Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Milyen hatással van az anyagcs...

Milyen hatással van az anyagcserére az epehólyag kivétele?

Figyelt kérdés

18 éves koromban kiműtötték az epehólyagomat, visszatérő epekövek miatt.


Mivel azt tanultam, hogy az epe a zsírok emésztéséért felelős, így azt gondoltam, hogy esélyem sem lesz a hízásra. Az epehólyag kivételével az epe ugyebár így már folyamatosan folydogál, nincs tartály, ami megtartaná, amiből majd szükség esetén meríteni lehet (amikor emészteni kell).


És most itt vagyok pár évvel később, rendesen meghíztam azóta, van bőven feleslegem. Lehet, hogy fordítva van, mint ahogy elképzeltem, tehát pont az epehólyag hiánya miatt híztam el?



2018. ápr. 3. 17:24
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az epehólyag nem szükséges a zsírémésztéshez, és enélkül sem "folydogál" az epe, akkor képzödik, amikor szüksége van rá a szervezetnek.

Az epehólyag csak annyiban hasznos valamennnyire, hogy ha egyszerre nagy mennyiségü zsír kerül az emésztörendszerbe, akkor legyen ehhez tartalék epefolyadék.

Viszont ha valaki nem fogyaszt elegendö zsiradékot, akkor az epehólyagban az epe pang, besürüsödik és így képzödik az epekö. Ilyen esetben kimondottan ártalmas, hogy egy szük kivezetésen kellene kiürülnie az epének, mert ezt tudja elzárni az epekö - és ekkor kerül az illetö orvoshoz epegörcsökkel.

A mütét után csak akkor lesz kellemetlen érzése, ha egyszerre túl sok zsiradékot fogyaszt, egyébként normál mennyiség esetében az aktuálisan keletkezö epefoyladék böven elegendö.


Az elhízásnak semmi köze az epehólyag meglétéhez vagy hiányához, hanem a túl nagy mennyiségü kalóriabevitel okozza.

2018. ápr. 3. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Epehólyag nélkül is lehet viszonylag sok zsírt enni (nyilván nem mindegy, milyen elosztásban a nap folyamán), a hízáshoz pedig eleve nem kell sok zsír. Elég furcsa volt a következtetésed. Ha egy nálad nagyobb kalóriaigényű, epehólyag nélkül élő ember nem hal éhen, akkor te miért ne hízhatnál meg? Ugyanannyit eszel, mint ő és voila.


Azért híztál el, mert többet ettél, mint kellett volna. Ennek biztos lehet némi köze az epehólyag hiányához egyes esetekben, de nem sok. A kalóriaegyenleg és az epehólyag nem függ össze, ahogy a kevés zsír sem mond semmit a kalóriabevitelről, az lehet alacsony is és igen magas is.

2018. ápr. 3. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!