Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Miért mondják azt, hogy...

Miért mondják azt, hogy 120-150g szénhidrát alatt enni káros? Holott ez teljesen nem igaz?

Figyelt kérdés
2018. okt. 3. 10:07
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
26%

Káros lehet. Egyszerűen nem mindenkinek való, és ész nélkül reklámozni, hogy emberek, ez a megoldás, felelőtlenség. Ha túl kevés a szh bevitel, előfordulhat szédülés, fejfájás, fáradtság, belassult gondolkodás, akár hányinger, hasmenés is. Így is javasolnád bárkinek?

Ráadásul normál szh bevitel mellett ugyanúgy lehet fogyni, mint csökkentett szh bevitellel, akkor meg minek szórakozni vele?

Ha neked jó, csináld.

2018. okt. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Úgy válaszoltál, mint aki le akarja törni a szarvam, holott én nem észt osztani jöttem ide. Semmi személyes infót nem is írtam, tehát ne személyeskedj.

Csak azt kérdeztem, hogy miért nyilatkozzák mindenhol ezt, holott ez nem igaz és mondjuk külföldön már az inzulin rezisztensek és a cukorbetegek is alacsony szénhidrátot esznek ketogén alatt.

Egyébként amiket te felsoroltál, egyik sem káros dolog önmagában, ha valaki elhagyja a szénhidrátot vagy csökkenti, ezek mind normális és átmeneti dolgok.

Várom még más válaszát is!

2018. okt. 3. 10:43
 3/19 anonim ***** válasza:
76%
Mert az alapvető sejtbiológia szerint éheztetni a sejtjeinket nem pont a legegészségesebb dolog. Ha valaki durván csökkenti vagy akár teljesen leállítja a szénhidrátbevitelt, az eléggé kiszúr magával. Persze, egyéb tápanyagokat bevisz az ember, de attól még cukor nélkül nem lehet hosszútávon egészségesnek maradni. Nyilván nem azért vagyunk mindenevő fogazattal megáldva, hogy aztán ne fogyasszunk semmilyen szénhidrátot. Ekkora agyat képtelenség fenntartani nélküle.
2018. okt. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
72%

Mert erősen tájékozatlanok. Ez általánosan egyszerűen nem igaz, sőt, van, aki nagyon kikészül ilyen sok szénhidráttól (kivéve esetleg extrém aktív élet mellett? csak azt tudom, hogy nehéz kiemelkedően aktívnak lenni minimális szénhidráttal). Természetesen van, akinek rengeteg szénhidrát kell. Én mindig leírom, hogy csak mert a szénhidrát nem esszenciális tápanyag (ez eléggé nem titkolt tény, utána lehet nézni), úgyhogy egészséges szervezet minimális mellett is elműködik, még nem biztos, hogy az egyednek ideális ez. A kis családom kétfős, de remekül mutatja az egyedi különbségeket. Az egyikünknek rengeteg szénhidrát kell, különben rosszul lesz, a másikunknak kevés, különben rosszul lesz. Pedig egészségesek vagyunk, sokféle étrendet bírunk, de a szervezetünk ügyesen érezteti, hogy mi a jó neki.


Soha nem lehet meggyőzni embereket, hogy a minimális ch vagy a hús elhagyása, esetleg a napi egy étkezés nem feltétlenül rossz, meg se próbálom. Nekem mindegy, én attól még csinálom, ami nekem jó. Sokszor (itt is látható volt a válaszokban) nem is értik az emberek, hogy az nem önsanyargatás, amit csinálunk, hanem pont az ellentéte. Túl hedonista vagyok ahhoz, hogy sok étkezéssel vagy szénhidráttal szenvedtessem magamat. Én jól akarom érezni magam s egészséges maradni, bocs, ha ez valakinek a kissé merev elképzeléseibe ütközik.

Akinek sok szénhidrát kell, az nyilván ne erőltesse a keveset, való igaz, hogy az erőteljes szénhidrátcsökkentés nem szükséges és nem is elégséges feltétele a fogyásnak.


Egészségesen élni, sőt fogyni éppúgy lehet napi 5 és napi 500 gramm szénhidráttal is, nem feltétlenül ugyanannak az embernek, persze.

2018. okt. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
23%

#3: Az agynak valóban kell némi glükóz, olyan 50 gramm környékén, ha jól tudom, zsíradaptáció után. De ezt nem kell ételből bevinni, nyilvánvalóan legyártja a test, bárki tapasztalhatja, hogy 1-2 nap böjt után nem áll be az agyhalál. Erre fel vagyunk készülve az evolúciónk miatt.

A mindenevőség nem jelenti azt, hogy muszáj is mindenfélét ennünk. Az ember ehet csak növényt és csak állatot is, de aki csak ketózik vagy még azt sem, csak napi 120 gramm ch alá megy, az vastagon mindenevő szokott lenni. Napi 5 grammnál áll be az, hogy szinte teljesen el kell hagyni a növényeket, 20 grammos limitnél még roppant fontos szokott lenni a zöldségevés, már akinek, persze, de a ketós fórumok alapján a zöld levelek evése kiemelkedően hasznos és fontos (főleg a spenót a szent grál eme étrendben).


