Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Képes lennék továbbtanulni?

Képes lennék továbbtanulni?

Figyelt kérdés
Kicsit elveszettnek érzem magam. Még csak idén végeztem a kilencediket, de folyton azon jár az agyam, hogy mi lesz velem érettségi után. Meg azon, hogy egyáltalán le tudom-e majd tenni az érettségit. Nagyon jó képességeim vannak, de a legtöbbször nem tudom kihasználni ezt, mert iszonyat könnyen elbizonytalanodom a saját helyességemben és könnyen eltereli bármi a figyelmemet. De ami igazán érdekel, arra nagyon is tudok koncentrálni, és tudom, hogyha valamibe sok időt ölök, ami még ha annyira nem is érdekel, akkor abból kiemelkedően tudok teljesíteni. Csak a motivációmmal és az önbizalmammal van a gond. Tudom, hogy talán 10.-től vagy 11.-től már számítani fognak a jegyeim, ha később jelentkezek a felsőoktatásba. De ha még azt sem tudom, hogy egyáltalán szeretnék-e majd jelentkezni vagy ha igen, akkor melyik irányba, akkor egyszerűen nem tudom, mi lesz az én motivációm. Nincsenek semmi életcéljaim, hogy mi szeretnék lenni, ilyesmik. Azt tudom nagyjából, hogy mik érdekelnek, de nem érzem magam elég jónak, hogy ezekről komolyabban is elkezdjek tanulni mondjuk egyetemen vagy főiskolán, mert félek, hogy elbukok. Hogy időközben rájövök, hogy ez nem nekem való, egyszerűen képtelen vagyok ezeket megtanulni. Az átlagom idén kereken 3 egész volt, ebből is látszódik, hogy mennyire elhanyagolom a tanulást, de valahogy akárhányszor elhatározom, hogy gyerünk, menni fog, valami mégis az utamba áll. Pontosabban a saját kifogásaim állnak az utamba. De mit tegyek, ha egyedül képtelen vagyok motivált és magabiztos maradni? Képes lennék így leérettségizni, és egyetemet vagy főiskolát végezni?

2021. jún. 24. 23:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Szia 👋 Szintén én is idén végeztem a kilencediket. Én csak azt tudom mondani hogy ne gondolkodj előre a jövődön mert csak rosszabb. Nem tudod mi fog történni veled a jövőben, lehet megvàltozol, lehet a vèlemènyed és a hozzáàllásod már másabb lesz, motivàlni úgy tudod magad ha van egy célod. Keres magadnak egy célt, nem kell hogy az egy szakma legyen vagy egy felsőoktatásba való bejutás, hanem ami közelebb áll hozzád időben, gondolok én itt az átlagodra, motiváld magad hogy az átlagod legyen 4,0 felett, vagy motiváld magad a nyelvvizsgára. Keresd meg azt hogy miben vagy jó, és hogy mit szeretsz csinálni. Önbizalomból nem látom hogy lennènek bajok hiszen írtad hogy kiemelkedően tudsz teljesíteni, akkor hajrá, ne hagyd hogy megingjon a hitted magad iránt, ne hagyd hogy bármi az utadba álljon. Csak most tudsz azért tenni hogy a jövőd szebb legyen, légy az az ember 10 év múlva akit az àlmadiban làtsz. Ne add fel!

A hármas átlag nem olyan rossz, mèg ezt fel tudod hozni.


Ha szeretnèl privátban is beszèlgethetünk :-) elvégre egy korosztály vagyunk, megértem min mèsz keresztül. Hátha tudok segíteni.

2021. jún. 25. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Szia! Nagyon köszönöm a bátorító szavakat, jól esett olvasni! :D Hát, ha gondolod, rám írhatsz, de én magamtól nem tudnék elkezdeni miről írni, mert hát, hogy is fogalmazzam... nem tudok valami könnyen kommunikálni másokkal.

