim fog termelődni.

2017. júl. 6. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A vegetáriánusok mivel esznek-isznak tejet és tojást, tudnak állati fehérjéket emészteni, szerintem te a vegánokra gondoltál, akik nem esznek semmilyen állati eredetűt.

Én először paleóztam pár hónapig, utána vega lettem és akkor ugye ettem tejtermékeket, aztán 1-2 hét alatt feltűnt hogy a reggeli gabonapehely-tej kombó után mindig megy a hasam... Akkor megint kiiktattam egy időre a tejtermékeket aztán elmúlt ez. Most egy ideje nagyon kevés tejterméket eszek, max. egy kis sajtot.


Szóval szerintem a vegaság és a laktózérzékenység egyáltalán nem függ össze.

2017. júl. 9. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok és 17 évesen lettem laktózérzékeny.

Ugye miután nem kell az anyatej nincs (nem lenne) szükség laktázenzimre, mert biológiailag semmi sem indokolja a felnőttkori tejfogyasztást, csak élvezetből tesszük.

2017. júl. 9. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ha nem is konkrétan laktóz,de tej érzékenység igen.

35 körül kialakult nálam egy ilyen.Állandó ízületi gyulladás formában jelentkezett,ami indult a sípcsontban,elmúlt átment a könyökömbe stb.Semmi nem hatott,úgyhogy olvasgatni kezdtem és azonnal ki is vontam a táplálkozásomból minden tejterméket,mert mint kiderült az esetemben a bűnös a tehéntejben lévő kalcium volt.

Ezt az emberi szervezet nem tudja hasznosítani,ezért jobb esetben hasznosulás nélkül távozik a szervezetből.

Rosszabb esetben pedig lerakódik az ízületi felszínekhez és gyulladást,irritációt okoz.Azóta nincs ilyen problémám.

2017. júl. 9. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Létezik nem veled született, hanem szerzett laktózérzékenység, de ennek semmi köze nincsen a vegetáriánus táplálkozáshoz. Nálam akkor diagnosztizálták, amikor még ettem húst és a Helicobacter nevű baktérium okozta. Mindkettő elmúlt egy fél éves candida diétával és gyógyszeres kezeléssel.
2017. júl. 16. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!