A zerocarb neccesebb, de a ketót simán csinálják évtizedekig egészségesen és boldogan eme étrenddel azok, akikhez igazán passzol. Elég komoly irodalma van, utána lehet olvasni, miért nem zaklatja fel a testet az átállás. Ami átállás jól csinálva nem igazán okoz problémákat, de ha mégis, általában akkor is csak röviden. De nem kötelező csinálni. Nekem nem volt semmi gond, 2 nap jelentéktelen mértékű bágyadtságot kivéve, utána sokkal jobban éreztem magam. Aki megéli a tipikus, igen pozitív hatásokat, azt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy ez annyira rossz neki. De újfent, ez egyéni. Nem mindenkire hat egyformán a ketó, főleg nem akármelyik típusa. Van, aki fizikailag jól bírja, de utálja a megszorításokat a kedvenc szénhidrátbombái kapcsán. Annak sem kell erőltetnie, ha nem muszáj s miért lenne az?

2018. okt. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

"külföldön már az inzulin rezisztensek és a cukorbetegek is alacsony szénhidrátot esznek ketogén alatt."


Itthon is van már ilyen, de az IR-esek nem 120 g-ot esznek, hanem 160-at. De akinek nincs semmiféle ilyen baja, az minek egyen kevesebb szénhidrátot? Még egyszer leírom: káros lehet. Nem lehet kijelenteni se azt 100%-ig, hogy káros, de azt se, hogy teljesen ártalmatlan dolog, amit bárki bármikor ész nélkül elkezdhet kipróbálni.

2018. okt. 3. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
0%

Ki mondja? A hivatalos orvostudomány? Persze, mondták már azt is, hogy a tojás egészségtelen, a szója és az étolaj pedig egészséges...

Igazából nem csak az számít, hogy mit nem eszünk, hanem az is, hogy mit igen. Lehet bármilyen makrók szerinti táplálkozás egészségtelen. Ha valaki kevés szénhidrátot eszik, de ezt úgy teszi, hogy egészségtelen ételeket fogyaszt és nem figyel oda a szükséges tápanyagok bevitelére, akkor lehet egy low carb vagy ketogén étrend is egészségtelen. Például a cukormentes üdítőkben is kevés a ch, mégsem érdemes ilyeneket inni. Van, aki nem bírja a sok zsírt, viszont kevés szénhidrát mellett muszáj belőle többet bevinni. Ezek egyéni dolgok, amiket számításba kell venni, mert problémákat okozhatnak.

A hirtelen szénhidrátcsökkentésnek lehetnek kellemetlen tünetei, amiket az első írt. Nálam ezek pár napig tartottak, de sok pihenéssel simán ki lehet bírni, utána pedig jobban éreztem magam, mint előtte bármikor. De van más megoldás is, lehet fokozatosan is csökkenteni, így a szervezetnek könnyebb alkalmazkodnia a változáshoz, viszont tovább is tart a folyamat.

Van, aki sok szénhidráttal is jól működik és egészséges, de ez nem jelenti azt, hogy neki biztosan nem jó az alacsony szénhidrátbevitel. Ezt akkor tudná meg, ha kipróbálná legalább 2-3 hétig, de ha így is jó neki, valószínűleg nem fogja.

Nekem az ideális tartomány 80-120 g ch között van, emellett tudok súlyt tartani, nem kell lemondanom a kedvenc ételeimről sem, és mesterséges édesítőszereket sem kell használnom, ha valami édeset szeretnék enni. Próbáltam már kevesebbel is, de az nekem már túl szigorú volt, és nem éreztem jobban tőle magam.

2018. okt. 3. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
75%

A legkisebb kockázattal járó döntés a hivatalos orvostudomány aktuális ajánlásainak követése. Most, és akkor is amikor a tojás mellőzését javasolták. Jobbat biztos nem tudsz, hacsak nem vagy Nobel díjas tudós vagy jövőbelátó.


Jelenleg 55% szénhidrát, 30% zsír és 15% fehérjét tekintik kb optimálisnak. Ez napi 2000 kalóriánál 200g ch, 55g fehérje és 48g zsír.


Nemrég közöltek egy tanulmányt ami megerősíti ezek helyességét, mert 55% CH körül lett a legalacsonyabb halálozás:

[link]


Nyilván ezeket a tápanyagokat egészséges kajákból célszerű bevinni, de a fenti arányban.


A low-carb és keto diétáknál nem a CH hiánya a baj, hanem a helyette fogyasztott zsír. A sok zsír pedig "hosszú távon növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések, a stroke és a rák miatti halálozás kockázatát." Ezt a többletkockázatot pedig nem ellensúlyozza a megspórolt CH által megspórolt kockázat.

2018. okt. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
68%

Előző vagyok, javítok:

Jelenleg 55% szénhidrát, 30% zsír és 15% fehérjét tekintik kb optimálisnak.


Ez napi 1450 kalóriánál 200g ch, 55g fehérje és 48g zsír.

Ez napi 2000 kalóriánál 275g ch, 75g fehérje és 67g zsír.

2018. okt. 3. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
0%

De, határozottan jobbat tudok, mint a tudósok, ha a saját szervezetemre hallgatok s változtatok, ha rosszul érzem magam az ajánlások betartásakor...

Nem lehet mindenkinek a táplálkozását egy kaptafára húzni. Kinek így jó, kinek úgy.

Nekem 30-80 gramm ch kellemes, fölötte egyre rosszabb, nyilván nem fogok többszáz gramm szénhidrátot enni.

A sok zsír jóval egészségesebb, mint a szénhidrátmérgezés, ezt sem tudom máshogyan tekinteni. Mégis mi a gond a zsírral, ha energiaként elhasználjuk? Zsír vagy cukor, mindkettő energia, nyilván nem teljesen mindegy, milyen forrásból származik, de azzal szokott baj lenni, ha feleslegesen sokat viszünk be belőlük, nem azzal, ha bevisszük és elhasználjuk.

2018. okt. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!