Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Lehet mégis segítene a szénhid...

Lehet mégis segítene a szénhidrát elhagyása a cukor illetve inzulinrezisztens betegeken?

Figyelt kérdés

Jelenlegi ajánlások 160 grammos szénhidrátott tartják a legjobbnak együnk sok teljes kiőrlésű kenyeret sok zöldséget, gyümölcsöt zsíros ételeket kerüljük.


Nem egy cukorbetegtől hallottam már hogy szinte teljesen elhagyta a szénhidrátot tehát olyan 80 gramm körüli a CH bevitele például teljesen elhagyta a gabonaféléket kenyérféléket és szinte alig eszik szénhidrátot Inkább csak a gyümölcsökből zöldségekből babból borsóból nyert szénhidrátokat eszi és azt mondják hogy állítólag nagyon lecsökkent a vércukorszintjük és teljesen beállt.

Lehet mégis jó diéta lenne ez a paleo féle diéta?


2018. nov. 18. 11:14
 1/3 anonim ***** válasza:
Igen, sok embernek segít.
2018. nov. 18. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A paleo nem korlátozza a szénhidrátot (a felsorolt hüvelyesek viszont nincsenek benne), de persze sok tipikus szénhidrátbomba elhagyása miatt sokaknál leesik a szénhidrátbevitel is.


Én annyit tudok, hogy ugyebár a cukorbetegek sem egyformák, az azonos típusúak sem. Némelyiknek nagyon rossz a szénhidrát erős leejtése (mondjuk napi 20 grammra az azért már elég kevés, de persze van még onnan hova, szénhidrátmentes étrend viszont nincs a tarthatók között), némelyiknek viszont teljesen jó. Csak azért nem mondom, hogy érdemes lehet kipróbálni, mert laikusként nem tudom, mekkora baj történhet egy cukorbeteggel (gondolom, max. rosszul lesz és tudja kezelni, de mégis, ez orvosi dolog, felelőtlenség lenne ajánlgatni némiképp extrém étrendeket, amik sokszor egészségeseknek is rossz hatásúak).


Igazából logikus, hogy ha gond van a szénhidrát sejtekbe juttatásával, akkor előnyös lehet lent tartani, de van, akinél túlságosan leesik a vércukor...? Tényleg nem értek hozzá, de tény, hogy nem mindenkinek jön be ez.


80 gramm ch szerintem még nagyon laza, azt nagyon könnyű volt tartanom, nem kellett elhagynom a gabonákat (persze sokat nem ehettem belőlük), de azért ez már eléggé szénhidrátszegény a normál cukorbeteg étrendhez képest is.


A gyümölcsökkel én csínján bánnék, sokuk nagyon cukros és van bennük glükóz is bőven.


A tk kenyerek ajánlása annak jó, akinek nagyon kell a kenyér. Inkább a tk, mint a sima...

A zsíros ételek kerülése általános tanácsként butaság, hiszen a cukorbetegek között is vannak komoly kalóriaigényűek s ha a ch korlátozott, ahogy a fehérje is, akkor muszáj a zsírt emelni, különben fogy az ember (ami sok cukorbetegre persze ráfér, de van, akinek még így is sok zsír kell, különben koplal). A szokásos kisebb kalóriakerethez OK, hogy sok (napi 150-160 gramm) ch mellé nem fér sok zsír.

2018. nov. 18. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Na igen, a ch elhagyása és a 80 g ch között elég nagy a különbség... Van, akinek jó a 160 gramm szénhidrát (mondjuk a korábbi 300-400 g-hoz képest), van, akinek ennél jóval kevesebb az ideális, ezt ki kell tapasztalni. Nyilván nem mindegy, hogy az illető kap-e gyógyszert, inzulint, ebben az esetben óvatosnak kell lenni, mert a gyógyszeres kezelés, dózis az ajánlott (pl. 160 g ch) étrendhez van igazítva. Ha valaki inzulint kap és nem fogyasztja el az ajánlott ch mennyiséget, annak valóban leeshet a vércukra, ami veszélyes is lehet. Kevesebb ch mellé kevesebb gyógyszerre lesz szükség, de ehhez orvosi felügyelet ajánlott (ha talál valaki erre nyitott orvost, ami errefelé nem egyszerű).

Ha még nem szed a páciens gyógyszereket, akkor egyszerűbb a dolog, de ebben az esetben sem kellene hirtelen csökkenteni a ch-t, jobb a fokozatosság.

A kenyér (a tk. is) és a gabonafélék elég sok szénhidrátot tartalmaznak, ellenben kevés hasznos tápanyagot. Érdemes csökkenteni a fogyasztásukat, akár el is hagyni őket. A hüvelyesek sokkal hasznosabbak, sokkal lassabban emelik a vércukrot a sok rost és fehérje miatt, de van, akinek emésztési problémákat okoznak. A paleo a fitáttartalmuk miatt nem ajánlja őket, szerintem a száraz hüvelyesekből jobb, ha nem eszünk gyakran és sokat, de néha belefér, nem rosszabbak, mint az olajos magok.

Zöldségekből még egy alacsonyabb ch tartalmú étrendbe is elég sok belefér (ha nincs más jelentős ch forrás), és nagyon hasznosak vitamin- és rostbevitel szempontjából is.

Persze egy egészséges étrendbe fehérje és zsír is kell, alacsony ch mellett ezekből lehet kicsit (vagy jócskán) többet enni, hogy elég kalóriát vigyen be az ember.

A paleón kívül még sok olyan étrend van, ami jó a cukorbetegeknek, ezekre általában alacsony ch jellemző, és leginkább alacsony glikémiás indexű (GI és GL is lényeges) ételeket, alapanyagokat tartalmaznak.

A gyümölcsök megítélése elég változó, de cukorbetegeknek eleinte jobb, ha csak keveset esznek, odafigyelve a cukortartalmukra.

2018. nov. 19. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!