Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Könyvek amelyek az önismerette...

Könyvek amelyek az önismerettel foglalkoznak?

Figyelt kérdés
Olyan pszichológiai könyveket keresek, amelyek szerintetek hasznosak voltak, lehet belőlük tanulni, fejlődni. Esetleg segített nektek valamilyen élethelyzetben, akkor azt is írjátok le. Nagyon örülnék neki.

2022. márc. 29. 10:06
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az önismerethez a legnagyobb kulcs Te magad vagy.

Meg kell tanulni több időt, energiát szánni önmagunk gondolataira, érzéseire s mindezek működésére.

Merj gondolkodni, szabadabban, több aspektusos gondolkodással, kérdőjelezz meg mindent legbelül.

A kérdések lehetnek egyszerű egy szavastól egészen a komplett összetettekig.

Sokan nem képesek erre, ezért igénylik a külső segítséget, legyen az egy könyv vagy akár egy hozzáértő személy.


A lényeg, hogy magad találj választ, magadban felismerd és elfogadd adolgokat vagy amin lehet fejleszteni, tedd meg.


Ami le van írva a könyvekbe azt te magad találod meg nélküle, sokkal hatásosabb, jelentősebb és maradandóbb lesz.

Igazán felfogja az ember.


Sok olyat láttam, akik pár könyv elolvasása után "rácsodálkoztak" olyan alapvető dolgokra, hogy csak fogtam a fejem. No és ez a szikra nem volt tartós az esetek zöménél. Így nem is nagyon fejlődtek.


Akik önismeretbe kezdenek legelőször azt szoktam javasolni:

Vegyenek elő egy lapot vagy gépen nyissanak egy táblázatot. (gépen jobb, mert tudsz sorrenden, elhelyezésben változtatni)


Csinálj 3 oszlopot.


Az első:

Pozitív oszlop, ahova a jó dolgok kerülnek. Legyen az saját személyiséged jó tulajdonságai, képességeid/erősségeid, kedvelt tevékenységek, hobbik, vagy akár dolgok/tárgyak/természet... stb minden ami te vagy és hozzád köthető. Vagy miket, kiket látsz, találsz szépnek stb. Miket szeretsz...


Majd mellé a negatív oszlop.

A pozitív oszlopban biztos vannak olyan dolgok, ami egyben akár negatív is lehet,azt ugyanazon sorokba jelöljük, elég ha szövegkiemelővel behúzzuk.

Aztán soroljuk a szabad helyekre a negatívumokat.


A harmadik oszlop a MEGOLDÁS/fejlesztés.


Az adott sorban lévő leírtra mi a reális megoldás vagy/és fejlesztés. Hogyan tudod megoldani?



Nem kell egyhúzóra megcsinálni, nem is fogod tudni, hiszen el kell merülni adott pontokon s mindennek gyökeréig leásni.


Sokan 10-20 pozitívumot se tudnak magukról elsőre írni, míg az első alkalomkor a negatív oszlop pontjai jóval magasabbak.



Itt szembesülnek a ténnyel, nemhogy magukat nem ismerik, de nem is értékelik s kifejezetten negatívak magukkal szemben is.


Félreértés ne essék, nem arról van szó, hogy 0-24-ben pozitívnak kell lenni.


Egyszerűen jó ha ismerjük ömagunk előnyeit, hátrányait, képességeit stb.


Ennek jelentősége pedig nemcsak önmagunkra hat ki, hanem az élet bármely területére.

Legyen az magánélettől egészen a karrierig.


Pl

Ha tudod miket szeretsz, mik férnek bele a te személyiségednek megfelelő világodba onnantól tudatosabban építed azt.

Vagy pl tudod miket nem szeretnél vagy nem előnyösek, így olyat nem választasz.


Pl jómagam tudom hogy vannak olyan tulajdonságaim, ami adott személyiség típusokat zavarhat, netán kellemetlenséget vagy akár vitát is eredményezhet, ám ezen dolgaimat valakik pedig szeretik, igénylik, sőt elvárják.


Pl őszinteség - kimondom, amit gondolok (nálam ezek racionális, logikus dolgok sokszor)


Nem fogom pl a másiknak azt mondani, hogy jól áll a felpróbált ruha, ha egyszerűen pl a homokóra alkatának lényegét, a derekát elfedi az anyag elönytelen szabása (szakmában is vagyok a témában).


Van aki besértődik, van aki beismeri s megérti, ahogy elmondom mi miatt is. Szóval nem vulgáris módon vakkantok oda.


Munkában rendszerezett, precíz vagyok s szeretem a nyugalmat, ám annak megteremtéséhez, tisztában kellett lennem mit szeretek, mit nem s ennek megfelelően kellett kialakítanom azt a környezetet, társaságot.

Az ideális környezetben pedig jobb a teljesítmény. Nemcsak a sajátomé, hanem az a pár személyé is, akik besegítenek.

Introvertáltabbak vagyunk.


Fontos alap, hogy extrovertált, ambivertált vagy introvertált-e az ember.

Rengeteg tulajdonságot és sajátos képességet rejt magában.


Mivel könyvet keresel, gondolom nem gond a hosszabb komment.


Az önismeret sok más mindennel is összefügg.

Ebben segíthetnek még az alábbi témák:


MBTI (nem csak a felszínt és tesztet kapargatva, hanem a mi hogyan működik mélységei, ami javarészt pszichológia)


Nonverbális kommunikáció, azaz testbeszéd. Magadról és másokról is sokat elárul.


De akár a sikeresebb személyek személyiségének főbb tulajdonságait is érdemes megfigyelni. Pl a minner oldalán szoktam olvasni, hallgatni podcast-t, vagy Krizsó Szilvi podcast-jaiban szereplő emberek is el-el árulnak jelentősebb tulajdonságokat magukról.

A fenti témakörök alkalmazása egy jó megfigyelő képességgel az előnyödre is válhat. Nem csak önismeretben, hanem másokkal szemben is.

Szociális élet, barátok, ismerősök, karrier, üzlet, magánélet/párválasztás.


Amikor témában vagyun, akkor szoktak nekem javasolni könyveket.

Azt hozzáteszem, nekem inkább a bennük lévő tartalom, olyan volt, mintha valaki picit másképp leírta volna az általam megfigyelt dolgokat, amikre magamtól jöttem rá.


Könyvek:

Erre születtél (bővített, 25. jubileumi kiadás)


Brian Tracy-től:

Célok!


Amik hirtelen eszembe jutnak.

Ha a google-ba beírod "a testbeszéd" több könyvet is kiad, azokból 3-at olvastam.


Aki még jó könyveket ajánl, az a youtube-n a "Tanulom magam" csatornán az Atis.


Üdvözlettel, egy INTP.

2022. márc. 29. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!