Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A búza-glutén-érzékenység...

A búza-glutén-érzékenység manapság divat, vagy tényleg sok embernek probléma? Több olyan ismerősöm is diétázik, akinél nem mutatták ki laborlelettel az érzékenységet.

Figyelt kérdés

#gluténérzékenység-divatból
2019. ápr. 21. 07:37
 1/10 anonim ***** válasza:
73%

Nem történelmi távlatban büszkék voltunk a magyar búza sikér-tartalmára és lenéztük a franciákat, mert ők a Takarmány I minősítési búzánkat vitték, hogy abból kenyeret süssenek.

Akkor nem volt divat a 'sikér-érzékenység'.

Sikér = búzafehérje = glutén.

Sokkal többen hivatkoznak glutén-érzékenységre, mint ahánynak orvosilag igazolható lenne.

Igaz, akkor a kőkorszaki (paleo) étkezés sem volt divat.

2019. ápr. 21. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%

Nem divat.

Ma a búza gluténtartalma jóval magasabb, mint régen, ezért sokkal nagyobb gyulladást is okoz.

a másik meg az, h nem meglepő módon mindenki jobban lesz, aki elhagyja a glutént, még ha nem is hiperérzékenyeg rá. miért?

mert a búza a tejjel és cukorral együtt gyulladáskeltő ételek, a mai ember ezeket tömi két pofára, ha egyiket elhagyja, már csökken a szervezetének gyulladás

az első válaszoló meg csak ontja magából a hülyeségeket:

1, a paleo étrendnek köznek nincs az őskorhoz, se kőkorhoz, a mai élő természeti népek étrendjét veszi alapul, a paleolit elnevezés egy marketingfogás, ezt Szendi Gábor is milliószor elmondtas

2, mi az ,h orvosilag igazolható? :D milliószor leírták már ezt is, de a gluténérzékenység tesztek megbízhatatlanok, volt egy anyuka, akinek a kisgyereke fogyamatosan hányt és telejse lefogyott, sejtette, hogy a glutén, de mivel negatív lett a teszt, nem hittek neki, nekem lisztérzékenység teszt negatív lett, ételintolencia pozitív glutén. számtalan ilyen eset van még.

az, h mennyire voltunk büszkék a búzára, nyilván nagyon lényeges.


„Akkor nem volt divat a 'sikér-érzékenység'”


már írtam, h régen alacsonyabb volta búza gluténtartalma, a másik meg: kétlem, h régen betoltak volna 2 croissant-t 3 kakaócsigával reggelire.

2019. ápr. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
46%

Én eredetileg azért kezdtem el a gabonamentes étrendet, mert problémák voltak a vércukrommal és az emésztésemmel. Akkor még nem sejtettem, hogy konkrétan érzékeny lehetek rá. Aztán érdekes módon megszűnt az ekcémám, és pár hónap alatt rendbejött a pajzsmirigy-alulműködésem. Ha nagy ritkán eszem valamit, amiben van glutén, másnapra kijön egy ekcémás folt, úgyhogy az okozati összefüggés nyilvánvaló. Én nem hinném, hogy ez divat, inkább arról van szó, hogy sok rossz dolgot lehet olvasni a glutén káros hatásairól, és sokan azért kerülik, mert van valamilyen nyavalyájuk, amitől így próbálnak megszabadulni. Ha sikerül, utána már van jó okuk folytatni, amit elkezdtek, még ha nem is egyszerű így táplálkozni.

A mai búza már nem ugyanaz, mint 100 évvel ezelőtt, a termesztése is más, ezért is nőhetett az érzékenyek és allergiások száma.

2019. ápr. 21. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
90%
Ezt általában nem divatból csinálják, hanem mert kimutatták náluk, vagy nem mutatták ki, hanem volt valami bajuk (nem feltétlen emésztőrendszeri, hanem pl hajhullás, ekcéma, stb.) Egyébként lehet hogy régen is voltak gluténérzékenyek, csak akkor ez még nem volt kimutatható
2019. jún. 13. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
57%

A paleo étrend a "a mai élő természeti népek étrendjét veszi alapul".

Értem én, hogy villanymotor, de mi az, ami hajccsa?

Melyik 'természeti népekét'?

Egy magát paleosnak valló, aki a "a mai élő természeti népek étrendjét veszi alapul", mennyi pálma-kukacot, saját elejtésű vadnak húsát eszik, esetleg fókazsírral dúsított teát iszik naponta?

Ezek szerint az elnevezés mögöttes jelentése sem helytálló.

2019. jún. 13. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
71%

ezekre a kérdésekre 10 perc alatt választ kapnál, ha esetleg elolvasnád mondjuk Szendi G. cikkeit, én nem vagyok paleós, nem is leszek sosem az, csak arra próbáltam rávilágítani, hogy elég vicces, hogy olyasvalaki divatozza a gluténérzékenységet, meg beszél paleóról, aki még annyit sem tud, hogy ma már teljesen más kenyeret fogyasztunk, mint régen, vagy hogy mi is a paleo.


biztosan vannak témák, amikhez jól értesz, de hogy a táplálkozás nincs köztük, az tuti.

2019. jún. 13. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
80%
Nem divat, sokaknak okoz panaszt a glutén. Nekem több betegségem van amivel ajànlatos csökkenteni a bevitelt. Egyedül annyit eszem ami a ch csökkentett kenyérben van, és pàr havonta egyszer tk lisztből sütök pizzàt vagy palacsintàt. Màs formàban nem eszem. Nem ehetek sok szénhidràtot mert magas lesz az inzulinszintem. Plusz a pm alulműködésemnek se tesz jót, és a petefészek cisztàimnak se.
2019. jún. 16. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%

ne foglalkozz másokkal, csak magaddal. Neked okoz gondot? Egészséges vagy? Van valami panaszod? szeretnéd, hogy több energiád legyen, szebb legyen a bőröd, hajad? megér egy próbát, hagyd ki teljesen, pár hét után látod a változást, aztán kezdd el újra enni....

akit ismerek és elhagyta, nagyságrendekkel jobban érzi magát. csak jó tapasztalatok vannak. olyan bajok múlnak el, amiről azt hitted, az élet természetes velejárója. Aztán újra eszed és újra előjön.

2019. jún. 18. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat, megpróbálom.
2019. jún. 18. 08:28
 10/10 Serin válasza:
100%

A témában keresgélve vetődtem ide - hozzáteszem ami nekem is újdonság volt. A feleségemet is hülyének nézték, amikor kiderült, hogy gluténmentes étkezés mellett elmúltak a heti rendszerességű egy-egy tünetei: puffadás, fejfájás, hasmenés, hányás, herpesz. Az orvosok meg közölték, hogy ez nem gluténérzékenység, hülyeség az egész és csak képzeli.

Pár hete találtam a témában, hogy létezik búza érzékenység, ami nem a gluténre, hanem a búza fehérjéire reagál, ezek mennyiségét pedig pont megemelték nemesítéssel, meg ugye a magas fehérjetartalmú durum búza is elterjedt. A tünetek pedig ugyanúgy gluténmentes diétával kerülhetőek el.

Szóval erre a 7 éve tartó diétára csak most kaptuk meg az igazolást, miközben eddig több orvos is hülyének nézett minket. Szóval attól még hogy az orvos nem hisz neked, még nem biztos, hogy nincs igazad.

2020. jan. 2. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!