Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Más is tapasztalta már ezt?

Más is tapasztalta már ezt?

Figyelt kérdés

Egyetemen próbálok barátkozni a szaktársaimmal. A magamhoz hasonló emberekkel szeretek beszélgetni, mint általában mindenki más. Hasonlóan lelkes, elszánt, a tanulás és a szociális események közötti arany középutra törekvő emberek társaságát keresem. Számomra a barátságban nagyon fontos a tisztelet. Tehát ha ők jók valamiben, lelkesednek valami iránt, én azt maximálisan tisztelem. És mindig úgy gondolok rá, hogy örülök, hogy egy ilyen sikeres emberrel barátkozhatok meg őszintén írom, hogy tényleg büszke szoktam rájuk lenni. Viszont azt is tapasztaltam, hogy ha nekem jön össze valami, vagy valaki rólam mond valami pozitívat, esetleg suliban jobban teljesítek valamiben, mint ők, akkor ők nem örülnek velem együtt, azonnal magukra terelik a szót és a vége gyakran az, hogy nekem kell őket dicsérnem. Valahogy ezeket kamunak érzem. Egy baráttól azt várnám el, hogy ugyanúgy örüljünk a sikereimnek, mint én az övének.

A másik jelenség, hogy ha valaki valami negatívat mond, akkor azt visszamondják nekem, hogy pl. Gábor azt mondta rólad hogy mit tudom én...suta vagy. És valahogy érzem hogy ez jó érzéssel tölti el őket hogy elmondják nekem. Mindig mikor elkezdek bízni az emberekben, az esetek 90%-ában ezzel a jelenséggel találkozom és már ott tartok hogy nehéz eldöntenem kiben bízzak és kiben ne.



2021. márc. 5. 23:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell aggódnod, hogy sok barátod lesz, mert kevesen képesek arra, amit te igaz barátságnak tartasz.

Kevés lesz, viszont mély és tartós.

Jól teszed, hogy te nem majomkodsz a népszerűségért.

2021. márc. 6. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én úgy látom, hogy nem vagy önmagad. Ugyanis azért dícsérsz, mert elvárják, te pedig neki felelsz meg és ezért mondod a dicsérő szavakat, tehát megakarsz felelni az Ő elvárásainak, ha ezt átlatod akkor látod azt, hogy nem tudatosan esélyesen, de manipulálnak, akit lehet irányítgatni, ahogy kedve tartja a másiknak, azt nem fogja tudni tisztelni (téged)

Ha ezt látod, hogy kiakarja csikarni belőled az elismerést, mondd el, hogy te ezt érzed "úgy érzem, hogy azt szeretnéd, hogy most megdicsérjelek, azért mondod ezt?"


Azért jó érzés neki ezt tovább mondani neked (hogy suta), mert úgy érzi, hogy nem közvetlenül, de közvetetten Ő törölheti beléd a lábát, ezzel pedig nő az önbizalma és szívja az energiádat.


Én is ebben a helyzetben vagyok félig-meddig, azt gondolom, hogy a megoldás az volna, hogy csak akkor dicsérsz, ha valóban úgy gondolod, amint érzékeled, hogy kiszednék belőled ezt, abban az esetben reagálj és jelezd ezt (ha nem reagálsz az passzív-agresszív viselkedés volna, ez pedig ront a kapcsolatodon)


Dönthetsz úgy is, hogy nem igazán dicsérgetsz, alapból ez milyen? "Ügyes vagy Peti" ha megnézed, ki dicsér? Aki már valaminek a birtokában van, aki már ügyesebb, mint a Peti, tehát ezt érzékelteted, hogy te már feljebb vagy tőle és megdicséred, alá-felérendelt viszony.