De, igazából önbizalomból vannak gondok, mert így magamban azt mondom, hogy pl. nagyon megy a matek, aztán órán van, hogy egyszer valamire pont nem tudom a választ, amire a többiek mind tudják a választ, és már is annyi az önbizalmamnak. Bezzeg dolgozatoknál mindig is én írtam az egyik legjobbat, de órákon mivel annyira butának érzem magam, mert mindenki más mindig rávágja a megoldást, hogy egyszerűen még koncentrálni sem tudok, mert úgy érzem, nekem ez nem megy, hogy a többiek sokkal tehetségesebbek nálam. Szóval nekem ilyen egyszer fent, egyszer lent önbizalmam van.

2021. jún. 25. 01:08
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Az írásodból úgy tűnik, hogy sérült az önbizalmad, önértékelésed. Ennek egy életkorban van esélye kifejlődni, az első 5-6 évedben. Ha akkor nem sikerült stabil önbizalomra, helyes önértékelésre szert tenni, akkor ez a bizonytalanság mindaddig végigkísér, amíg nem foglalkozol vezetett önismerettel. Ami ideálisan valamilyen pszichoterápia, pszichodráma stb. módszer. Azt Te is látod, hogy az önmagadban való bizonytalanság önmaga gátol meg abban, hogy egyáltalán megerősítő tapasztalatokat tudj szerezni. Ezek mélyen, az érzések szintjén gyökereznek, nem tudsz rájuk hatni gondolkodással, sőt csak bosszantod magad, hogy látod kívülről, hogy valami olyasmi blokkol, amire nincs ráhatásod.

Nyilván nincs jó hatással erre az iskolai környezet teljesítményorientáltsága sem. Minden a "tehetségre" van kihegyezve, ami pedig egy teljesen homályos fogalom, ami egyáltalán nem az iskolában derül ki. Az ember nem tantárgyakból tehetséges, hanem képességek teszik sikeressé egyes tantárgyakban. Pl. egy jó memória a történelemben, jó rendszerérzék a matematikában vagy nyelvtanban stb.

Plusz nem értékmérő az egyetem sem. Egy csomóan ezen téveszme alapján bent szenvednek a felsőoktatásban, amikor azt nem igénylő szakmákban kiválóak lennének. Mely szakmák jellemzően hiányszakmák és sokkal jobban is fizetnek a diplomásaknál.

Meg még annyi kiegészítés, hogy elvileg ez egy alsó korhatáros oldal, szóval legyetek óvatosak, hogy mit írtok le magatokról, pl. hogy melyik osztályba jártok.

2021. jún. 25. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Az utolsó bekezdésedhez: igen, tudom. Anno sajnos tapasztaltam, hogy mi annak a következménye, ha nem vigyázom. De az osztály semmit sem számít, mert lényegében akár egy 20 éves is lehet elsős, nem? :D A 9. pedig az az évfolyam, amikor már a fél osztály 16 éves, hát, még ha volt nyelvi előkészítő is előtte.

Érdekes, nem gondoltam volna, hogy 6 éves korig tud az önbizalom kialakulni. És valóban kissé bosszantó belegondolni ebbe, mert lényegében az ember pont ezekre az emlékekre nem emlékszik, valahova elzárt helyre kerülnek az agyban, és egy-két emléken kívül nem tudunk semmit sem felszínre hozni.

A pszichoterápia nem olcsó mulatság, igaz? És nem is pár hét. De tudnál ezekről kicsit részletesebben írni, vagy megjelölni egy forrást, ahol ezekről informálódhatok?

Van egyéb megoldás arra, hogy egy kicsit önmagam is tudjam fejleszteni az önbizalmam? Gondolom, ha több önbizalmam lenne, akkor a motiváltságom is kicsit javulna, mert nem bizonytalanodnék el, ami ugye általában a kiváltó oka annak, hogy félbehagyok valamit. Akár egy pszichológiai könyv is jól jönne, ezelőtt is gondolkoztam már, hogy veszek egy ilyen könyvet (szimplán kíváncsiságból, mert érdekel a pszichológia), sőt egy van is, bár az inkább az emberi lélekkel foglalkozik, és elég száraz, nem olyan könnyű olvasni.

És persze nagyon szépen köszönöm a válaszod!

2021. jún. 25. 15:13
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Az önbizalom, önértékelés kialakulása igen, meglepő módon az első életévekben történik. Már egészen újszülöttkortól. Ilyenkor még az ember egy ösztönlény és csak a mostban él, mindenben a környezetétől függve. Az ilyenkor összeszedett tapasztalat baromi mélyen rögzül.

Pl. mi ilyenkor az alapszükséglet? Élelmiszer és fizikai érintés. Ez evolúciós berögzülés: az állatvilágban töltött évmilliókban kulcsfontosságú volt a túlélés szempontjából az újszülött gondozása. Ahogy fejlődött az ember agya, az egyre inkább a testi fejlettség rovására ment. Azaz ma egy ember újszülött - az állatvilággal összevetve - koraszülöttnek számít. Más emlősök szinte azonnal lábra állnak, egy emberkölyök teljesen magatehetetlen, mindenben másokra van utalva. Így ha azt akarták, hogy életben maradjon, állandóan fogták, védték, hordozták, szoptatták stb. Innen jön az, hogy az érintés és az élelem a létszükséglet. Ha nincs meg az érintés, az mély evolúciós trauma, egyenlő az életveszéllyel.

Az első hetekben, hónapokban magukra hagyott csecsemőkben így egy állandó életveszély traumája rögzül. A szülők sokszor jó szándékból hagyják magára a gyereket, hogy "megtanuljon" egyedül lenni, csakhogy egy újszülött ebből nem egyedül lenni tanul, hanem azt tanulja, hogy ő nem fontos, nem számíthat azokra, akiktől függ, akik számára a legfontosabbak, az ő szükségleteire tojnak magasról, totálisan egyedül van egy ellenséges világban, állandóan veszélyben.

Van olyan, hogy "nevelési céllal" egy másik szobában bömbölni hagyják a babát és ha végre kimerül és abbahagyja, azt a nevelési elveik sikerének könyvelik el. Miközben ez épp csak azt mutatja, hogy most adta fel a baba azt a hitet, hogy számíthat valakire, hogy ő számítana valakinek, most rendült meg a bizalma végérvényesen a világban, önmagában, a környezetében. Ez egy szeparációs trauma. Az így felnövő embereknél természetes, hogy kötődési, kapcsolatteremtési nehézségeik lesznek, alulértékelik magukat, nincs önbizalom vagy a világba vetett bizalom, hiszen hiányzik az alapja, az újszülöttkorban megalapozott ősbizalom.

Vagy ha nem a baba igényei szerint szoptatják/etetik, hanem valamilyen menetrendet próbálva ráerőltetni - merő jószándékból persze, hogy tanuljon "rendet" - az ezt tovább erősíti. Sokszor az így felnövő gyerekek később szabályosan képtelenek felismerni a saját szükségleteiket vagy ha fel is ismernék, mások szükségletei mögé sorolják őket vagy nem tudnak kiállni magukért, nem merik bevallani, érvényesíteni ezeket.

Aztán ha ez nem lenne elég, jön a kisgyerekkor, amikor már a gyereknek mentálisan és érzelmi szinten is szüksége van az odafigyelésre, nem mindegy hogy mit hogyan fejez ki szavakkal vagy gesztusokkal a környezet. Fontos, hogy ne legyenek önellentmondások. Pl. ha elpakolja a gyerek a játékait és megdicsérem, hogy milyen jól megoldotta a feladatot, akkor ne pakoljam újra azokat az orra előtt, hiszen ez egy meredek kettős üzenet: jó vagy, de mégsem. Ebben a korban a dolgokat el kell magyarázni és fontos, hogy azokat is el kell magyarázni, amiről azt gondoljuk, hogy úgysem érti. Pl. van a szülők között egy konfliktus, ezért szomorúak. Ki kell mondani, hogy most haragszom, szomorú vagyok stb., nem pedig rejtegetni, mert a gyerek úgyis teljesen leveszi a felnőttek érzelmi állapotát, de ha közben azt játsszák meg hogy minden rendben van, az megint egy kettős üzenet.