Mielőtt még valaki háborogna, hogy milyen hülyeségről beszélek, elsőre biztos fura lehet, de ezzel az induviduál pszichológia foglalkozik, az a javaslat, ebből a szempontból, hogy az elismerést nem így érdemes kifejezni, hanem pl: "nagyon ügyesen vagy, hogy kipucoltad a kocsit" helyett " jó érzés nekem beülni a tiszta kocsiba"

Érezhető a különbség a két mondat között? Nincsen alá és felérendelt viszony a másodikban. Ha az első nyilvánul meg, hát, olyan nekem, mintha apáskodnék és a fiamat dicsérném.


Ja! Ha mindig rendes vagy és csak a jó szavakat és ezeket kapod, de nem tudod védeni magadat, nem húzol határokat, mindig csak a másik érdekét nézed, hogy dicsérd és az Ő igényeit szolgálod, abban az esetben beléd fogják törölni a lábukat, mert nem látják benned az önszeretet, azt érzékelik, hogy téged lehet manipulálni, ahogy nekik jó, ha arra van szüksége, hogy dicsérd és ezt megteszed neki akkor nyeregben érzi magát, "az van, amit én akarok" ha a lábát akarja törölni beléd akkor arra is rá akar majd venni, hogy hagyd, dehát kibe lehet lábat törölni? Abba aki hagyja, nem?

(18-22éves körüli vagy?)


Szívesen beszélgetnék veled, mert hasonlóan gondolkodhatunk, legalábbis az írásod alapján nekem ez jött le, ha gondolod írj.

2021. márc. 6. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Kedves előző válaszoló, csak látom rajtuk, hogy elvárják, hogy dicsérgessem őket. És nem magamtól szoktam egyébként, hanem mondok egy példát. Állunk hárman együtt és valaki mondjuk odajön hozzám, hogy el tudnám-e mondani a zh 4. feladatát. Erre megkérdezik a barátaim, hogy miért nekem ilyen jól sikerült? És hát elmondom, hogy hogy sikerült, és ha kiderül, hogy magasabb pontszámom, mint nekik, akkor mondják hogy az jó, közben látom rajta hogy amúgy ő nem örül. Ésakkor elkezdi mondani, hogy múltkor meg neki meglett a nyelvvizdga 90%, és ugye nyilván tudja, hogy arra azt fogom mondani, hogy gratulálok, ügyes vagy. És már témát is váltottunk. És így indirekt módon csikarja ki belőlem a dicséretet.
2021. márc. 6. 08:39
 4/7 anonim ***** válasza:
33%

"Én úgy látom, hogy nem vagy önmagad. Ugyanis azért dícsérsz, mert elvárják, te pedig neki felelsz meg és ezért mondod a dicsérő szavakat, tehát megakarsz felelni az Ő elvárásainak, ha ezt átlatod akkor látod azt, hogy nem tudatosan esélyesen, de manipulálnak, akit lehet irányítgatni, ahogy kedve tartja a másiknak, azt nem fogja tudni tisztelni (téged)"


Menj és gondolkozz el az életeden. Emberi módon azért meg kell felelni a barátok elvárásainak. Ha nem felelsz meg senki elvárásának, akkor ne csodálkozz, hogy nincsenek barátaid :D

2021. márc. 7. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Kérdező, fontos a tanulás, de a legtöbbet úgyis a munkahelyeden tanulod. Fiatalkorban a legfontosabb a szórakozás, és hogy kiéld magad.
2021. márc. 7. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

5.

Nagyszerű, de a kérdéshez semmi köze.

Tanulni kell, ha akarok valami munkát a jövőben, és ez esetemben nem zárja ki a szórakozás lehetőségét sem.

2021. márc. 7. 13:48
 7/7 anonim ***** válasza:

#4 meg sem fogant volna ez a gondolat benned, ha neked volnának lefektetett dolgaid magaddal szemben, hogy te miként tudsz önmagad felé elszámolni a cselekedeteid után.

Ezért marad az, hogy másoknak akarsz megfelelni. Tudod a baratság a kölcsönös elfogadáson alapszik, jobb esetben, nem pedig azon, hogy ki miként tudja szolgálni a másik igényeit/elvárásait. Az egyik tiszta dolog a másik meg érdeken alapul.

2021. márc. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!