Erre jön rá, hogy a mai világ értékrendje teljesen távol áll az egészséges gyermeki fejlődéstől. Pl. sokan azt hiszik, hogy a tárgyi feltételek megteremtésétől van jól a gyerek, ha megvan mindene - tárgyakban, élelemben kifejezve. Hát, pedig nem. A gyerek agyának biológiai fejlettségi szintje határozza meg, hogy a különböző életkorokban mikre van szüksége az optimális fejlődéshez. És ezek a szükségletek nem tárgyak, hanem érzelmi, értelmi dolgok, odafigyelés, megfelelő környezeti visszajelzések, reakciók, amikből a gyerek felépítheti önmagát, az önképét. Ezért még a legjobb családokban is előfordul, hogy látszólag a gyereknek "mindene megvan", mégis már ilyenkor is jelentkezhetnek pszichés gondok, viselkedési problémák, OCD, dadogás, önbizalomhiány, pusztán mert úgy meg nem figyelnek rá vagy foglalkoznak vele, ahogy éppen arra szüksége lenne.

Az nem véletlen, hogy nem emlékszel erre az időszakra. Vannak sokan, akik emlékeznek, nem törvényszerű a nem emlékezés. Viszont az agy egy profi szerkezet, megpróbál megvédeni minket a(különösen gyermekkorban elszenvedett, hasonló) traumáktól, vagy legalábbis azok emlékétől. Sutty be a tudatalattiba mindennel, jó mélyre. Ezekre nem emlékszel így, de azért - ahogy a példád is mutatja - masszívan irányítanak. Ha eszedbe jutna az, hogy utánajárj ezeknek, az agyad mindent el fog követni, hogy megakadályozza. Különösen azt, hogy találkozz ezekkel a régi, kellemetlen érzésekkel.

Erre jó a pszichoterápia, mert ott egy jó terapeuta tudja, hogy mit keressen, hogy navigáljon életed sűrűjében, hogy ezek az eltemetett érzések napvilágra kerüljenek. Egy jó terapeuta a kérdéseivel ki tudja cselezni az "okos agyadat". Olvashatsz pszichológiai könyveket (pl. talán a Mérgező szülők c. klasszikus segítene elképzelni, hogyan hat a gyerekkor a felnőttkorra), de amíg ez a gondolkodás szintjén megmarad, addig az érzéseidhez nem férsz hozzá, pedig abban rejlene a kulcs. Ezért kell a külső szemlélő, aki segítene új szempontokkal a saját életed, múltad értő átélésében.

A pszichoterápia nem olcsó mulatság és nem is pár hét. És vegyük hozzá még azt is, hogy a megfelelő pszichoterapeuta megtalálása sem egyszerű. Mindenkinek más jön be. Viszont ha már megvan, onnantól minden ráfordított perc és fillér megéri.

Itt több válaszban is jól összefoglalják, hogy működik ez az egész: https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

2021. jún. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a hosszú és bő választ! Ez a pszichoterápia engem meggyőzött, ha lesz lehetőségem (és pénzem) rá, akkor mindenképpen belekezdek ebbe. Csak ahhoz kellenek még évek, mert semmi keresetem nincs (azon a havi kemény 8 ezer forintnyi ösztöndíjon kívül), a szüleim meg nem csak, hogy fizetni nem bírnák, szerintem hülyeségnek tartanák ezt. Mármint egyértelműen azt mondanák, hogy teljesen egészséges vagyok, nem fognak a semmire kidobni rengeteg pénzt. Őket meggyőzni pedig ilyenben nem tudom, ismerem őket már eléggé ahhoz.

Nekem tudtommal a szüleim kiskoromban mindent megadtak, nem csak anyagi értelemben, hanem sokat foglalkoztak is velem mindig. Ennek ellenére megszenvedtem már az OCD-mel, depresszióval és paranoiával is. Mindig is másnak éreztem magam a többieknél, és nem csak azért, mert egy nagyon ritka személyiségtípusba tartozom, hanem mert tényleg máshogy hatnak rám a külső behatások. Másképp reagálok dolgokra, más érzéseket váltanak ki belőlem apró, másnak teljesen természetes dolgok.

Egyszer már felkerestem az iskolapszichológust az új iskolámban idén évvégén, de számomra végtelenül fontos, hogy mindig minden egyes tanórán jelen legyek, ezért a szabad időpont hiányában többet nem is találkoztam vele, pedig szimpatikus volt a nő, és szívesen beszélgettem volna vele többet is. Szerinted megérné a következő tanévben is találkozni vele a pszichoterápia hiányában?

Illetve erre nem válaszoltál, de a linkelt kérdés alatti komment alapján azt szűrtem le, hogy nem igazán tudok magamon segíteni, mert ezt egyszerűen nem érteni kell, hanem érezni, vagy hogy fogalmazzam. Ami ha igaz, akkor valóban nem tudom fejleszteni az önbizalmam. Én mindig is az a típusú ember voltam, aki mindenen elgondolkozik, mindent megvizsgál, mindenre konkét alátámasztott érvet vár, különben nem hiszi el annak helyességét stb. Szóval nem tudnék nem így gondolkozni. Sőt az, hogy ne gondolkozzak valamin, és ne keressek logikus megoldásokat rá, az képtelenség.

2021. jún. 25. 22:03
 7/14 anonim ***** válasza:

Brian Tracy - Főnix szeminárium Youtube ....


Amúgy a képzettség a legfontosabb előny ezért: "Tanulni! Tanulni! Tanulni!"

2021. jún. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Jaj. Nézd, azok a szülők, akik tényleg mindent megadtak kiskorodban, most sem minősítenék hülyeségnek a pszichoterápiát. Nyilván mindent megadtak a saját értékrendjük, tudásuk és képességeik szerint, de egyértelmű, hogy a valós szükségleteidre egyáltalán nem (voltak) nyitottak. Ahogy azt az OCD, depresszió, paranoia és kívülállóság-érzet (és egyébként a "túlagyalás") is igazolja.

Igen, az ilyen mélyen, korai időszakban gyökerező problémákból nem húzod ki magad a saját fülednél fogva. Egyszerűen belülről nem tudod magad objektíven szemlélni, ráadásul az agyalás távol is tart attól a területtől, ahol az elakadás van. Nem véletlenül vagy "az a típusú ember" - ahogy írod - ez kb. egy természetes lehetséges tünete annak, hogy van valamilyen gyermekkori traumatizáltság, amire az agy úgy reagál, hogy mindent megmagyarázna, megvizsgálna, logikai támpilléreket keresne és amire nem talál, azt elveti, kizárja, nem foglalkozik vele. Tudja azt pontosan az agy, hogy ezzel kiválóan megvéd téged attól, hogy szembesülnöd kelljen a blokkok gyökereivel. Ilyenkor pont hogy még inkább szükséged van valaki segítségére, aki gyakorlott abban, hogy az agy trükközését leleplezze.

Mivel hatszázezer féle pszichoterapeuta létezik, más személyiséggel, gyakorlattal, tapasztalattal, más módszereket használva foglalkoznak a klienseikkel, megtalálhatod azt, aki az agyadnak is tud dobni egy gumicsontot és közben mégis hatékonyan tud bányászni érzelmi téren is.

2021. jún. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
De mint mondtam, a szüleimnél semmi esélyem, hogy elérjem, hogy fizessék a pszichoterápiát, nekem meg semmi bevételem, ezért képtelenség, hogy a következő legalább 4 évben el tudjak kezdeni járni terápiára. Ilyen esetben jobb a semminél az iskolapszichológus? Vagy akkor már inkább hagyjam, és ne foglalkozzak ezzel?
2021. jún. 26. 22:37
 10/14 A kérdező kommentje:
Egyébként egy érdekesség: elvileg az egyik gyerekkori (úgy értem, egész 11-12 éves koromig rendszeresen csináltam, de a mai napig fennmaradt valamilyen formában) legfőbb kényszeremet már pár hetes korom óta csináltam. Legalábbis ma megkérdeztem anyukámat, és ő ezt mondta. Azon gondolkoztam, hogy ezt akkoriban is kényszerként foghattam fel, vagy szimplán ez egy amolyan rutin volt, ami később kényszerré alakult át (mondjuk a nem megfelelő nevelés miatt), mert nem tudtam elhagyni? Egyébként ez nem az a fajta kényszer volt, amit tényleg utáltam, hanem az, ami megnyugtatott. Anyukám azt mondta, hogy nagyon nehezen tudtam elaludni mindig is, és mindig elalvás előtt csináltam ezt.
2021. jún. 26. 22:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!